moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańska haubica w bydgoskim muzeum

Armia Stanów Zjednoczonych używała ich na wojnie w Wietnamie, a ostatnie zmodyfikowane wersje strzelały w Iraku podczas operacji „Iraqi Freedom”. Muzeum w Bydgoszczy dostało haubicę samobieżną M109. To jedyny egzemplarz tej broni w polskich zbiorach. Będzie go można obejrzeć już podczas najbliższej Nocy Muzeów.


Amerykańska haubica trafiła do Polski z Austrii. Dzięki zabiegom naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazało ją Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu. W zamian bydgoskie muzeum oddało Austriakom radziecką 120-milimetrową haubicę samobieżną 2S1 Goździk. – To pierwsza taka wymiana eksponatów zarówno ze strony Polski, jak i Austrii. Zgodę na przekazanie naszego eksponatu wydał minister kultury – wyjaśnia Mirosław Giętkowski, dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych, gdzie od kilku dni już znajduje się amerykańska haubica.

Egzemplarz, który trafił do Polski, wyprodukowano najprawdopodobniej w latach 70. ubiegłego stulecia. Samobieżną haubicę M109 kalibru 155 mm Amerykanie skonstruowali w latach 50., ale seryjna produkcja ruszyła w 1963 roku. – Pierwsze haubice tego typu wykorzystywane były na wojnie w Wietnamie, zmodyfikowanych modeli używał także Izrael przeciwko Egiptowi oraz w konfliktach z Libanem. Ostatnie wersje strzelały w Iraku podczas operacji „Iraqi Freedom” – wyjaśnia Łukasz Skoczek z działu uzbrojenia bydgoskiego muzeum.


Początkowo amerykańskie haubice miały krótką, niewystającą poza kadłub lufę. Wydłużono ją w kolejnych modelach, zmieniono też system kierowania ogniem, pogrubiono opancerzenie, haubica mogła też przewozić więcej amunicji. Do osłony pojazdu służył montowany na wieży karabin maszynowy 12,7 mm Browning M2. Zmodernizowane wersje haubic mogły wystrzeliwać pociski nuklearne.

M109 znalazły się w uzbrojeniu wielu krajów sojuszu północnoatlantyckiego. Niektóre z nich, np. Włochy, Niemcy i Szwajcaria, opracowały własne wersje pojazdu. W sumie w różnych wersjach wyprodukowano ich około 4 tysięcy. Obecnie Stany Zjednoczone używają siódmej wersji haubicy samobieżnej, czyli M109A6 „Palladin”.

– Haubica, która przyjechała do Bydgoszczy, jest w świetnej kondycji. Jeździ, ma sprawne przyrządy celownicze i zamek armaty – mówi Łukasz Skoczek. – To wielki pojazd. Jeżeli do środka wejdzie dwumetrowy mężczyzna, nawet nie będzie musiał się schylać.

Starsze wersje haubicy obsługiwało zawsze sześć osób (dowódca, kierowca, celowniczy i trzech ładowniczych). W najnowszej do obsługi wystarczą cztery osoby.


Pierwsi zwiedzający będą mogli zobaczyć nowy eksponat 17 i 18 maja podczas Nocy Muzeów. Później pojazd trafi do magazynów na terenie Osowej Góry, gdzie w przyszłości powstanie ekspozycja sprzętu ciężkiego.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (wraz z filiami w Toruniu i Wrocławiu) ma jedną z największych w kraju (zaraz po Muzeum Wojska Polskiego) kolekcję militariów. W zbiorach placówki znajduje się m.in. kilkadziesiąt zabytkowych polskich czołgów, samolotów i pojazdów opancerzonych. Łukasz Skoczek podkreśla, że muzeum ma sporo radzieckiego sprzętu, którego brakuje w muzeach austriackich. – Chętnie wymienimy powtarzające się egzemplarze radzieckie na sprzęt pochodzenia zachodniego. Dotyczy to sprzętu ciężkiego, jak i innych eksponatów, na przykład broni strzeleckiej czy umundurowania – mówi Skoczek.

W ubiegłym roku bydgoska placówka otrzymała od Norwegów niemiecką haubicę 10,5 cm le. F.H. 18(M) z 1939 roku. Eksponat trafił do Polski dzięki współpracy muzeum, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady Polskiej w Oslo z norweskim Muzeum Sił Zbrojnych, tamtejszymi resortami obrony i spraw zagranicznych. Na początku kwietnia tego roku zbiory muzeum poszerzyły się także o niemiecką polową haubicę 10,5 cm.

MKS

dodaj komentarz

komentarze

~Sebczenko
1398099000
2s1 Goździk posiada 122-milimetry
D1-8D-15-BA

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Święto wojskowego sportu
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Hiszpański palimpsest
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Przygotowania czas zacząć
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Mundury w linii... produkcyjnej
Cena wolności
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Weterani i bokser „Master”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zmiany w dodatkach stażowych
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO