moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walczyli o szansę na stopień kaprala

W poznańskiej szkole podoficerskiej właśnie zakończyły się egzaminy wstępne dla kandydatów na podoficerów. O 250 miejsc rywalizowało ponad 350 szeregowych zawodowych z całej Polski. – Byli lepiej przygotowani niż ich koledzy, którzy startowali w styczniu – mówi chor. Marcin Szubert.


Do Poznania przyjechali żołnierze z Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych i Dowództwa Garnizonu Warszawa. Do ostatnich w tym roku egzaminów w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych stanęło 357 szeregowych.

Na kurs skierowali ich dowódcy. Każdy żołnierz ma minimum średnie wykształcenie i nienaganną opinię służbową. Wielu było na misjach zagranicznych. Wśród kandydatów na dowódców były dwie kobiety i czterech żołnierzy z kategorią Z/O (zdolny z ograniczeniami).

Dwudniowe egzaminy rozpoczęły się od testów sprawnościowych, m.in. marszobiegu na trzy kilometry oraz tak zwanych „brzuszków”. – Podczas egzaminów, które odbyły się w styczniu, WF był dla niektórych problemem. Teraz żołnierze byli dobrze przygotowani, tylko dziewięciu z nich nie zaliczyło testu i nie zakwalifikowało się do kolejnych etapów – tłumaczy st. chor. sztab. Marek Kajko, komendant poznańskiej szkoły.

Na tych, którzy pomyślnie przeszli sprawdzian z WF, czekały testy o Polsce i świecie, a także ze znajomości wojskowych regulaminów. Dopiero potem przyszedł czas na popis umiejętności praktycznych. Żołnierze musieli udowodnić nie tylko, że potrafią udzielić pierwszej pomocy, nie jest im obca taktyka, ale także, że dobrze strzelają. – Choć egzaminy wymagały pewnej wiedzy i umiejętności, to dotyczyły przecież podstaw wojskowego abecadła. Trudne mogłyby być jedynie dla tych, którzy się do nich nie przygotowali i liczyli wyłącznie na łut szczęścia – przekonuje chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy szkoły.

Jednak, jak przyznają władze uczelni, tym razem poziom kandydatów był nie tylko wysoki, ale i wyrównany. – Jednym gorzej poszło strzelanie, inni słabiej wypadli w teście teoretycznym. Ale różnice punktowe były naprawdę niewielkie – dodaje chor. Szubert.

Egzaminy zakończyła rozmowa kwalifikacyjna. Dodatkowe punkty kandydaci zdobywali np. za doświadczenie na misjach, ukończone szkolenia i znajomość języków obcych.

Na kurs dostali się ci, którym udało się uzyskać najwięcej z 250 punktów, które można było zdobyć. – Podczas styczniowej weryfikacji progiem gwarantującym zakwalifikowanie się były 93 punkty, teraz 171. Kandydaci wiedzieli jak się przygotować do egzaminów, byli zmotywowani, było widać, że zależy im, by zdobyć miejsce na kursie – przyznaje st. chor. sztab. Kajko.

357 szeregowych już 9 stycznia 2014 rozpocznie półroczne szkolenie. Przez pierwszy kwartał przejdą m.in. szkolenie ogniowe, nauczą się terenoznawstwa i zasad udzielania pierwszej pomocy na polu walki. Kolejne trzy miesiące spędzą w centrach szkolenia specjalistycznego (m.in. na kierunkach dowódczych, logistyki, artylerii, łączności ) w całej Polsce. Półroczne szkolenie zakończą dwutygodniowe praktyki i egzamin. Potem już w stopniu kaprala obejmą stanowiska dowódców drużyn i załóg.

W 2013 roku w trzech kursach podoficerskich w poznańskiej szkole uczestniczyło w sumie około 700 żołnierzy. – W 2014 roku zamierzamy zorganizować trzy kursy. W każdym z nich weźmie udział około 250 szeregowych zawodowych – mówi st. chor. sztab. Marek Kajko, komendant poznańskiej szkoły.

Według informacji Sztabu Generalnego WP z grudnia 2013 roku podoficerowie stanowili 30 procent żołnierzy Wojsk Lądowych (na ok. 59 tysięcy wszystkich ). Zgodnie z założeniami na koniec roku w wojsku powinno być około 35,5 tysiąca podoficerów (przy 100 tysiącach żołnierzy zawodowych). Do obsadzenia wciąż pozostaje około 2000 etatów. Żołnierze obejmują je sukcesywnie po ukończeniu kursów i spełnieniu wymogów awansu na wyższy stopień.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Dwie dekady ulepszania Sojuszu
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
They Will Check The Training Results in Combat
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO