moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Francuski polityk na „Steadfast Jazz”

Czy polityk może ramię w ramię ćwiczyć wspólnie z żołnierzami? Okazuje się, że tak. Francuski parlamentarzysta, żołnierz rezerwy, bierze właśnie udział w odbywających się w Polsce ćwiczeniach „Steadfast Jazz 2013”. Nicolas Bays będzie oficerem w dowództwie francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania.


Nicolas Bays jest na co dzień wiceprzewodniczącym Komisji Obrony i Sił Zbrojnych Parlamentu Francuskiego z ramienia partii socjalistycznej. Teraz na kilkanaście dni założył wojskowy mundur, by razem z żołnierzami państw NATO wziąć udział w ćwiczeniach „Steadfast Jazz 2013”. – Służba z poboru u nas nie istnieje, więc to żołnierze rezerwy są podstawowym łącznikiem pomiędzy społeczeństwem a wojskiem – mówi Nicolas Bays.

Parlamentarzysta przez tydzień będzie oficerem w dowództwie francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania. Razem z innymi żołnierzami zajmie się monitoringiem odbioru wojskowych działań w środowisku cywilnym i mundurowym.

Polskich parlamentarzystów na tych ćwiczeniach nie będzie – Nasze przepisy szczegółowo normują zasady odbywania służby wojskowej. Zgodnie z nimi polscy parlamentarzyści oraz osoby, które pełnią najważniejsze stanowiska w państwie podlegają reklamowaniu i nie mogą być powoływani do odbywania czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny – tłumaczy płk Janusz Jurczuk, szef oddziału w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP.

Jednak członkowie partii politycznych, którzy nie są posłami czy senatorami , a są żołnierzami rezerwy mogą być wezwani na ćwiczenia organizowane przez wojsko. – Każdy z nich jest obywatelem polskim, równym wobec prawa. Należy jednak pamiętać, że o powołaniu na ćwiczenia decydują potrzeby sił zbrojnych i w celu jak najlepszego wykorzystania posiadanych limitów, wojsko powołuje jedynie osoby z wąskiego grona rezerwistów posiadających nadane przydziały mobilizacyjne – wyjaśnia oficer Sztabu Generalnego.

Nie oznacza to jednak, że zwolniony z obowiązku powołania do czynnej służby polski parlamentarzysta sam nie może zgłosić się na ćwiczenia wojskowe – w trybie ochotniczym. Każdy obywatel ma prawo przyjść do wojskowej komendy uzupełnień i zgłosić swój akces do udziału w ćwiczeniach np. wyjazdu na poligon.

Wojsko a polityka

Żołnierze zawodowi Wojska Polskiego nie mogą należeć do partii i organizacji politycznych. W czasie służby zawodowej nie wolno im prowadzić działalności politycznej ani rozpowszechniać publikacji o treściach politycznych. Nie mogą też zakładać związków zawodowych. Mogą natomiast, za zgodą dowódcy jednostki, wstępować do organizacji nie zajmujących się polityką, które działają poza wojskiem.

Żołnierze mogą kandydować do Sejmu i Senatu. Na czas kampanii wyborczej otrzymują bezpłatny urlop. Jeśli zdobędą mandat, urlop zostaje przedłużony do końca kadencji parlamentu. Zajmując się polityką, urlopowani żołnierze nie mogą występować publicznie w mundurach ani z oznakami wojskowymi.

„Steadfast Jazz 2013” to największe od kilku lat manewry Sojuszu Północnoatlantyckiego. Biorą w nich udział wojska lądowe, siły morskie, powietrzne oraz wojska specjalne – w sumie sześć tysięcy żołnierzy, reprezentujących 22 państwa. Manewry mają sprawdzić gotowość Sił Odpowiedzi NATO do podjęcia wspólnej akcji.

PG

autor zdjęć: wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~Metyl
1383567660
Szczerze to i tak żaden parlamentarzysta nie mógłby brać udziału w ćwiczeniach rezerwy. Bo żaden z nich nie miał innego kontaktu z wojskiem jak tylko podczas szwarcparad.
3E-70-99-AF

NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ocalały z transportu do Katynia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Charge of Dragon
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO