moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sytuacja trudna, ale Polska bezpieczna

To konflikt, który angażuje wszystkie państwa, i który może poprzedzić wojnę. Na razie jednak nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski –przekonuje premier Donald Tusk po zwołanym w trybie pilnym spotkaniu z liderami partii politycznych. Narada poświęcona była ostatnim wydarzeniom na Ukrainie i interwencji wojsk rosyjskich na Krymie. 


- To bardzo poważny kryzys, który może zaważyć na historii Polski, Ukrainy i Europy – stwierdził Donald Tusk, na konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu narady. 
Szef rządu mówił, że „nawet jeśli znajdziemy jakiś dobry scenariusz – chociaż trudno go teraz sformułować – i tak konflikt może mieć bardzo poważne konsekwencje”. Dlatego należy zrobić wszystko, by uspokoić sytuację. Musimy twardo mobilizować naszych przyjaciół, żeby to zagrożenie nie przerodziło się w jakiś dramat – podkreślał premier. 

Szef rządu zauważył, że konflikt rosyjsko-ukraiński może się odbić na polskiej gospodarce, sektorze energetycznym a nawet armii. Uspokoił jednak, że na razie "nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski i jej granic". - Ale musimy twardo mobilizować naszych przyjaciół, żeby to zagrożenie nie przerodziło się w jakiś dramat - dodał. 

Na spotkanie, które odbyło się w kancelarii premiera, przyjechali m.in. wicepremier Janusz Piechociński, ministrowie obrony Tomasz Siemoniak oraz Spraw Zagranicznych – Radosław Sikorski, były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz poprzedni premierzy – Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Jarosław Kaczyński, były minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. W ponad dwugodzinnej naradzie wzięli też udział przedstawiciele partii politycznych, m.in. Janusz Palikot, Zbigniew Ziobro.

Zdaniem byłego premiera, Włodzimierza Cimoszewicza, rozwój sytuacji na Krymie pokazuje, iż Europa żyje w złudnym przekonaniu, że jest bezpieczna. Z kolei Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu, zaproponował, by NATO przyjęło w trybie nadzwyczajnym Ukrainę na członka państwa stowarzyszonego. Dzięki temu NATO mogłoby podjąć konkretne kroki przecie Rosji. Jednak ta propozycja nie zyskała zwolenników, tym bardziej, że jest kompletnie nie realna. 

Na poniedziałek rano prezydent Bronisław Komorowski zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Wezmą w niej udział prezydent, premier i jego zastępcy, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz liderzy największych partii politycznych. Politycy będą rozmawiać o tym w jaki sposób sytuacja na Ukrainie wpłynie na bezpieczeństwo Polski. Omawiane też będą dyplomatyczne możliwości Polski w łagodzeniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

JT/TVN24/GW

autor zdjęć: M. Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~A_S
1393832760
O tym, że Europa jest bezpieczna, a armia Polsce niepotrzebna mówili tylko Ci którzy ani historii nie znają, ani geografii, ani gospodarki.
71-D3-E6-C8
~Luke
1393785360
I'm not sure why the Polish President is waiting with this meeting till Monday, this is a very serious situation and this meeting should have taken Friday or Saturday. I hope Poland is mobilizing their military in secret, I rather be ready and no take action then take action and not be ready. The military of Poland should be on stand by in case Russia and Ukraine go to war, Poland needs to secure it's borders with Ukraine, Belarus and Kalingrad, reserves should be on stand by, this is not a laughing matter any more. I hope all will resolve it self. God bless Poland!!
DD-5F-E8-38

Afganistan. Czas wracać do domu
 
Harduny dla strażaków?
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
W BBN o sytuacji na granicy
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Mielec wraca do odrzutowców
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W Sejmie o kondycji PGZ
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Niespokojna granica
Nauka kruszenia lodu
Sojusznicze wsparcie na granicy
Nastał dzień krwi i chwały…
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
„Murem za polskim mundurem”
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Zespół NATO na bojowo
„Tumak ’21” na finiszu
Orlik po raz dziesiąty
W jedynym słusznym kierunku
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Lekcja wojska od górali
Oczy na wschodnią flankę
F-16 lecą na Litwę
Reforma administracji wojskowej
Aktywność migrantów powoli spada
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
SOMA dla specjalsów
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
35 medali wojskowych pływaków
Paczki świąteczne od PGZ
Na granicy nieco spokojniej
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Śladem „białych kurierów”
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Święto żołnierzy artylerii
Bryza na południowej flance
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Legioniści wkraczają do Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO