moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak zakończy się bitwa o Krym?

Rosja idzie w tej chwili na całość i testuje swoimi działaniami wytrzymałość NATO – uważa prof. Selim Chazbijewicz, członek Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. W nocy z czwartku na piątek 100 świetnie uzbrojonych i umundurowanych osób zajęło dwa lotniska na Krymie: cywilny port lotniczy w Symerfopolu i wojskowe Belbeka w Sewastopolu.

Na Krymie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska. Fot. arch. Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Kim są? Na mundurach nie mają żadnych emblematów. Według agencji Interfax-Ukraina lotniska zostały zajęte przez żołnierzy rosyjskich ze stacjonującej w Sewastopolu Floty Czarnomorskiej. Na Facebooku informację tę potwierdził Arsen Awakow, szef ukraińskiego MSW.

– Od zajęcia lotnisk zaczyna się wojny. Sposób zajęcia lotniska w Sewastopolu wskazuje na to, że mogą to być rosyjskie jednostki SPECNAZU – uważa prof. Selim Chazbijewicz, politolog, znawca tematyki Krymu, członek Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

Gen. Marek Dukaczewski, były szef wywiadu wojskowego: – Ze zdjęć, które widziałem w telewizji, jednoznacznie wynika, że sposób poruszania, umundurowania i  wyposażenia wskazuje, że lotniska zostały zajęte przez żołnierzy.

Gen. Dukaczewski przypomina, że w Sewastopolu stacjonuje elitarna rosyjska Brygada Piechoty Morskiej. – Poza tym są tam przedstawiciele służb rosyjskich i na nich trzeba najbardziej uważać. Oni będą na pewno organizowali wszelkiego rodzaju akcje zaczepne i dezinformacyjne – twierdzi gen. Dukaczewski.

Minister Awakow zapowiedział, że nowy rząd nie zawaha się użyć siły, by bronić integralności Ukrainy. – Oceniam to, co się dzieje, jako zbrojną inwazję i okupację z pogwałceniem wszystkich międzynarodowych traktatów i norm. Jest to prowokacja na terytorium suwerennego państwa – oświadczył. Rosyjska flota zaprzecza, że jej żołnierze mają ze sprawą cokolwiek wspólnego. A Ukraina w związku z zajęciem lotnisk domaga się zwołania sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jeszcze w czwartek parlament Krymu przeforsował przeprowadzenie 25 maja referendum. Mieszkańcy Krymu będą w nim mogli opowiedzieć się za uchwaleniem większej autonomiczności swojej republiki. – Trzeba pamiętać, że Ukraina to państwo federalne, złożone z Ukrainy i Autonomicznej Republiki Krymu. Referendum  ma przekształcić federację w konfederację i dać jeszcze większą autonomiczność Krymowi – mówi Chazbijewicz.

Na Krymie aż 60 procent wszystkich mieszkańców stanowi ludność pochodzenia rosyjskiego. – Najwięcej tych osób mieszka na tzw. riwierze krymskiej. W przeważającej większości są to potomkowie nomenklatury partyjnej Związku Radzieckiego i oficerów KGB, którzy za darmo dostawali tam mieszkania. To oni najbardziej domagają się przyłączenia do Rosji – mówi Chazbijewicz.

Kolejną mniejszość na Krymie stanowią Tatarzy, rodowici mieszkańcy tego półwyspu wysiedleni stąd przez Stalina po II wojnie światowej. W ich miejsce osiedlano Rosjan. Od początku lat 90. Tatarzy zaczęli wracać na Krym. Ich działania w dużej mierze wspiera Turcja. Poza nimi na Krymie mieszkają też Ukraińcy, Polacy, Grecy, Bułgarzy, a nawet Niemcy.

Dla Rosjan Krym ma znaczenie prestiżowe i strategiczne. Sewastopol w czasach Związku Radzieckiego był uważany za miasto symbol. Do dziś stoją w nim ogromne pomniki przywódców ZSRR. – Rosja tak łatwo nie pogodzi się z utratą wpływów na Krymie. Te wszystkie ruchy, przelot śmigłowców Mi-21, zajęcie lotnisk są jasnym sygnałem do Kijowa, by uważali na swoje poczynania – mówi gen. Dukaczewski.

Dalej w swoich rozważaniach posuwa się Chazbijewicz: – Rosja idzie w tej chwili na całość i testuje swoimi działaniami wytrzymałość NATO.

mk

autor zdjęć: arch. Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1393610220
Jak sie moze zakonczyc? Wojna, Ruskie zrobiom to co zechca, mysle ze Ukraina bedzie podzielona ale bedzie wojna. Polska powinna stac teraz na strarzy zeby sie upewnic ze to sie nie przeleje do Polski. Polskie wojsko powinno sie zmobilizowac wrazie wojny Ukrainy i Rosi, Polskie granice wshodnie powinny byc zamkniente!
B8-D4-95-DE
~And
1393608600
A gdzie jest ukraińska armia ? Albo niech wyślą tych snajperów z Berkutu
B3-CC-C7-26

SOR w Legionowie
 
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna na detale
Pod skrzydłami Kormoranów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kadisz za bohaterów
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zachować właściwą kolejność działań
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rekordziści z WAT
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Kolejne FlyEye dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wytropić zagrożenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO