moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe mistrzostwa świata narciarzy

Kryształowe kule za triumfy w zawodach Pucharu Świata już rozdane, ale jeszcze nie wszyscy biatloniści, biegacze i alpejczycy odpoczywają po trudach olimpijskiego sezonu. Dziś w Finlandii rozpoczynają się 52. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Narciarstwie i Biatlonie. Naszą armię reprezentuje w nich ośmioro biatlonistów.


W mistrzostwach startują reprezentanci z 25 armii. Dziś ceremonia otwarcia w mieście Sodankylä. Rywalizacja o medale rozpocznie się w środę i potrwa do piątku. Biegacze na nartach, biatloniści i orientaliści będą walczyć na trasach w Kommattivaara, a alpejczycy w ośrodku narciarskim Levi w mieście Kittilä.

Reprezentanci Wojska Polskiego pojechali do Laponii w ośmioosobowym składzie: kpr. Krystyna Pałka, st. szer. Paulina Bobak, st. szer. Magdalena Gwizdoń, szer. Karolina Pitoń, st. szer. Adam Kwak, st. szer. Krzysztof Pływaczyk, st. szer. Łukasz Szczurek i szer. Grzegorz Jakubowicz. Biatloniści z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego będą rywalizować o medale w czwartek (o godz. 9. rozpocznie się sprint mężczyzn na 10 km, a o 12. sprint kobiet na 7,5 km) i piątek (w godz. 10.15 – 14. odbędą się biegi patrolowe kobiet na 15 km i mężczyzn na 25 km).

Największe nadzieje wiążemy ze startem naszych biatlonistek, które w 2010 roku świetnie spisały się we włoskiej dolinie Aosty. W I Wojskowych Igrzyskach Sportów Zimowych pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire) kpr. Krystyna Pałka wygrała sprint. Polskie biatlonistki triumfowały również w klasyfikacji drużynowej sprintu oraz wywalczyły brązowy medal w biegu patrolowym na 15 km. Dwa lata wcześniej w austriackim Hochfilzen nasze reprezentantki dwukrotnie stanęły tuż obok podium – zajęły czwarte miejsce w biegu patrolowym oraz w klasyfikacji drużynowej sprintu. Natomiast w 2011 roku w Bośni i Hercegowinie, gdzie odbyły się 51. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Narciarstwie i Biatlonie, najlepiej z Polek wypadła st. szer. Paulina Bobak. Była piąta w sprincie. Tę samą lokatę nasze biatlonistki zajęły w klasyfikacji drużynowej, a siódmą w biegu patrolowym. W 2012 roku mistrzostwa w słoweńskiej Pokljuce odwołano z powodu braku śniegu. Natomiast w ostatniej konfrontacji wojskowych biatlonistek – podczas zeszłorocznych II Wojskowych Igrzyskach Sportów Zimowych we francuskim Annecy – Polki zajęły piątą lokatę w klasyfikacji drużynowej sprintu oraz były siódme w biegu patrolowym. W rywalizacji indywidualnej najwyżej – na 15. pozycji – uplasowała się kpr. Krystyna Pałka.

Biatlon rządzi się swoimi prawami i trudno obstawiać w ciemno, że po tytuł mistrza świata wśród mężczyzn sięgnie sierż. Martin Fourcade. Biatlonista, który w tym roku po raz trzeci z rzędu triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, będzie na pewno jednym z faworytów. Jednak przed rokiem też był typowany do zwycięstwa wojskowej olimpiady organizowanej przez Francję. Tymczasem w sprincie był czwarty, a w biegu patrolowym zajął z kolegami czwarte miejsce. Jedyny medal – brązowy – wywalczył w klasyfikacji drużynowej sprintu.

szus

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Więcej hełmów dla żołnierzy
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pytania o europejską tarczę
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Gry wojenne w szkoleniu
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO