Do 2 grudnia można zgłaszać prace komiksowe na konkurs Muzeum Powstania Warszawskiego. – To okazja, by opowiedzieć o historii Polski językiem popkultury – mówi Przemek „Trust” Truściński, przewodniczący jury, autor komiksów. Zwycięzca otrzyma 1500 euro oraz szansę wydania swojego komiksu.
Dotychczas twórcy nadsyłali na konkurs Muzeum Powstania Warszawskiego krótkie formy – tylko kilka plansz komiksu. W tegorocznej – VII edycji –organizatorzy przyjęli inne zasady. – Trzeba wysłać projekt komiksu pełnometrażowego – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – To, co wyślą nam uczestnicy, ma być jedynie projektem, który rozwiną w pełnej formie. To celowy zabieg. Na przygotowanie pełnego komiksu potrzeba czasu. Poza tym, gdybyśmy od razu prosili o gotowe prace, żaden z liczących się rysowników nie wziąłby udziału w rywalizacji – dodaje dyrektor muzeum.
Każdy kto chce wziąć udział w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego, musi przesłać od 6 do 10 plansz komiksu, które są fragmentem pełnej historii liczącej 46 lub 54 stron. Poza rysunkami należy przesłać również streszczenie historii. Prace są przyjmowane do 2 grudnia.
Dyrekcja Muzeum Powstania przyznaje, że zainteresowanie konkursem jest bardzo duże, ale na tym etapie nie informuje, ile prac już wpłynęło. – Cieszy nas zwłaszcza to, że swoje prace przysyłają ludzie zawodowo zajmujący się grafiką i komiksem – podkreśla Ołdakowski. Nagrodą dla zwycięzcy będzie 1500 euro, ale przede wszystkim możliwość wydania swojego komiksu. Jego premiera planowana jest za rok – w 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Również autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody finansowe.
Komiksowe historie w tym roku będą oceniali m.in. Przemek „Trust” Truściński, rysownik, twórca komiksów, Tomasz Bagiński, reżyser m.in. „Katedry”, rysownik, Jacek Dukaj, autor literatury fantastyczno-naukowej, Zbigniew „Kas” Kasprzak, twórca komiksów.
W ostatniej edycji zwycięzcami konkursu zostali: I nagroda – Zofia Mróz za „Na szczęście”, II nagroda – Jacek Frąś za „PoPo show”, III nagroda – Łukasz Bogacz i Roman Gajewski za „Kwestia podejścia”. Nagrodę specjalną przyznał reżyser Wojciech Smarzowski. Otrzymali ją Monika i Leszek Golińscy za scenariusz do komiksu „Psia krew”. W jury konkursu zasiadali m.in.: Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont, twórca komiksów Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu oraz Wojciech Smarzowski, reżyser takich filmów, jak: „Wesele”, „Dom zły” i „Drogówka”. |
autor zdjęć: Muzeum Powstania Warszawskiego
komentarze