moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie rozmawiali o końcu misji ISAF

Blisko połowa sprzętu wojskowego wykorzystywanego przez polskich żołnierzy w Afganistanie jest już w kraju. Do końca maja Polacy opuszczą zajmowaną dotychczas bazę Ghazni. O tym jak wyglądają przygotowania do zakończenia misji ISAF mówili przedstawiciele MON i wojska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


– Bezpieczeństwo wracających do kraju żołnierzy jest dla nas sprawą kluczową – podkreślał Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej. Z kolei gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych zapewniał posłów, że wycofywanie sprzętu z Afganistanu przebiega bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem. – Do Polski zostały już przerzucone 74 Rosomaki, 6 śmigłowców, armatohałbice Dana oraz 127 kontenerów głównie z bronią i sprzętem łączności – wymieniał gen. Tomaszycki. – Do końca kwietnia realizowany jest etap zasadniczy, w którym zakłada się, że stopień wycofania PKW będzie wynosił 61 proc. – dodał.

Część sprzętu została już, lub wkrótce będzie, zutylizowana (np. 4 Rosomaki poważnie uszkodzone podczas wybuchu min), część – przekazana afgańskim siłom bezpieczeństwa. Wśród tych ostatnich znalazły się m.in. materiały medyczne, ubrania, materace, koce czy wyposażenie kuchni. Posłowie chcieli wiedzieć jakimi kryteriami kierują się wojskowi przeznaczając sprzęt do zniszczenia lub oddania. – Decyduje o tym jego stan i wartość. Jeśli koszt transportu przewyższa wartość sprzętu to zostawiamy go na miejscu – wyjaśniał gen. Tomaszycki.

Wiceminister Kupiecki przypominał, że Polski Kontyngent Wojskowy jest od kilku lat systematycznie zmniejszany. Pierwsza znacząca redukcja liczebności PKW (z 2500 do 1800 wojskowych) miała miejsce w lipcu 2012 roku. Wiązało się to ze zmianą charakteru misji ze stabilizacyjno-szkoleniowej na szkoleniowo-stabilizacyjną. XIV zmiana PKW, która obecnie służy w Afganistanie, liczy już tylko 1000 żołnierzy. Następna zmiana, która zakończy misję ISAF, ma mieć maksymalnie 500 żołnierzy. Jednak według szacunków wojskowych zmianę uda się ograniczyć do 362 żołnierzy i pracowników wojska. Polaków czeka też przeprowadzka z zajmowanej dotychczas bazy w Ghazni do bazy Bagram. Uroczystości przekazania bazy Amerykanom i władzom afgańskim odbędą się pod koniec kwietnia. W Ghazni pozostanie 800 amerykańskich wojskowych oraz afgański batalion. Od maja PKW będzie stacjonował w Bagram. Część oficerów pozostanie w dowództwie misji w Kabulu.

Zanim jednak polscy wojskowi opuszczą bazę w Ghazni czekają ich dwa poważne sprawdziany. 23 lutego będzie obchodzone Święto Kultury Islamskiej, jedno z najważniejszych wydarzeń w muzułmańskim Afganistanie. W tym dniu często dochodzi do zamieszek i zamachów organizowanych przez zwalczające się odłamy religijne. Polscy żołnierze razem z afgańskimi mundurowymi mają odpowiadać za bezpieczeństwo. – Ten dzień będzie dla nas testem jak jesteśmy przygotowani do innego, niezwykle ważnego wydarzenia – wyborów prezydenckich, które odbędą się na początku kwietnia – mówił gen. Tomaszycki.

Wiceprzewodniczący komisji obrony, Stanisław Wziątek (SLD), pytał o efekty obecności polskich żołnierzy w Afganistanie. – Z punktu widzenia wojskowego cele zostały osiągnięte. Bataliony szkolone przez Polaków są bardzo wysoko oceniane przez dowództwo ISAF – zaznaczał gen. Tomaszycki. Dodał, że misja w Afganistanie zmieniła zarówno polskich wojskowych, jak i ich wyposażenie. – Polski żołnierz jest teraz zawodowcem – podkreślił generał.

Andrzej Rozenek (TR), wiceszef komisji, pytał jak może się rozwinąć sytuacja w Afganistanie po zakończeniu misji ISAF. – Są trzy scenariusze. Pierwszy, optymistyczny, zakłada, że procesy stabilizacyjne będą kontynuowane. Drugi wariant zakłada, że odrodzą się separatystyczne formy sprawowania władzy, tzn. władza centralna skupiona w Kabulu będzie traciła na znaczeniu na rzecz ośrodków władzy lokalnej. Trzeci, najgorszy scenariusz przewiduje, że nastąpi całkowity rozkład władzy i sytuacja wróci do tej sprzed rozpoczęcia operacji w Afganistanie. Myślę, że najbardziej prawdopodobne są dwa pierwsze scenariusze – mówił wiceminister Kupiecki.

Nie są jeszcze znane szczegóły misji, która miała się rozpocząć w Afganistanie w 2015 roku. Polska zadeklarowała udział w nowej operacji. – Amerykańsko-afgańskie rozmowy na temat statusu zagranicznych wojsk w tym kraju przeciągają się, co nie jest dobrą wiadomością – przyznał wiceminister Kupiecki.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~mi;ro
1391733300
Poniekad Polska i Polacy pomagali Amerykanom W Afganistanie w Wyniku Tego Zginelo Kilku Polskich Zolnierzy,,,Chwala im za za to ,,,,Ale w Ameryce dalej opowiadaja kawaly o glupich Polakach,,Nic w mentalnosci tamtego Narodu nic sie nie zmienilo,,Mysle zeby nasi Wojskowi dali sobie spokoj w budowaniu na sile Milosci Pomiedzy Polakami I Amerykanami,,,A ta Przyjazn ze strony Amerykanow szczegolnie teraz sie nasila kiedy Polska kupuje uzbrojenie a dla Ameryki juz teraz kazdy grosz sie liczy,,
F3-B9-FB-3A

Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
 
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Duch Invictus jest, czas na formę
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Ziemia z misji na pamiątkę
Test mobilności 12 Dywizji
Szef MON-u w Forcie Sill
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Strzelec do zadań specjalnych
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wilk na poligonie
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Współpraca i wspólna pamięć
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polityka nie znosi próżni
Emerytura wypłacana w … karmie
Polsko-tureckie obrady
Afganistan. Czas wracać do domu
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Rezerwista ochotnik też musi się starać
W jedynym słusznym kierunku
Na granicy stratosfery
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Zbrodnia w Zakroczymiu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
KFOR: wyższy stopień gotowości
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wybierz się na wojskowe studia
Legia Akademicka po raz piąty
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Advantages of Efficient Organization
Dołącz do sportowców w mundurach!
Przeprawa przez Narew
Black Hawk na potrzeby GROM-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Więcej żołnierzy na granicy
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szef MON odwiedził USA
Course on Diplomacy
Ostatnie dni kampanii 1939
Żołnierze bez testów z WF-u
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wirtualne strzelanie, realne efekty
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO