moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany u specjalsów

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych oraz Inspektorat Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych zostały połączone.  –  Ułatwi to dowodzenie wojskami specjalnymi w kraju i za granicą. Pozwoli też lepiej przygotować się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO – ocenia gen. bryg. Wojciech Marchwica, dowódca specjalsów. Nowa struktura działa od 1 stycznia.

O zmianach dotyczących specjalsów zdecydował pod koniec ubiegłego roku minister obrony Antoni Macierewicz. Nowa struktura powstała w wyniku połączenia działającego w ramach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Inspektoratu Wojsk Specjalnych z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych.

Dotychczas Inspektorat Wojsk Specjalnych odpowiadał m.in. za planowanie rozwoju wojsk specjalnych, zakupy sprzętu i współpracę międzynarodową, a działające w Krakowie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych kierowało szkoleniem i działaniami specjalsów w kraju i za granicą. Dowódcy Komponentu podlegały wszystkie jednostki WS i operacyjnie 7 Eskadra Działań Specjalnych. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej kompetencje obu instytucji zostały scalone i powierzone dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, czyli gen. bryg. Wojciechowi Marchwicy. Wojska specjalne podlegają obecnie bezpośrednio dowódcy generalnemu RSZ.

– Konsolidacja potencjału Inspektoratu Wojsk Specjalnych i Dowództwa Komponentu nie tylko ułatwi proces dowodzenia wojskami w kraju i poza jego granicami, lecz także pozwoli nam lepiej przygotować się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO – mówi polsce-zbrojnej.pl gen. bryg. Wojciech Marchwica. – Wojska specjalne to specyficzna i stosunkowo nieliczna formacja. Dlatego nie sposób porównywać ją z innym rodzajem sił zbrojnych. Naszym nadrzędnym celem jest zachowanie spójności. Dzięki tej konsolidacji będzie to możliwe – dodaje gen. Marchwica.

Wprowadzone przez ministra zmiany mają pomóc komandosom lepiej przygotować się do wykonywania sojuszniczych zobowiązań. Chodzi między innymi o przygotowanie kadry Sojuszniczego Wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO. Dowództwo wraz z podległymi jednostkami rozpocznie dyżur bojowy w 2020 roku. Wówczas polskie siły specjalne będą mogły dowodzić operacjami wszystkich komandosów NATO w dowolnym miejscu na świecie. – Przed polskimi wojskami specjalnymi stoi duże wyzwanie związane z dowodzeniem całym zgrupowaniem wojsk specjalnych w siłach szybkiego reagowania NATO – mówi ppłk Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy DKWS. – Mamy już doświadczenie w tym zakresie, bo pełniliśmy podobny dyżur w 2015 roku. Oficer wyjaśnia, że proces przygotowania do dyżuru jest wymagający i czasochłonny. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie wielu certyfikacji na poziomie krajowym i natowskim. – W czasie dyżuru Sił Odpowiedzi NATO, do którego już się przygotowujemy, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych będzie miał znacznie większy niż trzy lata temu zakres kompetencji, ale tym samym będzie to większa odpowiedzialność – podkreśla rzecznik DKWS.

Wojska specjalne liczą obecnie około 3 tysięcy żołnierzy, którzy służą w pięciu jednostkach: GROM, Komandosów, Agat, Formoza, Nil. Specjalsi prowadzą operacje w kraju i za granicą, w okresie pokoju i kryzysu, w układzie narodowym i sojuszniczym. Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych pełni rolę nie tylko tzw. dostarczyciela sił (ang. Force Provider), lecz jako jedyny w siłach zbrojnych ma również uprawnienia do bezpośredniego dowodzenia podległymi siłami tzw. użytkownika sił (ang. Force User) w czasie prowadzonych operacji.

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS) funkcjonuje od 3 sierpnia 2015 roku. Powstało w wyniku kolejnych zmian będących następstwem reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, wprowadzonej 1 stycznia 2014 roku. Reforma ta zlikwidowała odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych, w tym Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS), powołując dwa główne dowództwa – generalne i operacyjne. W tej strukturze w DGRSZ wyodrębniono inspektoraty poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, w tym wojsk specjalnych. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych przejęło w znacznej części zadania istniejącego do grudnia 2013 roku Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Piedimonte – samobójcza misja
„Ryś” z laserem
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO