moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie F-15 i okręt bliżej Rosji

Stany Zjednoczone zwiększają obecność swoich wojsk przy granicy z Rosją. Na litewskim lotnisku wojskowym Zokniai wylądowało dziś sześć amerykańskich myśliwców F-15 i dwa samoloty cysterny. US Navy wysłała na Morze Czarne niszczyciel rakietowy USS Truxtun.


Amerykańskie maszyny wzmocnią natowską misję obrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich (Baltic Air Policing). Do kwietnia dowodzą nią Stany Zjednoczone. Do tej pory w misji służyły cztery myśliwce.

Decyzja o wzmocnieniu misji zapadła w środę. Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział, że podczas kryzysu związanego z sytuacją na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich. Jak powiedział Hegel, Pentagon będzie rozwijał polsko-amerykańskie ćwiczenia poprzez stacjonujący w Łasku Aviation Detachment. To około 10-osobowy pododdział armii USA, którego zadaniem jest przygotowywanie wspólnych treningów. Zgodnie z umową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi odbywają się one co trzy miesiące. Amerykanie przysyłają wówczas do Polski eskadrę samolotów wielozadaniowych F-16 albo klucz Herculesów. Dziś Chuck Hagel potwierdził, że wkrótce do Polski przyleci personel jednego z pułków Sił Powietrznych USA, składający się z samolotów F-16 i C-130.

Dziś okazało się, że US Navy wyśle na Morze Czarne swój okręt. Będzie to niszczyciel rakietowy USS Truxtun, który należy do zespołu okrętów osłaniających lotniskowiec atomowy USS H.W. Bush. Jak oznajmiło dowództwo Szóstej Floty US Navy, niszczyciel ma wziąć udział w „zaplanowanych" ćwiczeniach z flotami Bułgarii oraz Rumunii i odwiedzić kilka portów. Biały Dom zapewnia, że ćwiczenia były planowane wcześniej. USS Truxtun to niszczyciel typu Alreigh Burke, uzbrojony głównie w rakiety przeciwlotnicze i przeciwokrętowe, naprowadzane przez system radarowy AEGIS. Okręty typu Alreigh Burke są jednymi z najpotężniejszych tego rodzaju na świecie.

– To co robią Stany Zjednoczone jest rodzajem demonstracji. Z jednej strony pokazują Europejczykom: jesteśmy z wami, pomożemy wam i wzmocnimy wasze działania. Z drugiej, to też pokazanie Rosji, że artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego rzeczywiście działa – ocenia Janusz Zemke, europoseł, były wiceminister obrony.

Podobnie uważa gen. Marek Dukaczewski. – Reakcja Stanów Zjednoczonych jest bardzo szybka. Tym bardziej, że wcześniej zapowiadali, że ich obecność w Europie będzie się zmniejszać. A teraz Amerykanie pokazują, że są gotowi pomóc krajom członkowskim NATO, które czują się zagrożone – tłumaczy były szef Wojskowych Służb Informacyjnych.

Amerykanie próbują także w inny sposób wywierać presję na Rosję. Prezydent Barack Obama zapowiedział wprowadzenie sankcji wizowych dla tych, którzy są „odpowiedzialni za podkopywanie systemu demokratycznego" na Ukrainie. Chodzi zarówno o Rosjan, jak i o Ukraińców. Prezydent USA nakazał także zamrozić ich amerykańskie aktywa. „Rozporządzenie Obamy to elastyczne narzędzie, które pozwoli nam nałożyć sankcje na tych, którzy są bezpośrednio zaangażowani w destabilizowanie Ukrainy, włącznie z militarną interwencją na Krymie. Nie jest wykluczone podjęcie dalszych kroków, jeśli sytuacja się pogorszy" – poinformował Biały Dom.

Dziś na temat sytuacji na Ukrainie rozmawiali amerykański sekretarz stanu John Kerry i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Po spotkaniu okazało się, że chociaż rozmowa się odbyła, to żadne rozstrzygające ustalenia nie zapadły.

O kryzysie ukraińskim dyskutowali także dziś podczas nadzwyczajnego szczytu w Brukseli europejscy przywódcy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Unia na razie nie wprowadzi żadnych sankcji gospodarczych na Rosję. Politycy unijni chcą natomiast, by Ukraina współpracowała z Zachodem. Tuż po spotkaniu premier Donald Tusk napisał na Twitterze: „Proponuję pilne podpisanie umowy stowarzyszeniowej. Jest szansa. Ale opór może być silny”.


W spotkaniu wziął udział nowy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Dziennikarzom powiedział m.in. Rosyjskie buciory i czołgi na naszej ziemi to jest coś niewyobrażalnego w XXI wieku!  Jednocześnie zapewnił, że Ukraina chce rozwiązać ten kryzys środkami pokojowymi, ale Krym powinien pozostać w Ukrainie. – Krym jest częścią Ukrainy, a ewentualne referendum nie będzie miało żadnej mocy wiążącej – powiedział Jaceniuk.

Tymczasem na Krymie kolejny raz przesunięto datę referendum w sprawie jego przynależności. Początkowo miało się odbyć 25 maja, potem termin zmieniono na 30 marca. Dziś zdecydowano, że będzie to 16 marca. Według RIA Nowosti, zadane zostaną następujące pytania: 1. Czy jesteś za włączeniem Krymu do Federacji Rosyjskiej? 2. Czy jesteś za przywróceniem na Krymie konstytucji z 1992 roku? Przywrócenie konstytucji z 1992 roku będzie oznaczało, że Krym pozostanie częścią Ukrainy.

EK, PAP, TVN24

autor zdjęć: US NAVY, EU

dodaj komentarz

komentarze

~st.mar.S
1394125680
Stan arami się nie zgadza mamy mało wojska 100 tys ? he he 20 30 40 pójdzie na L 4 a 40 to zawodowe ? he he chłopaki zginiemy na starcie , a nasza kochana Marynarka wojenna to co z nią robicie ???albo zabieracie uposażenie za 7 lat służby i dajecie podoficerom (3fo Gdynia) albo zabieracie marzenia ludziom którzy chcieli zostać na stałe a etat jest ale dla rodziny majora vide komandora ....wiec co oczekujecie ? panie Jarku ? Panie Donaldzie ? chcecie armia z morale na 2005 ? per cent? to zdobądźcie jej serca i zaufanie bo to jedyny krok aby taką mieć ..;)
F7-05-1F-3A
~żołniez zawodowy
1394121660
Może Amerykanie po akcji na Ukrainie, przypomną sobie bardziej niż dotychczas o Polsce i o tarczy antyrakietowej.
CA-EC-56-32

Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
 
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zespół NATO na bojowo
Orlik po raz dziesiąty
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Na straży nienaruszalności
Nastał dzień krwi i chwały…
35 medali wojskowych pływaków
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Święto żołnierzy artylerii
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Mielec wraca do odrzutowców
Lekcja wojska od górali
SOMA dla specjalsów
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Nauka kruszenia lodu
Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
Harduny dla strażaków?
W drodze do wojska
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Bryza na południowej flance
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Śladem „białych kurierów”
W Sejmie o kondycji PGZ
Oczy na wschodnią flankę
Działamy szybko i zdecydowanie
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
„Murem za polskim mundurem”
Prezydent z wizytą na granicy
W jedynym słusznym kierunku
Legioniści wkraczają do Warszawy
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
„Czajka” składa skrzydła
Aktywność migrantów powoli spada
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Paczki świąteczne od PGZ
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Chodziarz szykuje się do defilady
Na granicy nieco spokojniej
UE o wspólnym bezpieczeństwie
We Are Where We Are Needed
F-16 lecą na Litwę
Afganistan. Czas wracać do domu
Zmiany w szkoleniu podoficerów
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Kandydaci do „armii mistrzów” na szkoleniu
Pierwsze Żmije na granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
„Tumak ’21” na finiszu
Sojusznicze wsparcie na granicy
W BBN o sytuacji na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO