moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Razem dla Niepodległej

11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy, a 4 czerwca 1989 roku – na mapę demokratycznych państw – mówił prezydent Bronisław Komorowski w 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza ulicami Warszawy przeszedł marsz pod hasłem „Razem dla Niepodległej”. Poprowadził go prezydent.  

Film: DPI MON

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza za ojczyznę w archikatedrze św. Jana. W homilii biskup polowy Józef Guzdek apelował, aby ten dzień stał się okazją do oddania hołdu tysiącom żołnierzy, którzy własnym życiem płacili za wolność ojczyzny. – To im zawdzięczamy, że Polska po tylu latach niewoli zmartwychwstała – mówił biskup Guzdek.

W południe odbyła się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. – W XX wieku dwukrotnie odzyskiwaliśmy niepodległość, w 1918 i 1989 roku – mówił podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślał, że niepodległość odzyskana 95 lat temu przetrwała jako marzenie przez „całą noc okupacji i mrok komunistycznego totalitaryzmu”. – Ta sama narodowa wolność została odzyskana dzięki wyborczemu zwycięstwu „Solidarności” 4 czerwca 1989 roku – dodawał prezydent.

Przypominał, że za każdym razem polscy przywódcy byli zdolni do kompromisu i wzniesienia się ponad swoje ambicje, ponieważ łączyło ich wspólne dobro Polaków. Dodawał, że po 123 latach zaborów „wspominamy wielkich przywódców i prostych żołnierzy. Bo 11 listopada to piękna lekcja patriotyzmu”.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza delegacje złożyły wieńce, oddano salut armatni, odbyła się wojskowa defilada i występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Potem ulicami stolicy przeszedł marsz pod hasłem „Razem dla Niepodległej”, poprowadził go prezydent. Uczestnicy nosili na ubraniach biało-czerwone kotyliony. Kolumna przeszła z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Belwederu, po drodze mijając pomniki twórców polskiej niepodległości: marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Przy każdym z nich prezydent składał kwiaty. W uroczystościach wzięli udział m.in. premier Donald Tusk, minister obrony Tomasz Siemoniak, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W marszu uczestniczyło też ponad 150 rekonstruktorów w strojach nawiązujących do powstań: listopadowego, styczniowego i wielkopolskiego, a także formacje w mundurach z II wojny i żołnierze-cykliści ze szwadronu kolarzy. Jednak główną atrakcją był blisko stuletni czołg Renault FT-17, sprowadzony z Afganistanu. Rok temu pojazd także uczestniczył w paradzie, ale był wieziony na lawecie. Teraz sam jechał na czele defilady. – Czołg ma szansę stać się jednym z symboli polskiej determinacji w budowie niepodległej ojczyzny – mówił kilka dni temu prezydent, dziękując m.in. ministrowi obrony za pomoc w sprowadzeniu i wyremontowaniu czołgu. Po marszu warszawiacy mogli oglądać Renault na dziedzińcu Belwederu.

Z okazji Święta Niepodległości prezydent Komorowski przyznał odznaczenia państwowe. Dziękując wyróżnionym, podkreślał, że są oni osobami zasłużonymi dla „zagospodarowywania” naszej niepodległości.

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu zasług dla polskiej kultury i za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej prezydent odznaczył Jacka Bocheńskiego.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za umacnianie międzykulturowego dialogu oraz popularyzowanie dorobku kulturowego Polski otrzymał Tomas Venclova.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych odznaczona została Krystyna Mrugalska.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Andrzej Grzywacz, Stanisław Luft, Adam Massalski, Krzysztof Pawłowski, Janusz Rachoń, Dariusz Sapiński, Allan Starski i Lech Walentynowicz.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: siostra Barbara Chyrowicz, Jan Kieniewicz, Anna Marzec-Bogusławska, Krzysztof Meissner, Józef Piotrowski, Elżbieta Suchocka-Roguska oraz Andrzej Terlecki

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Henryk Figel, Mirosław Grudzień, Tomasz Konarski, Andrzej Maciak, Izabela Malec, Jacek Miler, Marcin Mroszczak i Tomasz Sikora.

Z okazji Święta Niepodległości w Warszawie przygotowano wiele atrakcji, m.in. gry historyczne w Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, XXV Bieg Niepodległości oraz koncerty w Muzeum Powstania Warszawskiego i warszawskim klubie Palladium.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada na pamiątkę przekazania w 1918 roku przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę. 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 roku. W PRL-u władze zastąpiły to święto Świętem Odrodzenia Polski obchodzonym 22 lipca na pamiątkę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Święto Niepodległości zostało przywrócone w 1989 roku. 

 

Blisko stuletni Renault FT-17 to najstarszy czołg, który służył w polskiej armii. W 1920 roku wziął udział w wojnie z bolszewikami. Został zdobyty przez Rosjan i trafił do Afganistanu jako dar sowieckiego rządu dla tamtejszego emira. Odnaleziony w Afganistanie w 2012 roku, po wielu zabiegach, w które włączył się prezydent Bronisław Komorowski, FT-17 wrócił do Polski w ubiegłym roku i przeszedł tutaj gruntowny remont.
AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384186020
Czym dla mnie jest niepodległość ?Niepodległość to własna : 1. tarcza przeciw rakietowa. 2. dodatkowa eskadra czysto myśliwska np. F-15 Se, F-35 . 3. NSM w wersji lądowej. 4. BWP odporny na programowalne. 5. Tytan dla każdego Żołnierza za rok. 6. 2 szt. RQ-4 . 7. Śmigłowce uzbrojone w pociski klasy DAGR, Delilah, Nimrod, Spike. 8. F-16 z GBU 39, spice 250, AGM 158 . i wiele innych. Ot cały mój patriotyzm .
DB-A6-73-01

SOR w Legionowie
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
W Italii, za wolność waszą i naszą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kadisz za bohaterów
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO on Northern Track
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO