moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Kwartalnik Bellona” kończy 95 lat

Wydawany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy „Kwartalnik Bellona” obchodzi jubileusz. Pierwszy numer ukazał się w lutym 1918 roku. – Pismo nadal jest ważnym miejscem wymiany poglądów z dziedziny nauk wojskowych – mówił w czasie uroczystości rocznicowych zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan, przewodniczący rady naukowej kwartalnika.


Wojskowy „Kwartalnik Bellona”, kontynuujący tradycję przedwojennego pisma „Bellona” oraz powojennej „Myśli Wojskowej”, obchodzi w tym roku 95-lecie. – Kwartalnik jest godnym kontynuatorem wieloletniej tradycji pisma, będącego miejscem wymiany poglądów z dziedziny nauk wojskowych – stwierdził w trakcie rocznicowych obchodów zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan, przewodniczący rady naukowej kwartalnika.

W uroczystości w Akademii Obrony Narodowej uczestniczyli m.in. wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Obrony Narodowej Jadwiga Zakrzewska i gen. Lech Konopka, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– Rolą pisma było i jest aktywne współuczestniczenie w rozwoju nauki wojennej i sztuki operacyjnej – napisał prezydent Bronisław Komorowski we wstępie do jubileuszowego wydania kwartalnika. Minister Tomasz Siemoniak życzył natomiast, aby periodyk utrwalał nadal swoją markę jako symbol profesjonalizmu i niezawodności polskiego żołnierza.

Marek Sarjusz-Wolski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy kwartalnika, przypomniał jego historię. Podkreślił przy tym, że 95 lat istnienia na polskim rynku wydawniczym to ewenement. – Kwartalnik cały czas odgrywa ważną rolę w popularyzowaniu wojska, służąc nie tylko środowisku żołnierskiemu, ale też pasjonatom obronności – zaznaczył w liście do uczestników spotkania gen. broni Mieczysław Gocuł, szef SGWP.

– Pismo było i jest forum dyskusyjnym, na którego łamach ścierają się koncepcje dotyczące aktualnych tendencji w rozwoju myśli wojskowej – dodaje Wojciech Kiss-Orski, redaktor naczelny kwartalnika. Podkreśla, że w kwartalniku wypowiadali się wybitni teoretycy i praktycy wojskowi. Autorami tekstów byli m.in. gen. broni Kazimierz Sosnkowski, minister spraw wojskowych w okresie międzywojennym, gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba, we wrześniu 1939 r. dowódca Armii Poznań, gen. broni Henryk Szumski, szef SGWP w latach 1997–2000, i gen. dyw. Franciszek Puchała, były zastępca szefa SGWP (1989–1997).

Pod koniec spotkania dyrektor WIW wręczył członkom rady naukowej kwartalnika, redaktorom oraz osobom współpracującym z pismem pamiątkowe pierścienie i odznaki. Uroczystość uświetnił koncert orkiestry wojskowej z Dęblina.

„Kwartalnik Bellona” ukazuje się w około 1200 egzemplarzach. Jest rozsyłany do wojskowych jednostek naukowo-badawczych i dostępny w prenumeracie. Na jego łamach prezentowane są poglądy dotyczące obronności i bezpieczeństwa państwa, a także zagadnienia taktyki, strategii i sztuki operacyjnej.

Naukowe pismo wojskowe „Bellona”, nazwane od imienia rzymskiej bogini wojny, powstało przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pierwszy numer ukazał się w Warszawie w lutym 1918 r. Pierwszym redaktorem naczelnym był płk Wacław Tokarz. Od 1920 r. periodyk, przekształcony z miesięcznika w kwartalnik, wydawał Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Po przerwie spowodowanej wybuchem II wojny wydawanie „Bellony” wznowiono w 1940 r. w Londynie. Kwartalnik ukazywał się do 1967 r. nakładem Sztabu Naczelnego Wodza, a potem Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego. Jednocześnie w kraju Ministerstwo Obrony Narodowej w 1950 r. rozpoczęło wydawanie miesięcznika „Myśl Wojskowa”, przekształconego po 20 latach w kwartalnik. W styczniu 2007 r., nawiązując do przedwojennej tradycji, zmieniono nazwę pisma na „Kwartalnik Bellona”.
AD

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Mundury w linii... produkcyjnej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO