moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medal dla bohatera

Michael H. Ollis zostanie pośmiertnie odznaczony Złotym Medalem Wojska Polskiego i Gwiazdą Afganistanu. 8 listopada polska delegacja przekaże odznaczenia rodzinie bohatera, który zginął w Afganistanie, ratując życie polskiego żołnierza. Z rodziną Ollisa spotka się m.in. uratowany przez Amerykanina ppor. Karol Cierpica.– 4 września przyznałem pośmiertnie sierżantowi Michaelowi Ollisowi Złoty Medal Wojska Polskiego – poinformował kilka dni temu na Twitterze szef resortu obrony Tomasz Siemoniak. 8 listopada polska delegacja przekaże Złoty Medal i nadaną wcześniej Gwiazdę Afganistanu rodzinie bohatera, który ocalił życie polskiego żołnierza. Do Stanów Zjednoczonych poleci uratowany przez Amerykanina ppor. Karol Cierpica z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

28 sierpnia grupa terrorystów próbowała z kilku miejsc wedrzeć się do bazy, gdzie stacjonują polscy żołnierze. Jednocześnie rebelianci ostrzeliwali jej okolicę. Żołnierze odparli szturm, jednak w walce z talibami poważnie rannych zostało trzech wojskowych. Jeden z nich zmarł kilka dni później w niemieckim szpitalu w Ramstein. Terroryści zdetonowali przed wejściem samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi. W ogrodzeniu powstała wyrwa, przez którą około dziesięciu zamachowców próbowało wtargnąć na teren bazy. Właśnie wtedy wywiązała się walka, podczas której poległ sierż. Michael Ollis. – Jeden z zamachowców postrzelił w nogę naszego żołnierza, wtedy sierż. Ollis stanął w jego obronie i zaczął strzelać do rebelianta. Niestety ten zdetonował ładunki wybuchowe, które miał na sobie. Amerykanin zginął broniąc Polaka – mówi mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego.

W wyniku ataku rebeliantów rannych zostało kilkunastu polskich i amerykańskich żołnierzy. Jeden z rannych Polaków zmarł 2 września w szpitalu w Ramstein. Nie obyło się bez strat po stronie afgańskich sił bezpieczeństwa – zginęło siedmiu żołnierzy i policjantów. Były też ofiary wśród cywilów – śmierć poniosło siedem osób, około pięćdziesiąt zostało rannych.

Weterani związani z Niezależnym Forum o Wojsku twierdzą, że odznaczenia przyznane przez MON są niskiej rangi i chcą, aby Ollisa uhonorować np. Krzyżem Wojskowym. Minister Tomasz Siemoniak odniósł się do tych pomysłów na Twitterze: „Przykro mi, że ktoś to dezawuuje. Obcokrajowcy bardzo szanują te odznaczenia”. Szef resortu zapowiedział też, że planuje więcej przedsięwzięć, aby uczcić pamięć M. Ollisa w kontekście braterstwa broni Polski i USA.

* * * * *

Sierż. Ollis służył w 2 batalionie armii amerykańskiej. Został odznaczony Srebrną Gwiazdą. Jest to trzecie najwyższe odznaczenie wojskowe w USA. „Military Times” cytuje wypowiedzi towarzyszy broni Amerykanina. Nie byli zaskoczeni, że sierżant, który wstąpił do armii w 2006 roku i wcześniej służył już w Iraku i Afganistanie, poświęcił własne życie, by ratować innego żołnierza. Koledzy zapamiętali go jako bardzo odpowiedzialnego za swoich ludzi. – Tak został wyszkolony i myślę, że każdy jest teraz z niego dumny – powiedział wojskowej gazecie sierżant Tim Sireno, który służył z Ollisem w Afganistanie w 2010 roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze

~mako
1382428740
Panie Ministrze... Gwiazda Afganistanu to odznaczenien licznikowe (za uczestnictwo), którego za chwile nie będzie się przyznawać. Krzyż Wojskowy, to "misyjny" odpowiednik wojennego Krzyża Walecznych, który nadawano cudzoziemcom za bohaterstwo w boju. A jakież jest wyższe poświęcenie, niż oddanie swego życia dla ratowania towarzysza broni? Krzyż Wojskowy dla śp. sierż. Ollisa to IMHO minimum. Powinien dostać Order Krzyża Wojskowego, bo na wojnie za uratowanie kogoś za cenę własnego życia dostaje się Virtuti Militari; zaś OKW to "misyjny" odpowiednik wojennego VM...
C1-CF-ED-20

Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
 
Psiakrew, harmata!
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cena wolności
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ogień w podziemiu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO