moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Leszek Miller w Akademii Obrony

Tylko silne gospodarczo państwa mogą mieć silną armię, która zapewni im bezpieczeństwo – mówił były premier Leszek Miller podczas wykładu, który wygłosił w Akademii Obrony Narodowej. Lider SLD podkreślał, że pieniądze na modernizację armii należy w jak największym stopniu kierować do polskiego przemysłu, aby wsparły rozwój gospodarczy.


– Bezpieczeństwo, jak mówił amerykański polityk Henry Kissinger, to stan pozwalający rozwijać się, pracować i myśleć o przyszłości – mówił były premier w trakcie wykładu wygłoszonego w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej. Podkreślał, że bezpieczeństwo państwa zależy od sytuacji m.in. społecznej, ekonomicznej, politycznej i militarnej.

Podczas swojego wystąpienia Leszek Miller dużo miejsca poświęcił sprawom społecznym. – Polska transformacja po 1989 roku to bardzo udany eksperyment, ale pojawiły się też słabości, które trzeba likwidować. Państwo powinno być bardziej wrażliwe na pojawiające się zagrożenia społeczne – mówił polityk. Za takie uznał fakt, że ponad 2 miliony Polaków żyje w skrajnej biedzie, a 2 miliony nie ma pracy. – Dla części obywateli państwo staje się coraz mniej sprawiedliwe.  W ten sposób rodzą się jego wrogowie, a to zagraża demokracji – przestrzegał, podkreślając, że od wyrównywania szans społecznych zależy poczucie bezpieczeństwa kraju.

Lekarstwem – jak podkreślał – jest szybszy rozwój gospodarczy. – Rozwój polskiej gospodarki jest na poziomie 0,5–0,8 proc., a według szacunków nowych miejsc pracy przybywa, jeśli gospodarka rozwija się przynajmniej na poziomie 3 procent  – wyliczał Leszek Miller. Przypominał, że rząd może wpływać na wzrost gospodarczy lokując środki w taki sposób, aby pobudzać wzrost produkcji.

– Z kolei w sprawach militarnych problemem naszego kraju było inwestowanie przez lata głównie w świetnie wyszkolone jednostki liniowe, a zaniedbanie jednostek mogących działać w razie sytuacji nadzwyczajnych – wytykał lider SLD.  Jego zdaniem niesłuszne było też stanowisko zakładające, że za bezpieczeństwo kraju odpowiada tylko wojsko. – Powinno się zwracać uwagę także na szkolenie rezerw, rozwijanie instytucji zarządzania kryzysowego, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży – wymieniał Miller. Podkreślał, że należy inwestować w żołnierzy, a środki przeznaczone na modernizację armii kierować w jak największym stopniu do polskiego przemysłu zbrojeniowego. – Wtedy wrócą do nas jako nowe miejsca pracy, podatki, czy inwestycje – mówił.

Przypominał jednak, że jeśli chcemy być „solidnym” członkiem NATO, musimy brać udział w wzmacniających bezpieczeństwo misjach zagranicznych. – Niesie to także dodatkową korzyść, nasze siły zbrojne po misjach w Iraku i Afganistanie stanowią nową, lepszą jakość – zaznaczył były premier.

Na koniec wystąpienia były premier skonkludował: – Dziś o potędze państw decyduje wiele czynników, w tym silna gospodarka oparta na wiedzy, mądre inwestycje i doinwestowane siły zbrojne, dlatego musimy dbać o te kwestie, aby budować silną Polskę w silnej Europie.

*****

Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej jest inicjatywą komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa. To forum wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Na wykłady zapraszani są wojskowi, byli prezydenci i szefowie rządów, autorytety w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i światowego.  Wśród gości byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki, sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen, gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz gen. Martin E. Dempsey, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA. Wszechnicę honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.

AD

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zawsze gotowi do pomocy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ryś” z laserem
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO