moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Piłsudskiego w rodzinnej willi

Za rok ma ruszyć budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ekspozycja będzie się mieścić w willi Milusin, gdzie Piłsudski mieszkał z rodziną, oraz dobudowanym nowoczesnym kompleksie. Muzeum zostanie otwarte w 150. rocznicę urodzin marszałka, koszt inwestycji jest szacowany na blisko 170 mln zł.


– Dobrze, że wreszcie powstanie placówka poświęcona jednej z najbardziej znanych polskich postaci XX wieku – uważa Kazimierz Michalczyk, historyk i badacz losów marszałka.

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być kontynuatorem tradycji podobnej placówki, która przed wojną istniała w Belwederze. Prowadzić je będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, założona przez jego córki Wandę i Jadwigę oraz wnuków.

Resort musiał w tym roku okroić o 11 mln zł wydatki na budowę, ale zapewnia, że nie odbije się to na inwestycji. – Nie wpłynie to na całość, a tylko przesunie termin jej ukończenia na 2017 rok – mówi Krzysztof Jaraczewski, dyrektor muzeum i wnuk marszałka. Początkowo placówka miała zostać otwarta w 2016 roku, teraz wiadomo, że odbędzie się to rok później – w 150 rocznicę urodzin marszałka. Jaraczewski dodaje, że rząd zdecydował się przesunąć na kolejne lata niewykorzystane dotąd środki na budowę. Dzięki temu na wsparcie inwestycji państwo przeznaczy blisko 170 mln zł.

Znany jest już projekt muzeum. Na potrzeby kompleksu zostaną zaadaptowanie zabytkowe budynki w Sulejówku. Rodzina marszałka odzyskała je od państwa w 2000 roku. Odtworzone będzie wnętrze dworku Milusin, w którym Piłsudski mieszkał w latach 1923–1926. Zostanie także wyremontowany stojący obok pierwszy dom Piłsudskich, tzw. Drewniak.

Koncepcja muzeum

Na blisko czterohektarowym terenie stanie też nowy obiekt o powierzchni pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Będzie się w nim mieścić ekspozycja i centrum edukacyjne. Twórcy muzeum chcą, aby placówka w atrakcyjny sposób przybliżała najnowszą historię Polski i postać Piłsudskiego, dlatego planują wykorzystać nowoczesne multimedialne techniki.

– W takim miejscu można utrwalać pamięć wielkich wartości, które wiążą się z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego – mówił rok temu prezydent Bronisław Komorowski w trakcie prezentacji projektu muzeum. Jego autorami są architekci Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak. – Teraz pracujemy nad dokumentacją potrzebną do wyłonienia wykonawców i uzyskania pozwolenia na budowę. Sama budowa rozpocznie się na początku 2015 roku – zapowiada wnuk marszałka.

Obecnie w dworku Piłsudskiego w Sulejówku można oglądać poświęconą mu wystawę, odbywają się tam także liczne imprezy. Z okazji Święta Niepodległości jest np. organizowane wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich.

Józef Piłsudski urodził się w 1867 roku na Wileńszczyźnie. Działał w ruchu niepodległościowym, utworzył I Polską Kompanię Kadrową walczącą w I wojnie światowej. Po odzyskaniu niepodległości, jako naczelnik państwa rządził krajem do 1922 roku. Potem wycofywał się z życia politycznego, aż do zamachu majowego w 1926 roku. Po przejęciu władzy był twórcą rządów sanacyjnych, dwukrotnie premierem i naczelnym wodzem polskiej armii. Zmarł 12 maja 1935 roku, a jego ciało spoczęło na Wawelu.

 

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze utworzono w 1936 roku. We wrześniu 1939 roku najcenniejsze eksponaty (rękopisy, mundur, czapkę i buławę marszałka) udało się wywieźć na Zachód. Pozostałe w Belwederze zbiory zostały rozproszone. Niektóre uratowała rodzina, inne przekazano do Muzeum Narodowego. Część zbiorów, wywieziona przez Niemców do Gdańska, została zagrabiona w 1945 roku przez Związek Sowiecki i do dziś znajduje się w Moskwie. W 2002 roku kolekcjoner Piotr Ciborowski przekazał do Belwederu gromadzony przez kilkadziesiąt lat zbiór blisko 750 eksponatów związanych z Piłsudskim. Osobną kolekcję, ponad 1,5 tys. pamiątek, zgromadziła rodzina marszałka.
AD

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Sandhurst: końcowe odliczanie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO