moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Film o obronie City Hall jednak powstanie

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej kłopotami budżetowymi warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wznawia produkcję filmu fabularnego o walkach polskich żołnierzy podczas II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Robocza wersja projektu nosi nazwę „Karbala”.


Film będzie opowiadał o losach żołnierzy 2 Grupy Bojowej II zmiany PKW, którzy wiosną 2004 roku podczas powstania bojowników szyickiego przywódcy Muktady al-Sadra bronili ratusza w irackim mieście Karbala.

Walki o City Hall wiosną 2004 roku trwały trzy doby. Żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wspomagani przez pluton bułgarski bronili budynku miejscowej administracji przed setkami rebeliantów. Ocenia się, że pierwszej nocy podczas najintensywniejszych ataków zginęło ponad stu powstańców wrogo nastawionych do żołnierzy koalicji. W historii naszej armii bitwa ta oraz późniejsze starcia na ulicach irackiego miasta zapisały się jako najcięższe walki, jakie polscy żołnierze stoczyli od czasów zakończenia II wojny światowej.

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Krzysztof Łukaszewicz znany z takich produkcji jak „Żywie Biełaruś!” i „Lincz”. W rolach głównych zobaczymy wielu znanych aktorów, między innymi Antoniego Królikowskiego, Andrzeja Chyrę, Leszka Lichotę i Michała Żurawskiego. Partnerować im będzie między innymi  bułgarski gwiazdor Christo Shopov.

W czasie rocznej przerwy z głównej roli w filmie zrezygnował Marcin Dorociński, który miał się wcielić w postać dowódcy kompanii rozpoznawczej, kapitana w Iraku, a obecnie podpułkownika Grzegorza Kaliciaka.

Pewne zmiany w stosunku do wersji pierwotnej zaszły także w scenariuszu filmu. Usunięty został jeden z trzech wątków pokazujących historię na misji polskiego archeologa-cywila. Rozbudowany za to został inny ‒ opowiadający o żołnierzu oskarżonym o tchórzostwo na polu bitwy.

– Wątek, z którego zrezygnowaliśmy, odstawał najbardziej od głównego punktu fabuły, czyli oblężenia City Hall. Opowieść początkowo była  wielowątkowa, z bohaterem zbiorowym. Pomysł został zarzucony dla uzyskania efektu większej identyfikacji z dwoma najważniejszymi postaciami dramatu Kamilem i dowodzącym obroną City Hall Greniem. W ten sposób bardziej napinamy oś dramaturgii między nimi – wyjaśnia reżyser.

W 2012 roku odbyło się kilka dni zdjęciowych we wnętrzach. Zaaranżowane zostały dekoracje kilku pomieszczeń City Hall i bazy Lima, w której podczas misji stacjonowali polscy żołnierze.  ‒ Powstał materiał zdjęciowy bardzo dobrej jakości i około 10-minutowej objętości ekranowej – tłumaczy Agnieszka Będkowska, kierownik Działu Produkcji Filmowej i Projektów Edukacyjnych warszawskiej wytwórni.

Obecnie trwają przygotowania do głównej części zdjęć. Mają rozpocząć się latem tego roku. Reżyser filmu oraz scenograf  Marek Warszewski chcą jak najwierniej odtworzyć główny obiekt zdjęciowy, czyli City Hall i równie ważny plac przed nim. Prawdopodobnie będzie to dekoracja zbudowana praktycznie od zera w Bułgarii we współpracy z sofijskim Studiem Bojana, które jest koproducentem filmu.

Pracami nad filmem zainteresowane jest wojsko, deklaruje pomoc przy jego powstawaniu. W Departamencie Wychowania i Promocji Obronności powstaje projekt zarządzenia ministra w tej sprawie. Trwają uzgodnienia.  Dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie Włodzimierz Niderhaus w sprawie realizacji filmu spotkał się także z szefem Sztabu Generalnego WP.

Twórcy filmu przeprowadzili wiele rozmów z żołnierzami ‒ uczestnikami walk w Karbali. Chcieliby, żeby ppłk Grzegorz Kaliciak został oficjalnym konsultantem wojskowym produkcji.

– Filmowcy podeszli do realizacji bardzo poważnie. Dostali ode mnie i moich żołnierzy bardzo dużo materiałów na temat tamtych wydarzeń. Spotykałem się ze wszystkimi ludźmi z ekipy. Najbardziej pytaniami „bombardowały” mnie panie od dekoracji i kostiumów. Dopytywały o najdrobniejsze szczegóły. Byłem zaskoczony zawartością filmowej garderoby, która została odtworzona na podstawie zdjęć, jakie przekazaliśmy specjalistom z ekipy – zdradza ppłk Kaliciak.

Jak sam podkreśla, ma nadzieję, że film pokaże, jak w 2004 roku w Iraku dysponując marnym sprzętem i wyposażeniem on i jego żołnierze dokonali czegoś, co wielu znawców wojskowości uznałoby za niemożliwe. – Dokonaliśmy tego dzięki charyzmie, męstwu i determinacji. Uważam, że moim żołnierzom należy się za to chwała i szacunek, bo są bohaterami – przyznaje ppłk Kaliciak.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Robert Pałka

dodaj komentarz

komentarze

~takitam
1396822080
Szkoda tylko ze to nie tylko 17BZ byla
68-52-F3-69

Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
 
Wojna na detale
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Kadisz za bohaterów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO