moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosyjska armia wkroczy na Ukrainę?

Rosyjski Parlament wydał zgodę na interwencję wojskową na Ukrainie. Premier Donald Tusk w trybie pilnym wezwał na naradę ministra obrony Tomasza Siemoniaka i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. – Świat stanął na krawędzi konfliktu, którego skutków jeszcze nie dostrzegamy. Nie wszyscy w Europie zdają sobie jeszcze sprawę z sytuacji – mówił premier na specjalnie zwołanej konferencji.


W sobotę Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, wydała zgodę na użycie armii rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O pozwolenie na wojskową interwencję zwrócił się do parlamentarzystów prezydent Władimir Putin. Jego wniosek przeszedł jednogłośnie. Uchwała, która weszła w życie z chwilą jej przegłosowania, czyli dokładnie o godz. 19.22 czasu moskiewskiego (16.22 czasu polskiego), mówi o obronie Rosjan na całym terytorium Ukrainy.

Szef polskiego rządu na specjalnie zwołanej konferencji podkreślał, że Ukraina jest państwem, które zasługuje na pełną międzynarodową integralność i wsparcie. – Ukraińcy muszą dowiedzieć się dzisiaj, że mają prawdziwych przyjaciół – mówił Donald Tusk. I jak przekonywał, to, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie jest swojego rodzaju egzaminem i "historycznym momentem prawdy", który w relacjach Europy z Ukrainą będzie rzutował na długie lata. – W obliczu zagrożeń wynikających z tej sytuacji musimy być solidarni z tymi, którzy odczuwają zagrożenie i obawę. Musimy też mocniej niż do tej pory współpracować tutaj w Polsce. Takie sytuacje wymagają szczególnej solidarności i jedności Polaków – podkreślał premier Tusk.

Jeszcze w sobotę w kancelarii prezydenta ma się odbyć – zwołana w trybie pilnym – narada z udziałem szefa rządu oraz ministrów obrony Tomasza Siemoniaka oraz spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. W południe prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał na temat sytuacji na południu Ukrainy z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em.

Decyzja rosyjskich parlamentarzystów wywołała zaniepokojenie zarówno na Ukrainie jak na arenie międzynarodowej. O uspokojenie sytuacji zaapelował do prezydenta Putina Barack Obama, prezydent USA. - To bardzo groźnie wygląda. NATO w tej sytuacji nie może milczeć, bo grozi nam konflikt u granic Sojuszu – mówił gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Generał dodał, że zarekomendował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, aby zwrócił się o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej.

Co jednak społeczność międzynarodowa może zrobić? - Ani Ukraina, ani Rosja nie należą do Sojuszu, więc jedyne co NATO czy Unia Europejska może zrobić to podjąć rozmowy dyplomatyczne – zauważa w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl Janusz Zemke (europoseł SLD), były wiceminister obrony. Według niego decyzja Rosji może oznaczać, że przybliża się jeden z najgorszych scenariuszy rozwoju sporu ukraińsko-rosyjskiego, w którym będzie chodziło już nie tylko o Krym. - Nie można jeszcze mówić o wojnie, ale może to być początek bardzo poważnego konfliktu, którego koniec trudno dziś nawet przewidzieć – uważa Zemke. Były wiceminister obrony dodaje jednak, że decyzja Putina może być próbą nacisku na nowe władze Ukrainy ale nie dojdzie do interwencji zbrojnej. - Pamiętajmy, że Putin chce także wzmocnić swoją pozycję w kraju i pokazać się jako twardy przywódca broniący praw Rosjan – podkreśla europoseł.

Jeszcze w sobotę ma się odbyć Rada Bezpieczeństwa ONZ. Jednak nieoficjalnie dyplomaci przyznają, że przyjęcie stanowiska w sprawie konfliktu Ukrainy i Rosji będzie „skrajnie trudne” i może się okazać, że RB ONZ nie wyda żadnego stanowiska.


JT

autor zdjęć: AP Photo/Andrew Lubimov

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1393724220
Rosia robi to co chce i nikt jej tego niezabtoni, Polska nie powinna pchac sie na wshud, ale powinna sie przygotowac bo jest take szansa ze wojna moze sie zaczac, Polska ma szanse byc gotowa tym razem a nie tak jak w 39 roku. Mamy okay lotnictwo, armie marynarke dluzo lepsza nissz Ukraina.
DD-5F-E8-38
~krisu
1393719960
Ja tak myślę sobie że jak zacznie się ta wojna rosja-ukraina to może to na polske wkroczyć bo polska się wtrąci do obrony ukrainy to się zacznie wojna polska-rosja chociaż należymy do nato niewiem czarno to widzę przepraszam za błędy ortograficzne itp ale jest 1:25 i jestem zmęczony
BD-D7-99-7A
~wilk mazurski
1393713900
Polacy sa tez na Kresach Rzeczypospolitej tam sa tez nasze cztery wojewodztwa( Stanislawowskie, Lwowskie, Tarnopolskie, Wolynskie, i czesc Poleskiego) pelne polskich wiosek i miast. I dzisiaj nie Rosjan oni sie tam obawiaja. Czy o bezpieczenstwie "solidarnosci i jednosci" tych Polakow pan premier tez pomyslal?
E1-65-75-B3
~Logo
1393711140
Sytuacja na Ukrainie jest poważna i tak na prawdę są możliwe chyba wszystkie scenariusze rozwoju sytuacji. Według mnie Putin chce zająć przede wszystkim Krym i umocnić tam swoją pozycje poprzez zainstalowanie większej liczby zdecydowanie lepiej uzbrojonych i wyszkolonych żołnierzy niż ci, którzy stacjonowali tam do tej pory. Jeżeli nie dojdzie do dużego rozlewu krwi, to prawdopodobnie poprzestanie na wysłaniu wojskowych na Krym a resztę swoich celów będzie starał się osiągnąć poprzez szantażowanie Ukraińców współpracą gospodarczą i dostawami ropy, gazu. Jeżeli jednak sytuacja wymknie się spod kontroli i dojdzie do wojny domowej to terytorium Ukrainy zwłaszcza centralno-wschodniej spłynie krwią. Do tego może próbować włączyć się Łukaszenko, który będzie chciał się Putinowi przypodobać jakimiś działaniami ze swojej strony i w ten sposób coś ugrać dla siebie. Cała ta sytuacja mocno niepokoi również sąsiednie państwa tj. Łotwa, Litwa i Estonia, ponieważ obawiają się czy podobna sytuacja ich nie spotka w najbliższych latach. Zwłaszcza, że są to kraje znacznie mniejsze niż Ukraina i wobec nich Moskwa wywierała już agresywne sposoby manipulacji w przeszłości. Pozostaje tylko życzyć Ukraińcom pokojowego rozwiązania konfliktu.
FD-81-DC-0E
~ja
1393701360
Ukraina jest w strefie wpływów Rosji i korzysta również z jej pomocy więc o co chodzi?
4C-BA-8C-15
~And
1393696620
Ciekawe co teraz zrobią USA i Wielka Brytania. Razem z Rosją dały Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa w zamian za likwidację broni atomowej.
B3-CC-C7-26

Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Pod skrzydłami Kormoranów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kadisz za bohaterów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Rekordziści z WAT
Wytropić zagrożenie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEye dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Gunner, nie runner
Strażacy ruszają do akcji
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Front przy biurku
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO