moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przyszłoroczne limity dla rezerwistów

Ponad 5 tys. ochotników będzie mogło odbyć w przyszłym roku służbę przygotowawczą. Armia planuje też przeprowadzenie ćwiczeń rotacyjnych dla 14 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych oraz obowiązkowych ćwiczeń w jednostkach dla około 7 tys. rezerwistów.


Limity osób, które wojsko może powołać do czynnej służby wojskowej, określa corocznie w rozporządzeniu Rada Ministrów. – Zapisane w dokumencie liczby osób, które mogą być powołane do pełnienia lub odbycia czynnej służby wojskowej są maksymalnym limitem. Oznacza to, że wojsko może przyjąć ich mniej – tłumaczy pułkownik Roman Siciński, szef Oddziału Uzupełnień Pokojowych i Służby Wojskowej w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

Zgodnie z tegorocznym dokumentem w przyszłym roku do służby przygotowawczej trafić może ponad 5 tys. ochotników. – To oferta dla osób, które dotychczas nie odbywały w żadnej formie czynnej służby wojskowej. Po odbyciu szkolenia przygotowawczego ochotnicy zasilą NSR – dodaje płk Siciński. Pierwszy turnus służby przygotowawczej ma ruszyć już 7 stycznia.

Szacuje się, że służba przygotowawcza dla ponad 5-tysięcznej rzeszy ochotników może kosztować resort obrony ok. 65 mln. Najwięcej, bo blisko 30 mln, kosztować będzie wyżywienie i zakwaterowanie ochotników w jednostkach wojskowych. Ponad 23 mln pochłonąć mają wynagrodzenia, w tym nagrody i zapomogi.

MON planuje także ćwiczenia rotacyjne dla żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. – Zakładamy, że na ćwiczenia trafi ok. 14 tys. żołnierzy rezerwy. Podobnie jak w tym roku, mniej przeszkolimy oficerów i podoficerów, ponieważ w tych właśnie korpusach mamy najwięcej wakatów przeznaczonych dla żołnierzy NSR. Jest to spowodowane relatywnie mało atrakcyjnym dla tej kategorii żołnierzy systemem motywacyjnym – wyjaśnia płk Siciński.


Koszty zabezpieczenia takich ćwiczeń MON oszacował na prawie 82 mln zł, z czego ponad połowa – 52 mln zł – przeznaczona zostanie na uposażenia, nagrody i zapomogi. Na rekompensaty dla pracodawców zatrudniających żołnierzy NSR w monowskim budżecie zarezerwowano ok. 12,6 mln zł.

Podobnie jak w tym roku, także w przyszłym wojsko zamierza przeprowadzić obowiązkowe ćwiczenia rezerwistów niesłużących w NSR. Ma to pomóc w utrzymaniu ich zdolności bojowych i podnoszeniu wojskowych kwalifikacji. Szacujemy, że na obowiązkowe ćwiczenia trafi około 7 tys. żołnierzy rezerwymówipłk Dariusz Tyszka, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP.

MON planuje też powołanie do okresowej służby wojskowej ochotników rezerwy, którzy znajdują się w dyspozycji szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Limit średnioroczny przyjęty dla tej grupy to 50 osób (tyle wojsko byłoby w stanie szkolić dziennie przez rok). – Służbę okresową pełni się w uzasadnionych przypadkach, np. klęsk żywiołowych, ale też podczas wykonywania zadań poza granicami kraju. Gdy brakuje danego specjalisty, jego miejsce może zając rezerwista ochotnik – tłumaczy oficer ze Sztabu Generalnego. Wydatki na zabezpieczenie służby okresowej w 2014 roku mogą wynieść nie więcej niż 3 mln 915 zł.

Narodowe Siły Rezerwowe tworzą żołnierze rezerwy, którym nadano przydziały kryzysowe na określone stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych. Przydziały nadawane są w wyniku ochotniczo zawartych kontraktów na pełnienie służby wojskowej w rezerwie. NSR-owcy pozostają w dyspozycji w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych, zarówno w kraju, jak i poza granicami państwa.

Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej.

Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt (w przypadku szeregowych) lub sześćdziesiąt lat (podoficerowie i oficerowie). Obowiązkowi temu nie podlegają ci, którzy zostali uznani ze względów zdrowotnych za trwale niezdolnych do tej służby.

Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega m. in. na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Od tego roku są one dla rezerwistów obowiązkowe.

PG

autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

dodaj komentarz

komentarze

~st.kpr.rez.M.
1386615840
A te 7 tys. to ludzie : cześć zapewne tak po zasadniczej służbie mogą też być byli zawodowi, ci po 4 miesięcznym przeszkoleniu do nsr ci po kursach dla studentów no i ci niebędący wcześniej żołnierzami a posiadający wykształcenie potrzebne do objęcia danego stanowiska (medycy itp..) Te 7 tyś połączy jedno jeśli do tej pory niedostali przydziału mobilizacyjnego to po szkoleniu na pewno taki przydział dostaną.
DE-6F-0C-67
~swinoujscie92
1386275820
A te 7 tys. to ludzie , którzy obowiązkowo odbyli w poprzednich latach obowiązkową slużbę wojskową?
A6-E3-56-62
~st.kpr.rez.M
1386149340
~swinoujscie92 te osoby co złożyły papiery to 5 tyś ochotników do nsr czyli 4 miesiące przeszkolenia dla szeregowych, 14 tyś. na kontrakcje w nsr. w przypadku 7 tyś żołnierzy rezerwy żadnych papierów nie muszą składać porostu dostaną imienne zaproszenie od wku a czkol wiek również mogą się zgłosić ochotniczo i to już wymaga formy pisemnej.
29-AD-D0-3C
~swinoujscie92
1386100080
Aha, czyli dobrze zrozumiałem że powoływane będą osoby, które złożyly papiery i chcą pracowac w armii?? pozdro
DA-A6-47-31
~st.kpr.rez.M.
1386059880
~swinoujscie92 bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego raczej nie biorą no chyba że twoje wykształcenie było by przydatne np. ( ratownik medyczny, lekarz ....) Ochotniczo możesz się zgłosić do służby przygotowawczej. O ile będą mieli miejsca.
3D-A4-D5-C6
~scooby
1386058440
~swinoujscie92 - zdzwoni do swojego WKU. http://www.swinoujscie.wku.wp.mil.pl/pl/6371.html
DB-A6-73-01
~swinoujscie92
1386016140
skoro miałem komisję wojskową w 2011 roku, też mogą mi przysłac wezwanie??
CD-A2-84-E4
~st.kpr.rez.M
1386003420
~scooby to tylko ironia. Tylko dlatego ze nie było zwykłych szkoleń rezerwy zapisałem się do nsr żeby być lepszym podoficerem. Wiem jak istotne są takie szkolenia szczególnie dla podoficerów i oficerów. Ale i szeregowych zgranie drużyny plutonu. pamięć ludzka jest ulotna z czasem wiele rzeczy się zapomina, każdy powinien dążyć do perfekcji. A takie szkolenia to umożliwiają. W razie ogłoszenia mobilizacji nikt nie będzie pytał czy jesteś odpowiednio przeszkolony do objęcia stanowiska. Może się komuś to podobać czy nie ale, 100 tyś zawodowych wazie W. może sobie nie poradzić. A nie wyszkolona rezerwa nie pomoże.(bo wartość bojowa może być znikoma) Zabawę z nsr skończyłem jeszcze tylko prę lat i ściągną mobilizację oby do tego momentu nic się dziwnego nie wydarzyło.
87-F0-BA-48
~scooby
1385983020
~st.kpr.rez.M - nie wnikam. Ciesze się, że coś się dzieje i , że rezerwa ( realna siła bojowa) jest w "linii ".
DB-A6-73-01
~st.kpr.rez.M
1385979480
Tyle szkoleń rezerwy w 2014 w około 26 tyś. rezerwistów zostanie przeszkolonych. Tylko jak to się ma do 2008 i poniżej ze szkoleniami rezerwy.
BF-7A-7F-F3
~scooby
1385976240
7 tys. rezerwistów - po raz kolejny wojsko pokazuje , ze jest elitą mundurową. 2 brygady to już coś. Bardzo mi się to podoba..
DB-A6-73-01

Piedimonte – samobójcza misja
 
Hełmy – nowoczesne i na miarę
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Podróż po AWACS-ie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
WAM wraca po latach
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Przysięga w Limanowej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Honor weteranom misji!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nie szpital, a instytut
Nowe zadania szefa SKW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO