moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nobel za walkę z bronią chemiczną

Przedstawiciele Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, którzy obecnie zajmują się likwidacją arsenału chemicznego w Syrii, odbiorą dziś Pokojową Nagrodę Nobla. W Oslo, oprócz dyplomu i medalu, organizacja otrzyma także czek na 1,25 mln dolarów. To wyróżnienie jest wręczane zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, który je ufundował.

Międzynarodowe ćwiczenia obrony przed bronią chemiczną "Assistex 3", które Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej przeprowadziła w 2010 roku w Tunezji.

Norweski Komitet Noblowski w Oslo wybrał tegorocznego laureata spośród 259 zgłoszonych kandydatów. Doceniono pracę inspektorów Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej powstałej w 1997 roku. Dziś zrzesza ona 189 państw członkowskich. Jest instytucją wykonawczą konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie 16 lat temu.

Inspektorzy organizacji, której siedziba znajduje się w Hadze, kontrolują niszczenie broni chemicznej oraz światowy przemysł chemiczny, by nie dopuścić do jej produkcji. Obecnie prowadzą w Syrii misję mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju. Inspektorzy muszą sprawdzić około 20 lokalizacji na terenie tego kraju.

– W fizyce czy medycynie Nagroda Nobla jest wyrazem uznania dla wybitnych naukowych odkryć – mówi Rafał Tarnogórski, analityk spraw międzynarodowych. – Z pokojowym Noblem jest inaczej. Nie da się uciec od polityki. Nagradzana jest bowiem pewna idea: w tym roku jest to zakaz stosowania broni chemicznej. Niewiele osób słyszało wcześniej o Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, która dostała to wyróżnienie. Niewiele było także wiadomo o jej dokonaniach. Jednak dzięki pokojowemu Noblowi nagrodzona idea trafiła na czołówki światowych mediów.

Po nagrodzie dla Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (w 2005 roku) to drugi Nobel dla organizacji powołanej do walki z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. Zgodnie z wolą fundatora – szwedzkiego biznesmena Alfreda Nobla, trafia do tych, którzy działają na rzecz jedności narodów, redukują armie i zapobiegają wojnom.

Nagrodę przyznaje pięcioosobowy komitet wybierany przez norweski parlament. Jego posiedzenia są poufne i nie są protokołowane. Początkowo wyróżniano osoby, które zawodowo zajmowały się sprawami pokoju i rozbrojeniem – przywódców ruchów pacyfistycznych, a także autorytety z dziedziny prawa międzynarodowego. Z czasem do grona laureatów dołączali działacze organizacji broniących praw człowieka. W 1983 roku otrzymał ją Lech Wałęsa. W ostatnich latach wyróżniono m.in. Unię Europejską, trzy działaczki na rzecz praw kobiet, ONZ czy organizację Lekarze bez Granic. Rekordzistą jest Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża – otrzymał pokojowego Nobla aż trzykrotnie (w 1917 roku, w 1944 i 1963).

Pokojowa Nagroda Nobla bywa też uznaniem za dorobek życia: szwedzka działaczka i polityk Alva Myrdal dostała ją za zaangażowanie na rzecz rozbrojenia, Michaił Gorbaczow za zapoczątkowanie pokojowych przemian w ZSRR. Do tej pory Nobla odebrało 126 laureatów. Wśród wyróżnionych znalazły się 22 organizacje.

Tylko jeden laureat odmówił przyjęcia nagrody. W 1973 roku postąpił tak Lê Dức Thọ wyróżniony razem z Henrym Kissingerem za negocjacje podczas wojny w Wietnamie. Zrobił tak w proteście przeciwko naruszeniu przez Stany Zjednoczone warunków rozejmu.

W 1961 roku Komitet zdecydował, że laureatem zostanie Dag Hammarskjöld, który zginął we wrześniu tego roku w katastrofie lotniczej. Jest to jedyny przypadek pośmiertnego wyróżnienia Pokojową Nagrodą Nobla.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej

dodaj komentarz

komentarze


Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
 
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Na straży wschodniej flanki NATO
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEye dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
SOR w Legionowie
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pod skrzydłami Kormoranów
Zachować właściwą kolejność działań
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Wytropić zagrożenie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO