moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mauzoleum ofiar stalinowskich represji

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach stanie grobowiec żołnierzy podziemia, zamordowanych w czasach stalinowskich w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Monument ma być gotowy przed 27 września. Tego dnia, w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, ma się odbyć uroczysty pogrzeb ekshumowanych ofiar.

 

– W zbiorowym grobowcu pochowane zostaną szczątki osób zamordowanych w czasach stalinowskich i pogrzebanych w anonimowych grobach w kwaterze „Ł", na tak zwanej Łączce – mówi Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która sfinansuje budowę.

Zapewnia, że monument ma być gotowy na 27 września, wówczas ma się odbyć uroczysty pogrzeb ofiar. Taki termin zaproponował w ubiegłym roku prezydent Bronisław Komorowski, podkreślając, że najbardziej godnym uhonorowaniem ofiar komunistycznej bezpieki będzie państwowy pogrzeb w 75-lecie powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

– Mamy bardzo mało czasu, dlatego konkurs na koncepcję mauzoleum zostanie rozpisany jeszcze w styczniu, jego rozstrzygnięcie ma nastąpić w ciągu miesiąca, a prace budowlane ruszą w marcu – mówi Adam Siwek. Dodaje, że grobowiec musi zmieścić się w granicach kwatery „Ł”. Możliwe, że będzie miał formę katakumb bądź kolumbarium, czyli budowli, w której zostaną umieszczone trumny lub urny ze szczątkami. Tymczasowo trumny z ekshumowanymi żołnierzami polskiego podziemia są przechowywane na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Szczątki ofiar będą składane w mauzoleum za zgodą rodzin pomordowanych. – Pochowamy tam także oznakowane, ale niezidentyfikowane szczątki. Kiedy w wyniku badań DNA zostaną one rozpoznane, rodziny zdecydują, czy mają pozostać w grobowcu, czy też wolą je przenieść np. do grobów rodzinnych – zaznacza Siwek.

Podczas prac ekshumacyjnych na Powązkach zespół Instytutu Pamięci Narodowej kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka wydobył dotąd szczątki ok. 200 ofiar terroru komunistycznego. Dzięki badaniom DNA specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zidentyfikowali 16 z nich. W bazie, która powstała przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, zgromadzono też materiał porównawczy DNA od blisko 400 krewnych ofiar.

Bardzo kosztowne badania wspierali często darczyńcy. W tym roku, by wesprzeć projekt, rząd przesunął milion złotych, zgodnie z propozycją IPN, z budżetu Instytutu do specjalnie utworzonej rezerwy celowej. Ma być ona przeznaczona dla szczecińskiego Uniwersytetu Medycznego na badania genetyczne szczątków ofiar totalitaryzmu.

Budżet po poprawkach Senatu trafił ponownie do Sejmu. – Jeśli przepis zostanie przyjęty, dzięki przyznanym pieniądzom prace badawcze będą mogły toczyć się bez przeszkód – mówi prof. Szwagrzyk.

***

Ekshumacje ofiar komunistycznego terroru straconych w latach 1948–1956 w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie i pogrzebanych na cmentarzu powązkowskim trwają od 2012 roku. W pierwszym roku badań odnaleziono szczątki 117 osób. W drugim etapie, na wiosnę 2013 roku, badacze wydobyli 83 ofiary. Trzeci i ostatni etap prac rozpocznie się wiosną tego roku. Do przeszukania został obszar, na którym leży około 90 osób. – To najtrudniejszy teren, ponieważ w latach 80. na dawnych grobach postawiono pomniki. Musimy znaleźć metodę dotarcia do leżących głębiej szczątków – tłumaczy prof. Szwagrzyk. Spośród ekshumowanych osób zidentyfikowano dotychczas 16. Są wśród nich m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", dowódca V Brygady Wileńskiej AK, i mjr Hieronim Dekutowski „Zapora", dowódca Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wciąż poszukiwane są natomiast szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila", szefa Kedywu Komendy Głównej AK, czy pułkownika Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz. IPN zapowiada, że kolejne nazwiska zidentyfikowanych osób zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych miesięcy.

AD

autor zdjęć: Piotr Gajewski IPN

dodaj komentarz

komentarze


Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
 
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gunner, nie runner
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Pod skrzydłami Kormoranów
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO