moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczelnie przyjmą więcej kandydatów

Ponad pół tysiąca miejsc przygotowały dla przyszłych oficerów cztery wojskowe szkoły wyższe. Ci, którzy w nowym roku akademickim dostaną indeks, będą mogli studiować m.in. lotnictwo i kosmonautykę, mechatronikę lub logistykę. Najwięcej miejsc czeka na kandydatów w Wojskowej Akademii Technicznej.

Limit miejsc na wojskowych uczelniach dla kandydatów na zawodowych żołnierzy co roku określa minister obrony w rozporządzeniu. W 2012 roku projekt dokumentu gotowy był już w sierpniu. Ale w tym roku pojawił się dopiero teraz. Zainteresowani studiami obawiali się, że MON planuje zmniejszyć liczbę miejsc dla studentów. – Plotki o ograniczeniu naboru są nieprawdziwe. Ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym” nie określa terminu w jakim ministrowie powinni przygotować i wydać w tej sprawie  rozporządzenia – uspokaja ppłk Jacek Sońta, rzecznik prasowy Ministra Obrony Narodowej.

Okazuje się, że miejsc na uczelniach w przyszłym roku będzie nawet więcej niż obecnie. Szkoły wyższe planują bowiem przyjąć o 53 osoby więcej niż ostatnio. W sumie w roku akademickim 2014–2015 wojskowe studia będą mogły rozpocząć 533 osoby, które chcą zostać żołnierzami.

Najwięcej miejsc czeka na przyszłych studentów Wojskowej Akademii Technicznej.  WAT przyjmie 264 osoby – 6 na kierunku budownictwo, 50 – na chemii, 89 – elektronice i telekomunikacji, 27 – geodezji i kartografii, 58 – na informatyce, 10 będzie mogło studiować logistykę, 32 – lotnictwo i kosmonautykę, 12 – mechanikę i budowę maszyn, a 25 – mechatronikę.

163 miejsca przygotowała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. 144 miejsca przewidziano tam na kierunku zarządzania, a 19 na inżynierii bezpieczeństwa. 71 miejsc czeka na chętnych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. Kandydaci będą tam mogli studiować nawigację ( 19 osób), logistykę (5 osób) oraz lotnictwo i kosmonautykę ( 47 osób). Akademia Marynarki Wojennej przyjmie najmniej, bo zaledwie 35 osób (10 – na informatykę, 7 – na mechanikę i budowę maszyn, 6 – mechatronikę i 12 na nawigację).

Uczelnie nie obawiają się braku zainteresowania swoją ofertą. W ubiegłym roku we wszystkich wyższych szkołach wojskowych o jedno miejsce walczyło średnio ponad 9 osób. – Pomimo niżu demograficznego, nie narzekamy na brak chętnych. O jedno miejsce ubiega się u nas przeciętnie 15–16 osób. 80 procent spośród wszystkich startujących na wojskowe studia, dokumenty składa właśnie w naszej szkole –  mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Każdy, kto chce rozpocząć wojskowe studia, musi się zarejestrować na stronie internetowej uczelni, a potem złożyć pisemny wniosek o przyjęcie do jej rektora.

Rekrutacja odbywa się w oparciu o skalę punktową. – Brane są pod uwagę między innymi wyniki egzaminu dojrzałości lub oceny ze świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej. Ci kandydaci, którzy na maturze nie zdawali języka angielskiego, będą jeszcze musieli rozwiązać test –   informują pracownicy Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Ale to nie koniec. Przyszli żołnierze muszą też zaliczyć egzamin sprawności fizycznej obejmujący test: siły (np. podciąganie na drążku), szybkości ( bieg na 50 metrów) i wytrzymałości (np. bieg na 1000 metrów). Weryfikacja zakończy się rozmową kwalifikacyjną, podczas której oceniane są predyspozycje kandydata do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Premiowane są m.in. dodatkowe kwalifikacje, ukończone kursy, zdobyte licencje, np. lotnicze.

Zanim dana osoba rozpocznie studia, musi podpisać umowę z rektorem uczelni. Dokument określa m.in. warunki zwrotu kosztów poniesionych przez resort obrony narodowej w sytuacji, gdy student przerwie naukę lub zostanie zwolniony ze służby kandydackiej. Po podpisaniu umowy student zostaje powołany do służby kandydackiej, staje się żołnierzem w czynnej służbie wojskowej i otrzymuje tytuł podchorążego. Po przejściu podstawowego szkolenia wojskowego, składa przysięgę wojskową.

***

Kandydat na żołnierza musi mieć polskie obywatelstwo, świadectwo maturalne, ukończone 18 lat i dobrą kondycję zdrowotną. Jest to szczególnie ważne w przypadku kandydatów do dęblińskiej Szkoły Orląt. Tu przyszli oficerowie poza trzydniowymi badaniami przed wojskową komisją lotniczo-lekarską, przechodzą też badania specjalistyczne w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

***

W trzech akademiach – Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz dwóch wyższych szkołach oficerskich: Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych i Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych studiuje ok. 24 tys. studentów. Ponad 2200 to podchorążowie.

PG

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Podróż po AWACS-ie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pokazali bojowego ducha
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
By Polska była bezpieczna
WAM wraca po latach
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nie szpital, a instytut
Przysięga w Limanowej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Grand Quadriga ‘24”
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO