moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medialna kampania armii. W sieci i na ekranach

„WOJSKO POLSKIE – TWOJA ARMI@” pod takim hasłem rozpoczęła się ogólnopolska kampania medialna. W internecie można obejrzeć pierwszy spot promujący polskich żołnierzy. Kolejne dwa klipy opowiadające m.in. o działaniach GROM-u i Formozy pojawią się również w telewizji. To największa z dotychczasowych kampanii MON promujących armię.

 

Kampania przygotowywana jest z okazji przypadającej w przyszłym roku 15. rocznicy przystąpienia Polski do NATO oraz 10. rocznicy wstąpienia do Unii Europejskiej.

– Chcemy pokazać, jak armia zmieniła się, zwłaszcza jej wyposażenie, po przystąpieniu Polski do tych międzynarodowych struktur – mówi płk Stanisław Pilhul, szef
oddziału promocji obronności Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kampania „WOJSKO POLSKIE – TWOJA ARMI@” rozpoczęła się 29 listopada. W serwisie youtube.com można zobaczyć 30-sekundowy film o wojsku. Spot pokazuje żołnierzy pomagających cywilom. Przedstawia pilotów F-16 i saperów z patrolu rozminowywania, którzy ruszają do akcji uspokajając mieszkańców Warszawy. - Film pokazuje sytuacje kryzysowe, do których może dojść w wielkim mieście. W każdej z nich, gdzieś, na drugim planie jest obecne wojsko. Mimo że nie każdy widz może od razu dostrzec obecność żołnierzy, którzy pomagają w najtrudniejszych chwilach – mówi Norbert Rudaś, reżyser i scenarzysta filmów promocyjnych.

Na zakończenie filmu słychać głos lektora: „Ludzie mogą dokonywać wielkich rzeczy. Dbamy, żeby zawsze tak było. Wojsko Polskie. Czasem niewidoczni. Zawsze obecni”.

- To hasło może się odnosić do wielu sytuacji. Gdy na ekranie pojawia się mała sylwetka śmigłowca nad falami powodzi, ekipa transplantacyjna wysiadająca z wojskowego samolotu, patrol rozminowania zauważony dopiero wtedy, kiedy przejeżdża tuż przed oczami ludzi stojących na przejściu dla pieszych – opowiada Rudaś.

Film jest dostępny zarówno w języku polskim i angielskim. – To celowy zabieg. Użyliśmy języka angielskiego, żeby dać ludziom do myślenia. Zmusić do zastanowienia się, dlaczego armia potrzebuje kampanii promocyjnej także za granicą. Może komuś udało się skojarzyć to z przypadającymi w przyszłym roku rocznicami przystąpienia Polski do NATO i UE – mówi Norbert Rudaś.

Klipy poza internetem będzie można wkrótce zobaczyć także w telewizji, będą też wyświetlane w kinach przed projekcją. Wykonała je lubelska firma VENA ART, która przygotowała całą kampanię. Praca nad nią trwała 5 miesięcy. Zorganizowano 13 dni zdjęciowych, na terenie kilku jednostek wojskowych i w centrum Warszawy. – Pracowaliśmy na najlepszej jakości sprzęcie, czasami na planie było nawet 100 osób i kilka kamer filmowych – mówi Rudaś.

W rezultacie poza spotem w dwóch wersjach językowych powstały jeszcze dwa 20-minutowe filmy. Pierwszy z nich opowiada o działaniach żołnierzy na terenie kraju. W klipie wystąpili m.in. piloci wielozadaniowych samolotów F-16, pojawiają się także komandosi Gromu, saperzy i lotnicy morscy, którzy wykonują dyżury ratownicze nad Bałtykiem. – Reszty nie mogę zdradzić. To będzie niespodzianka – mówi Norbert Rudaś. Ten film także będzie można oglądać w sieci oraz telewizji.

Drugą część materiałów (spot i film) zobaczymy dopiero w przyszłym roku. Dotyczyć one będą udziału Wojska Polskiego w strukturach Sojuszu i Unii Europejskiej.

Filmy to jednak nie wszystko. VENA ART przygotowała także materiał zdjęciowy, który znajdzie się m.in. w wojskowych plakatach, folderach i kalendarzach. Fotografie wykonywali m.in. Bartek Bera i Piotr Rams. – Przez dwa tygodnie robiliśmy zdjęcia w różnych jednostkach – mówi Bera. – Najciekawsze dla mnie było spotkanie z Formozą. Pływaliśmy po Bałtyku szybkimi łodziami i fotografowaliśmy specjalsów podczas abordażu. Niesamowite było też fotografowanie legendy – gromowców – dodaje.

Kampania została sfinansowana ze środków MON.

***

Zanim w ramach kampanii „WOJSKO POLSKIE – TWOJA ARMI@” powstały filmy, ich twórcy (oraz MON) przeprowadzili badania społeczne dotyczące postrzegania armii i stereotypów jakie funkcjonują. Norbert Rudaś, reżyser klipów, był też twórcą wojskowych kampanii „Zawód żołnierz”, „Szeregowi zawodowi” i „Narodowe Siły Rezerwowe”.

mks, ek

autor zdjęć: Fot.: Andrzej Jachim, J. Czepułkowski,

dodaj komentarz

komentarze

~vito
1386055500
Pierwszy spot - mistrzowski! Szacun, Panowie.
50-72-7B-5A
~scooby
1385978760
Grzegorz Borciuch - obronnością interesuje się tylko elita społeczeństwa. jak chcesz mieć oglądalność to pokaż gazetkę z Biedronki. Jest to jeden z najlepszych ( jak nie najlepszy spot) promujący obronność. nie każdy Polak łożący na Armię musi się nią interesować , ale ma prawo do ochrony. Końcowe hasło oddaje cały sens umowy społecznej jaką jest obronność. Osobiście jestem pod wrażeniem.
DB-A6-73-01
~scooby
1385891400
1 spot 10/10.
DB-A6-73-01

Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Kurs z dzwonem
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto wojskowego sportu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Charge of Dragon
Odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO