moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

Tomaszowscy kawalerzyści pożegnali dziś swojego dowódcę generała brygady Marka Sokołowskiego. Oficer obejmie stanowisko zastępcy dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu.

Gen. bryg. Marek Sokołowski (z lewej) i gen. dyw. Ireneusz Bartniak.

– W życiu każdego żołnierza przychodzą chwile, z którymi trzeba się liczyć, rozpoczynając swoją służbę wojskową. Takimi właśnie chwilami są kolejne etapy rozwoju, awanse, przejścia na wyższe stanowiska służbowe czy zmiany garnizonów. To normalne koleje żołnierskiej drogi – powiedział gen. bryg. Marek Sokołowski podczas uroczystego pożegnania ze sztandarem 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego.

Obejmującego wyższe stanowisko służbowe dowódcę brygady pożegnali tomaszowscy kawalerzyści. Generał brygady Marek Sokołowski zgodnie z decyzją przełożonych został wyznaczony na zastępcę dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Uroczystość pożegnania gen. Sokołowskiego miała miejsce na placu apelowym w Tomaszowie Mazowieckim, a czasowo obowiązki dowódcy 25 BKPow przejął zastępca dowódcy brygady pułkownik Adam Grela.

Po podpisaniu protokołu gen. Sokołowski złożył meldunek zdania obowiązków służbowych dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, a płk Adam Grela ich czasowego przyjęcia szefowi sztabu Dowództwa Generalnego RSZ gen. dyw. Ireneuszowi Bartniakowi, reprezentującemu dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych.

W uroczystości, oprócz żołnierzy 25 BKPow i pracowników wojska, wzięli udział między innymi: szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych, Zmotoryzowanych i Piechoty Górskiej gen. bryg. Dariusz Wroński, byli dowódcy 25 BKPow, przedstawiciele instytucji wojskowych garnizonu, byli żołnierze zawodowi, jak również przedstawiciele władz samorządowych, policji, straży miejskiej, duchowieństwa i oświaty.

Generał brygady Marek Sokołowski urodził się 4 kwietnia 1966 r. w Bartoszycach. W 1987 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej. W latach 1988–92 kontynuował naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej (1999 r.). Ukończył podyplomowe studia strategiczno-operacyjne (2007 r.) i podyplomowe studia polityki obronnej (2009 r.) w AON oraz podyplomowe studia zarządzania bezpieczeństwem publicznym w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Warszawie (2008 r.). Był uczestnikiem wielu szkoleń i kursów zarówno w kraju, jak i zagranicą. Między innymi odbył przeszkolenie w Centrum Walki z Terroryzmem w Turcji. Ukończył „Kurs intensywnego nauczania języka angielskiego” w Fort Borden (Kanada), „Kurs obrony przed bronią masowego rażenia” w AON oraz wiele innych związanych z działalnością służbową. Gen. Sokołowski uczestniczył w misjach zagranicznych, dwukrotnie w PKW ONZ w Syrii oraz w I i V zmianie PKW w Republice Iraku. Za wzorową służbę został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym nadanym przez prezydenta RP Krzyżem za Dzielność. Interesuje się historią, problematyką bezpieczeństwa publicznego i sportem, a w szczególności sportami obronnymi oraz nurkowaniem. W 1992 r. ukończył kurs instruktorski w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, uzyskując tytuł instruktora judo. Posiada ukończony kurs płetwonurków oraz tytuł skoczka spadochronowego. W 2008 r. uzyskał stopień instruktora rekreacji ruchowej o specjalności samoobrona w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W tym samym roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ukończył kurs w zakresie wlki w bliskim kontakcie oraz szkolenie z walki w bezpośrednim kontakcie z użyciem broni w tłumie i obszarach gęsto zaludnionych z wykorzystaniem strzelań specjalnych. Czynnie uprawia krav magę.
Od grudnia 2011 do czerwca 2012 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy do spraw koalicyjnych Regionalnego Dowództwa Wschód (RC-E – Regional Command – East) z siedzibą w Bagram w Islamskiej Republice Afganistanu.
W roku 2013 pełnił obowiązki dowódcy XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu, gdzie żołnierze 25 BKPow stanowili trzon jej sił. Po zakończeniu XIII zmiany PKW Afganistan gen. Sokołowski został odznaczony Krzyżem Wojskowym, przyznawanym za czyny męstwa i odwagi dokonane w czasie działań przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju oraz najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym nadawanym obcokrajowcom Legion of Merit, nadawanym za zasługi podczas pokoju lub wojny

Tekst: por. Tomasz Pierzak

red. PZ

autor zdjęć: por. Tomasz Pierzak

dodaj komentarz

komentarze

~strzala
1547384340
To moj byly dowodca szwadronu Wiosna 96
FD-16-71-A0

Misja: obronić Finlandię
 
Wszystkie Pilice w wojsku
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Zanim wyruszą do Bagdadu
Saperzy na wschodzie Polski
Szef MON-u o planach obrony kraju
„Sokół” wylądował
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Kolejne zakupy dla wojska
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Fiński debiut w Sojuszu
Uwolnić zakładników
Najdłuższa noc
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Podchorążowie świętują
Zielony talizman Polaków
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Out of the Shadow
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Narodziny polskich sił morskich
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unijna pomoc dla Ukrainy
Polski dzień strzelania w Rumunii
PGZ rośnie w siłę
PKW Orlik gotowy na misję
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Futsal na zakończenie rywalizacji
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Polsko-koreańskie rozmowy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Terytorials na etacie
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Sokół czuwa w Tatrach
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Orka po koreańsku
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Pierwszy polski Homar
PKW Orlik już w Estonii
Realia, a nie teoria
Ekspresowa pomoc
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Porozumienie Sikorski-Stalin
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
„Pług” idzie na śmierć
Abramsy jadą na ukraiński front

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO