moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przypominają o bohaterach

Odnajdują, często zapomniane, groby polskich powstańców i bohaterów wojennych, porządkują je, a obok umieszczają tabliczki z krótkimi życiorysami pochowanych. W ciągu dwóch lat członkowie Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu upamiętnili w ten sposób przeszło dwudziestu żołnierzy.


Wszystko zaczęło się od mjr. Józefa Lossowa, powstańca wielkopolskiego, pierwszego dowódcy 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich, który na wieść o wybuchu II wojny światowej przepisał na rzecz rodzimej jednostki majątek w Gryżynie. Lossow zmarł w 1950 roku i został pochowany w Poznaniu. – Na naszym forum wywiązała się dyskusja o tej postaci. Od słowa do słowa postanowiliśmy odszukać grób Lossowa, ale nie bardzo wiedzieliśmy, gdzie się właściwie on znajduje – wspomina Jarosław Dzikowski z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej. W końcu członkom koła udało się ustalić, że major spoczywa na poznańskim Dębcu. – Grób był nieco zaniedbany, z płyty trudno było odczytać, kto w nim spoczywa. Dowiedzieliśmy się, że major nie ma już w Poznaniu rodziny, a jedyny krewny żyje w Niemczech i na cmentarzu pojawia się rzadko. Odświeżyliśmy więc litery, a obok postawiliśmy tabliczkę z krótką informacją, kim był Lossow, gdzie walczył, jakie odznaczenia zdobył – opowiada Dzikowski. – A potem pomyśleliśmy, że może warto by w ten sposób upamiętnić także innych bohaterów – dodaje.

W ciągu dwóch lat członkowie koła umieścili tabliczki na przeszło dwudziestu grobach. – Zwykle szukamy informacji o zasłużonych żołnierzach, postaciach, o których warto ludziom opowiedzieć. Następnie lokalizujemy ich groby. Czasem są one zapomniane, zaniedbane, jednak nie jest to reguła. Następnie porządkujemy nagrobki i stawiamy tabliczkę – wyjaśnia Dzikowski. Zdarza się jednak, że członkowie koła najpierw trafiają na groby powstańców czy żołnierzy, a dopiero później wertują Internet i książki w poszukiwaniu informacji o nich. – Działamy przede wszystkim na terenie Poznania i okolicznych miejscowości. Ale zdarzyło się nam już także pojechać na warszawskie Powązki – tłumaczy Dzikowski. Tam został upamiętniony płk Arnold Szylling, dowódca 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich, który w 1920 roku zginął w bitwie z bolszewikami pod Kobryniem.

Kilka dni temu uczestnicy akcji wybrali się do Kościana. Umieścili tabliczkę przy grobie mjr. Leona Kona. To postać niezwykle barwna. Był ułanem, walczył w powstaniu warszawskim, po wojnie zaś współtworzył Polski Związek Jeździecki. Szkolił polskich dżokejów przed igrzyskami olimpijskimi, które w 1960 roku odbyły się w Rzymie. Pracował w stadninach w Kwidzynie i Racocie. Zmarł w 1964 roku.

– Staramy się upamiętniać zarówno dowódców, jak i żołnierzy niższych stopniem. Wkrótce jeden z naszych kolegów będzie na cmentarzu w małej miejscowości pod Krobią, gdzie umieści tabliczkę na grobie kaprala Józefa Kubasia – zapowiada Dzikowski. – Kluczem są ciekawy życiorys i zasługi. Kubaś, na przykład, służył w 15 Pułku Ułanów i otrzymał Krzyż Walecznych – dodaje.

Maciej Boruń z koła przyjaciół poznańskiego muzeum podkreśla, że celem akcji jest również edukacja, przede wszystkim mieszkańców Wielkopolski. – Żołnierze, których upamiętniamy, zwykle nie są znani przeciętnemu człowiekowi. A na pewno warto to zmienić – podkreśla i dodaje, że członkowie koła coraz częściej otrzymują sygnały choćby od grup rekonstrukcji historycznej, które chciałyby się włączyć w przedsięwzięcie. Czasem odzywają się też krewni żołnierzy. – Dziękują nam za pamięć – zaznacza Dzikowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
Zachować właściwą kolejność działań
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna na detale
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEye dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wytropić zagrożenie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
Gunner, nie runner
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Pod skrzydłami Kormoranów
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordziści z WAT
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO