moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oto laureaci Gali Sportu Wojskowego

Sztab Generalny Wojska Polskiego i portal polska-zbrojna.pl nagrodziły dziś najlepszych sportowców Wojska Polskiego. Prezentujemy poczet laureatów – zawodników, trenerów i organizatorów zawodów – którzy na Gali Sportu Wojskowego odebrali wyróżnienia za sukcesy osiągnięte w 2013 roku.Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego zorganizowany przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl
 
Sportowiec roku 2013
st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, st. szer. Daniel Trojanowski, st. szer. Krystian Aranowski oraz st. szer. Michał Szpakowski
wioślarstwo – ósemka ze sternikiem
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
 
Wioślarze, którzy zdobyli najwięcej głosów w głosowaniu czytelników portalu polska-zbrojna.pl, pływają w reprezentacyjnej ósemce ze sternikiem. W zeszłym roku wywalczyli tytuł wicemistrzów Europy oraz czwarte miejsce w mistrzostwach świata. Wszyscy są zawodnikami Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza – Stowarzyszenie Wioślarskie. Najbardziej doświadczonymi z piątki wioślarzy są 33-letni Hejmej i młodszy o dwa lata sternik Trojanowski. Ten drugi jako jedyny z całej piątki wywalczył tytuł mistrza świata – w 2007 roku zdobył złoto w dwójce ze sternikiem.
 
Mistrz sportu powszechnego 2013

st. szer. Łukasz Szostak

strzelectwo – karabinek kbk AK
11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

Mistrz Wojska Polskiego w strzelaniu z kbk AK. Na strzelnicy w Warszawie-Wesołej miał dużo szczęścia, gdyż zdobył tyle samo punktów co drugi w klasyfikacji st. szer. Leszek Sobieralski. O złotym medalu zadecydowała liczba trafionych przez strzelców „dziesiątek”. Dziewięć, o dwie więcej od rywala, miał st. szer. Łukasz Szostak. Reprezentant 11 LDKPanc po raz drugi z rzędu stanął na podium wojskowych mistrzostw – w 2012 roku był trzeci. Na co dzień jest kierowcą w 7 Kresowym Batalionie Saperów w Krośnie Odrzańskim.
 
Trener roku 2013

kmdr ppor. rez. Jerzy Gołąbek

pięciobój morski
Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia

Szkoleniowiec pięcioboistów morskich, którzy wywalczyli tytuł drużynowych wojskowych mistrzów świata. Na mistrzostwach w Rio de Janeiro jego podopieczni ustanowili również nowy drużynowy rekord świata, a w rywalizacji indywidualnej najlepszy z Polaków zajął czwarte miejsce. Ponadto st. mat Karol Morek ustanowił nowy rekord świata na torze przeszkód, a st. mar. Mateusz Szurmiej pobił swój wcześniejszy najlepszy wynik na świecie w konkurencji pływania użytecznego.
 
Nadzieja sportu wojskowego 2013

Klaudia Breś

strzelectwo – pistolet pneumatyczny
Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz

19-letnia studentka wychowania fizycznego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 7 lat uprawia strzelectwo. W 2013 roku odniosła życiowy sukces. Na mistrzostwach Europy juniorów w duńskim Odense wywalczyła dwa tytuły mistrzowskie w konkurencji pistoletu pneumatycznego (indywidualnie i drużynowo). Polki wynikiem 1141 punktów wyrównały rekord Europy i ustanowiły nowy rekord Polski. W 2013 roku wygrała też międzynarodowe zawody strzeleckie juniorów w Monachium.

W tej kategorii Kapituła plebiscytu zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia. Otrzymał je pływak, szer. Michał Poprawa. Nie mógł on być zgłoszony do grona nominowanych - w startach w 2013 roku nie reprezentował jeszcze barw Wojska Polskiego - ale zdaniem Kapituły, osiągane już dzisiaj wyniki i ogromne nadzieje, jakie sport wojskowy wiąże z jego karierą, uzasadniają tę decyzję.
 
Nagroda specjalna Kapituły plebiscytu

gen. broni w stanie spoczynku Lech Konopka

Wojskowa Federacja Sportu, Wojskowy Klub Sportowy Grunwald Poznań

Kapituła plebiscytu przyznała generałowi „Nagrodę specjalną” za wybitne osiągnięcia dla rozwoju i promocji wojskowego sportu. Generał jest trzecią kadencję prezesem Wojskowej Federacji Sportu i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań. Pracę społeczną łączy z zawodową – jest dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

 
Podsumowanie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
 
Klasyfikacja generalna Mistrzostw Wojska Polskiego w Sporcie Powszechnym

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu


Reprezentacja oparta głównie na żołnierzach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej po raz trzeci z rzędu wygrała współzawodnictwo w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim. Do zeszłorocznego sukcesu przyczynili się również między innymi sportowcy z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, 1 Pułku Saperów w Brzegu i 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach. 11 LDKPanc zdobyła we współzawodnictwie 184 punkty i o 18 wyprzedziła reprezentację opartą na żołnierzach 12 Dywizji Zmechanizowanej. Trzecie miejsce – ze 160 punktami – zajęła reprezentacja Sił Powietrznych.
 
Klasyfikacja generalna Mistrzostw Uczelni Wojskowych

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu


Reprezentanci WSOWL zdobyli we współzawodnictwie w sporcie powszechnym 124 punkty i o 36 oczek wyprzedzili kolegów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz o 46 sportowców z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Podchorążowie z wrocławskiej uczelni bardzo dobrze spisali się w głównej imprezie sportu powszechnego – Mistrzostwach Wojska Polskiego w strzelaniu z broni etatowej, pokonywaniu przeszkód w OSF i biegu patrolowym. W strzelaniu z kbk AK wywalczyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej, a w biegu patrolowym zespół z WSOWL zdobył brąz.
 
Najlepsza jednostka wojskowa w sporcie powszechnym
Wojska Lądowe: 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie

Siły Powietrzne: 3 Brygada Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie

Marynarka Wojenna: 3 Flotylla Okrętów w Gdyni

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: 1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy

Żandarmeria Wojskowa: Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

Dowództwo Garnizonu Warszawa: 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu
 
Najlepszy sportowiec w sporcie wyczynowym

st. szer. Błażej Brzeziński

lekka atletyka – biegi przełajowe i długodystansowe
Wojskowy Zespół Sportowy w Wrocław

Zdobywca czterech medali na Wojskowych Mistrzostwach Świata. Wraz z kolegami wywalczył złoto drużynowo w biegach przełajowych i w maratonie. W rywalizacji indywidualnej był drugi w maratonie, który odbył się w stolicy Surinamu – Paramaribo, i trzeci na trasie przełajowej w serbskim Apatin. W 2013 roku ten 26-letni zawodnik zdobył też tytuł mistrza Polski w biegu przełajowym na dystansie 12 km oraz wicemistrza kraju w maratonie. Od 2012 r. występuje w barwach wrocławskiego Śląska – wcześniej był zawodnikiem bydgoskich klubów: Ogrodnika, Budowlanych i Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego.
 
Mistrzowie Wojska Polskiego w sporcie powszechnym


ppłk Rafał Bieniek

Dowództwo Garnizonu Warszawa
mistrz Wojska Polskiego w judo (w kategorii 60 kg)


sierż. Mariusz Borychowski

12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin
mistrz Wojska Polskiego w biegu patrolowym (indywidualnie i zespołowo) i półmaratonie (w kategorii mężczyzn do 45 lat)


chor. Maciej Daszuta
Żandarmeria Wojskowa
mistrz Wojska Polskiego w pływaniu (50 m st. grzbietowym mężczyzn powyżej 35 lat)


kpr. Adam Marcinkowski

11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań
mistrz Wojska Polskiego w pokonywaniu OSF (indywidualnie i zespołowo)

st. chor. Zbigniew Murawski
12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin
mistrz Wojska Polskiego w biegach przełajowych (na dystansie 3 km w grupie mężczyzn powyżej 35 lat oraz w sztafecie mieszanej 4x1 km) i w maratonie (w kategorii mężczyzn powyżej 45 lat)


bsm. Jacek Nowak
Marynarka Wojenna
mistrz Wojska Polskiego w biegach na orientację


szer. Piotr Sajdak
11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań
czołowy siatkarz drużyny, która zdobyła tytuł mistrza Wojska Polskiego w piłce siatkowej (wybrany najwszechstronniejszym zawodnikiem mistrzostw WP)


chor. Marta Szenk
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
mistrzyni Wojska Polskiego w półmaratonie


st. szer. Łukasz Szostak
11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań
mistrz Wojska Polskiego w strzelaniu z kbk AK


kpt. Artur Zyśk
12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin
mistrz Wojska Polskiego w strzelaniu z pistoletu wojskowego
 
Najlepszy organizator

gen. bryg. Wiesław Grudziński

dowódca Garnizonu Warszawa

Otrzymał wyróżnienie za ponad normatywne zaangażowanie w organizację imprez sportowych w Garnizonie Warszawa. Popularyzator sporu, a zwłaszcza podnoszenia ciężarów – od września 2012 roku pełni honorową funkcję prezesa sekcji podnoszenia ciężarów warszawskiej Legii, którą wspiera Dowództwo Garnizonu Warszawa.
 
Najlepiej zorganizowana impreza sportu powszechnego w 2013 roku

ppłk Dariusz Jaraszek

komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnygo Gronik w Kościelisku
Mistrzostwa Wojska Polskiego w Piłce Siatkowej Kadry Sztabów

Turniej odbył się w hali sportowej Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnygo Gronik w Kościelisku. Siatkarze z kadry sztabów rozgrywają swoje mistrzostwa co roku pod Tatrami od 2005 roku. Lotniczy ośrodek zaczął organizować czempionaty tuż po oddaniu do użytku w grudniu 2004 r. pięknej hali. Gospodarze mistrzostw stwarzają ich uczestnikom niepowtarzalną atmosferę do rywalizacji. Nic więc dziwnego, że chcą grać o medale na Groniku.
 
Najlepsi szkoleniowcy i organizatorzy sportu powszechnego oraz wyczynowego

płk Mirosław Doliński


Kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu; poprowadził sportowców z WSOWL do zwycięstwa we współzawodnictwie Mistrzostw Uczelni Wojskowych; jednym z jego wychowanków jest kpt. Marek Kociuba, były reprezentant Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym, a obecnie trener podchorążych i reprezentant WOSL w biegach przełajowych i długodystansowych; wrocławska uczelnia w 2013 roku była gospodarzem Mistrzostw Wojska w Piłce Siatkowej – drużyna WOSL zajęła w nich 11. miejsce, a turniej od strony organizacyjnej był bardzo udany.

ppłk Leszek Korszun


Szef Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu; w 2013 roku jego podwładni osiągnęli bardzo dobre wyniki, co znalazło potwierdzenie w rankingu na Najlepszego Sportowca Roku prowadzonym przez Zarząd Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – zajęli trzy pierwsze miejsca w czołowej dziesiątce (zwyciężył przełajowiec i maratończyk st. szer. Błażej Brzeziński przed wicemistrzem świata w rzucie dyskiem st. kpr. Piotrem Małachowskim i wojskowym mistrzem świata w judo st. szer. Kacprem Laremem).

kmdr ppor. rez. Jerzy Gołąbek


Były trener pięcioboju morskiego w Wojskowym Zespole Sportowym w Gdyni; jego podopieczni na zeszłorocznych wojskowych mistrzostwach świata w Rio de Janeiro wywalczyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej, a w rywalizacji indywidualnej najlepszy z Polaków zajął czwarte miejsce.

mjr Henryk Deliński


Szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy; nie tylko odpowiada za szkolenie żołnierzy i organizację zawodów sportowych, których gospodarzem jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, a sam daje podwładnym dobry przykład startując w biegach długodystansowych oraz w imprezach na orientację (m.in. w 2012 roku zajął trzecie miejsce w XI Górskich Ekstremalnych Zawodach na Orientację w Beskidzie Makowskim).

    mjr Sebastian Krasoń                    

Szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, odpowiadał za przygotowanie reprezentacji Wojsk Lądowych 1 do współzawodnictwa w sporcie powszechnym i trzy razy z rzędu poprowadził ją do zwycięstwa w latach 2011-13.                                                                    

 

    mł. chor. Grzegorz Gajdus

Trener koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie i biegach przełajowych; w 2013 roku jego podopieczni wywalczyli pięć medali na wojskowych czempionatach (w 55. WMŚ w Biegach Przełajowych złoto zdobyła męska drużyna, a brąz w rywalizacji indywidualnej szer. Błażej Brzeziński; z 45. WMŚ w Maratonie drużyna męska przywiozła złoto, a srebrne medale szer. Błażej Brzeziński i st. szer. Olga Kalendarova-Ochal).


 
Nagroda Wojskowej Federacji Sportu „Herkules Roku”

ppłk w st. spocz. Stanisław Pawłowski


W latach 1963-86 promował sport pełniąc służbę w Oficerskiej Szkole Piechoty, a następnie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Od 1986 r. do 1998 działacz Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław – był zastępcą szefa klubu, odpowiadał za sprawy szkoleniowe. Od 2001 roku dyrektor oraz wiceprezes Wojskowego Towarzystwa Tenisowego. Dzięki niemu powstały podobne stowarzyszenia w Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie. Członek Rady Stowarzyszenia WKS Śląsk. Doskonały organizator. Ma 71 lat i nadal aktywnie uprawia sport. Świetnie się czuje na tenisowym korcie.

 
Pożegnanie z wojskowymi zespołami sportowymi

kmdr por. rez. Krzysztof Saba

Pierwszy szef Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni, a wcześniej – od utworzenia w 2002 roku – kierował Zespołem Sportowym Marynarki Wojennej w Gdyni.

ppłk rez. Jerzy Świnoga

Pierwszy szef Wojskowego Zespołu Sportowego w Zegrzu, a wcześniej – od utworzenia w 2002 roku – kierował Grupą Sportową Wojsk Lądowych w Warszawie.

kmdr ppor. rez. Jerzy Gołąbek

Trener pięcioboju morskiego w Wojskowym Zespole Sportowym w Gdyni, a od 2002 roku w Zespole Sportowym Marynarki Wojennej w Gdyni – od podstaw rozpoczął szkolenie zawodników w nowej dla polskich żołnierzy dyscyplinie sportu i po latach ciężkiej pracy doprowadził swoich podopiecznych do drużynowych tytułów mistrzowskich w imprezach pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).

st. chor. rez. Andrzej Olech

Trener biegów na orientację w Wojskowym Zespole Sportowym w Gdyni, a od 2002 roku w Zespole Sportowym Marynarki Wojennej w Gdyni – jego podopieczni tworzyli trzon reprezentacji Wojska Polskiego w imprezach mistrzowskich pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).

st. sierż. rez. Jan Ziemianin

Trener biatlonistów z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu i Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko; jako zawodnik startował trzy razy na igrzyskach olimpijskich (piąte miejsce w sztafecie w 1998 roku w Nagano), a największy sukces w karierze odniósł w 1997 r. – zdobył brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie.

st. szer. Sylwia Ejdys

Lekkoatletka specjalizująca się w biegach na średnich dystansach i w biegach przełajowych, była zawodniczką Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu; złota medalistka IV Igrzysk Wojskowych w 2007 roku w biegu na 1500 m, wojskowa mistrzyni świata z 2009 r. w biegu na 1500 m i wicemistrzyni w biegu na 800 m.

st. szer. Aleksandra Uścińska

Taekwondzistka związana z Wojskowym Zespołem Sportowym w Poznaniu; w 2006 roku została żołnierzem służby kontraktowej i jako pierwsza Polka startowała w wojskowych mistrzostwach świata w taekwondo – w debiucie zajęła 5. miejsce; brązowa medalistka V Wojskowej Olimpiady w Rio de Janeiro w 2011 roku w kategorii poniżej 62 kg, wojskowa wicemistrzyni świata z 2008 i 2010 roku.

st. szer. Janusz Wojnarowicz

Wicemistrz Europy w judo w kategorii powyżej 100 kg z 2005 i 2006 roku w 2010 r. w debiucie w wojskowej imprezie pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM) zdobył złoty medal w I Mistrzostwach Europy; w 2011 r. został drużynowym brązowym medalistą V Wojskowej Olimpiady w Rio de Janeiro; w 2013 r. na 35. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Astanie wywalczył dwa brązowe medale – indywidualnie i drużynowo; służył w Wojskowym Zespole Sportowym we Wrocławiu.
szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~KWIATEK
1396902420
SPORO CIĘŻKIEJ ROBTY WYKONAŁ SZUS
A4-F1-83-0C

Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wioślarze i triatlonistka na podium
I zdobyliśmy!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Pływacy i maratończycy na medal
Rajd ku czci saperów
Wojskowe Oscary przyznane!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Flota Bayraktarów w komplecie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Orzeł dla bohaterów
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
Armia Andersa w operacji „Honker”
W obronie wschodniej flanki NATO
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO