moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grafen dla wojska

Firma Nano Carbon, zajmująca się sprzedażą wytwarzanego w Polsce grafenu, wejdzie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dołączy do holdingu tworzonego przez Ministerstwo Skarbu w ramach konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. – Chcemy wykorzystać potencjał firmy do zastosowań w technice wojskowej – mówi Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzecznik prasowy ministerstwa.


Grafen to materiał, który swoją budową przypomina plaster miodu. Tworzą go pojedyncze warstwy atomów węgla połączonych w sześciokąty. Jest przezroczysty, bardzo giętki i niezwykle wytrzymały – 100 razy bardziej niż stal. Doskonale przewodzi ciepło i prąd – aż 200 razy szybciej niż krzem.

Dzięki swoim właściwościom może być wykorzystywany w elektronice, optoelektronice, nanokompozytach, czyli wszędzie tam, gdzie można zastąpić oparte na krzemie podzespoły – głównie tranzystory. Nic dziwnego, że grafenem mocno zainteresowany jest polski przemysł obronny. W pierwszej kolejności jego właściwości planuje wykorzystać Przemysłowe Centrum Optyki.

– Produkujemy gogle noktowizyjne, których żołnierze używają podczas misji zagranicznych, w pustynnych warunkach. Staramy się pokryć szkło grafenem, by poprawić jego jakość i wytrzymałość – mówi Ryszard Kardasz, szef Przemysłowego Centrum Optyki.

W Polsce badaniami na grafenem zajmuje się Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) z Warszawy. Polscy naukowcy dopracowali się już kilku patentów dotyczących tego materiału, w tym kluczowego – czyli najtańszej obecnie na rynku metody masowej produkcji grafenu (umieszczonego na płytach węglika krzemu). Spółka Nano Carbon, w której większościowy pakiet akcji ma Agencja Rozwoju Przemysłu, powstała w celu komercjalizacji dokonań inżynierów z ITME. Firma zajmuje się nie tylko handlem grafenem (produkowanym przez ITME), ale również świadczy usługi np. doradcze w pracach badawczo-rozwojowych nad urządzeniami wykorzystującymi grafen. I właśnie z tego powodu stała się obiektem zainteresowania twórców holdingu obronnego.

Wiceminister skarbu państwa, Zdzisław Gawlik, zapowiedział podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej, że Nano Carbon wejdzie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Argumentem przemawiającym za konsolidacją spółki Nano Carbon w PGZ SA jest wykorzystanie jej potencjału badawczego do zastosowań w technice wojskowej – wyjaśnia Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzecznik prasowy MSP i dodaje: – Zgodnie z harmonogramem wniesienie udziałów należących do ARP planowane jest do końca pierwszego półrocza tego roku.

Plan konsolidacji rodzimej zbrojeniówki w nowy, narodowy holding przewiduje, że do Polskiej Grupy Zbrojeniowej trafią wszystkie spółki sektora obronnego z bezpośrednim i pośrednim udziałem Skarbu Państwa. W pierwszym etapie konsolidacji, który ma zakończyć się do połowy tego roku, do PGZ mają zostać przekazane Wojskowe Przedsiębiorstwa Remontowo-Produkcyjne, firmy z Grupy Huty Stalowa Wola, OBR CTM oraz spółki obronne podległe Agencji Rozwoju Przemysłu, w tym WSK PZL-Kalisz S.A. i Fabryka Broni Łucznik.

W drugim etapie konsolidacji do Polskiej Grupy Zbrojeniowej mają wejść przedsiębiorstwa skupione w Polskim Holdingu Obronnym, tj.: Bumar Amunicja, PCO S.A., Bumar Elektronika, ZM Bumar-Łabędy, OBRUM, Cenzin i Cenrex. „Scalanie” zbrojeniówki ma zakończyć się do końca roku.

– Chcemy, aby do końca 2014 roku został definitywnie zakończony proces konsolidacji branży w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej – wyjaśnia Zdzisław Gawlik.

Ministerstwo nie wyklucza, że do grupy trafi więcej firm znajdujących się pod kontrolą ARP nie związanych z obronnością. – Rozważane są podmioty, których potencjał mógłby wzmocnić konkurencyjność PGZ zarówno na rynku krajowym, jak i globalnym – tłumaczy Agnieszka Jabłońska-Twaróg z MSP.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~nik
1396561620
z grafenu mozna produkowac zawieszenie samochodzowe rozdzielnie eletryczne kadluby lodzi podwodnych elementy statkow kosmicznych silnikow odrzutowych systemy ogrzewania lub chlodzenia kamizelki kulo odporne sztuczne serce sztuczne tetnice roznego przeznaczenia membrany niezniszczalne uszczelki dla wysokich temp i niskich cysterny paliwa zbiorniki cisnieniowa itp itd
E9-E1-67-66
~ja
1396544700
Czas pomyśleć o wykorzystaniu grafenu do opancerzenia sprzętu wojskowego. Ponoć cienka folia grafenowa jest bardzo mocna. Gdyby tak nałożyć takich folii na siebie setki mógłby to być niezły pancerz ochronny.
9C-9D-EC-E9
~devgru ?
1396541760
spoko mam nadzieje ze nie sprzedadza tego komus za grosze
37-7B-BD-41

Szachownice nie dotarły nad Finlandię
 
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ryś” z laserem
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Nie szpital, a instytut
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO