moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Morza z marynarką wojenną

Od salutu armatniego z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” rozpocznie się tegoroczne Święto Morza. Wszyscy chętni będą mogli zwiedzić wybrane okręty i obejrzeć pokaz ratownictwa morskiego z udziałem śmigłowca marynarki wojennej. Przedstawiciele ośmiu instytucji podpisali w Gdyni list intencyjny w sprawie organizacji obchodów.


– Mimo zmian organizacyjnych z przełomu roku, marynarka wojenna deklaruje, że z entuzjazmem włączy się w obchody Święta Morza – podkreśla kmdr Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów. W środę złożył on podpis pod listem intencyjnym w tej sprawie. Dokument parafowali też między innymi prezydent Gdyni, dyrektor Urzędu Morskiego, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz prorektor Akademii Morskiej.

– Na obchody złoży się cykl imprez organizowanych pod koniec czerwca. Ich zwieńczeniem będzie Święto Marynarki Wojennej – wyjaśnia kpt. mar. Piotr Wojtas z 3 Flotylli. Symbolicznym początkiem świętowania będzie salut armatni oddany 21 czerwca z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Przez kolejne dni mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli między innymi zwiedzić żaglowiec „Dar Młodzieży” i jeden z promów Stena Line, wziąć udział w lekcji astronomii i astronawigacji, obejrzeć poświęcone morzu wystawy, wypłynąć w rejs po Zatoce Gdańskiej jachtem „Copernicus” lub „Kneź”.

Liczne atrakcje przygotowała też marynarka wojenna. – Z okazji Święta Morza będzie można za darmo wejść na pokład „Błyskawicy”, a także zwiedzić kilka innych okrętów. Przygotowujemy również pokaz ratownictwa morskiego z udziałem naszego śmigłowca – wylicza kpt. mar. Wojtas. Swoje bramy otworzy Akademia Marynarki Wojennej. Chętni obejrzą symulatory i trenażery, wykorzystywane do nauki i szkolenia załóg okrętów. Imprezy potrwają do 29 czerwca.
Tradycje związane ze Świętem Morza sięgają II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy obchody zostały zorganizowane w 1932 roku, a ich pomysłodawcą był Andrzej Wachowiak z gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej. 31 lipca do Gdyni ściągnęło przeszło 100 tysięcy osób z całej Polski. Kolej podstawiła dla nich specjalne pociągi, armia zorganizowała noclegi w wojskowych namiotach, a mieszkańcy udostępnili kwatery. W obchodach wziął też udział prezydent Ignacy Mościcki. – Do wybuchu wojny Święto Morza odbywało się co roku. Każda z imprez była dotowana przez państwo. Miały one silny wydźwięk propagandowy, podkreślały więź Polski z Bałtykiem – zaznacza Tomasz Falba z Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Podczas wojny tradycja ta była kultywowana głównie na pokładach polskich okrętów. – Za komuny wyglądało to różnie. Raz było obchodzone święto rybaka, innym razem marynarza – tłumaczy Falba. Imprezy odbywały się w różnych miejscach, między innymi w Szczecinie, Kołobrzegu, Ustce, Sopocie czy Świnoujściu. – Po 1989 roku tradycja na pewien czas właściwie zamarła – przyznaje Falba.

W ubiegłym roku święto po raz pierwszy było obchodzone pod pierwotną nazwą, a w organizację zaangażowały się liczne pomorskie instytucje. – Tym samym nawiązaliśmy do przedwojennej tradycji – zaznacza Falba. Tak będzie i w tym roku.

– List intencyjny pokazuje, że idea dni morza może się rozwijać. W wielu dziedzinach możemy pokazać to wszystko, co buduje dobre emocje wokół polskiego morza – podkreślał podczas środowego spotkania prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. 3 Flotylli Okrętów

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1395323880
Polska posiada dostęp do morza ale nie posiada odpowiednio uzbrojonych okrętów by tego dostępu do morza skutecznie bronić. Komu na takim stanie rzeczy zależy?
BC-86-82-AB

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Psiakrew, harmata!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ramię w ramię z aliantami
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hiszpański palimpsest
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Cena wolności
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Święto wojskowego sportu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Animus Fortis, czyli mężny duch
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Weterani i bokser „Master”
Ogień w podziemiu
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Jak wyszkolić pilota F-16?
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO