moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupa „Borujsko”: Szacunek dla bohaterów

Inscenizowali walki powstańców warszawskich, wydali kalendarz „Panny Niezłomne”, organizują partyzanckie ogniska i społeczną akcję „Paczka dla Bohatera”. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Borujsko” różnymi drogami dążą do jednego celu: Chcemy przekazywać pamięć o żołnierzach, którzy walczyli o naszą wolność – mówią.Grupę założyło kilkunastu  pasjonatów. – Często się spotykaliśmy, a w naszych głowach rodziło się mnóstwo fajnych pomysłów na propagowanie historii. Podobnych nam zaczęło przybywać, więc postanowiliśmy się zrzeszyć – mówi prezes stowarzyszenia Tomasz Sawicki.

Nazwę grupy wybrali nieprzypadkowo. – Oddaje ona nasz sentyment do tradycji kawalerii Wojska Polskiego. To właśnie 1 marca 1945 roku w bitwie pod Borujskiem w okolicach Mirosławca ułani 1 Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii przeprowadzili ostatnią szarżę kawalerii polskiej siłami szwadronu. Mało kto wie, że walczyli tam też wtedy jeszcze wrześniowi kawalerzyści – tłumaczy Robert Pawlak, członek GRH.

Choć grupa powstała w 2009 roku, to rozmachu w swojej działalności nabrała w ciągu ostatnich dwóch lat. Dziś liczy około 50 członków. Są wśród nich gimnazjaliści, licealiści czy studenci, ale też przedsiębiorcy, prawnicy, byli i czynni żołnierze. – Cały czas zgłaszają się nowe osoby. To nas cieszy. To dowód, że w świecie zalanym popkulturą wartości, które przekazujemy, znajdują odbiorców – podkreśla Tomasz Sawicki.

Edukację historyczną grupa prowadzi na różne sposoby. Organizuje rekonstrukcje, w których przygotowanie pasjonaci wkładają mnóstwo pracy i wysiłku. – Diabeł tkwi w szczegółach, więc właśnie o nie dbamy przede wszystkim. Wychodzimy z założenia, że jak coś robić, to dobrze. Dlatego na przykład guziki przy mundurach muszą być idealnie dobrane – tłumaczy Wojciech Prusaczyk.


W swoim dorobku członkowie „Borujska” mają np. inscenizację ataku powstańców warszawskich na niemiecki posterunek, a także widowisko historyczne „Wrzesień 1939” . Podczas tego ostatniego wspólnie z innymi stowarzyszeniami i grupami odtworzyli potyczkę oddziału polskiej piechoty i kawalerii z oddziałem niemieckim. W lutym członkowie cofnęli się do 1944 roku i przygotowali inscenizację upamiętniającą utworzenie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Szczeciński klub garnizonowy zamienili w partyzancki sztab, powstały też stanowiska obronne, dyżurka oficera, posterunki wartownicze oraz punkt medyczny. – Podjęliśmy się rekonstrukcji odprawy, na której pułkownik Kazimierz Bąbiński, dowódca okręgu Wołyń, powołał do życia 27 Dywizję. Po raz pierwszy na sali pełnej zaproszonych gości i wielu kombatantów mierzyliśmy się z zadaniem typowo teatralnym. I choć mieliśmy tremę, wszystko się udało – opowiada Robert Pawlak.

Jednak, jak podkreślają członkowie grupy, rekonstrukcje to tylko niewielki procent tego, czym się zajmują. – Odbiorca XXI wieku jest wymagający. By do niego dotrzeć i przekazać mu wszystkie wartości, o których mówimy, musimy zrobić to w sposób interesujący. Rekonstrukcje, choć zapewne mogą zwiększyć zainteresowanie II wojną światową, to jednak zbyt mało – przekonuje Karolina Pawlak, członkini GRH.

W ubiegłym roku we współpracy ze szczecińskim oddziałem IPN wydali pierwszy w Polsce patriotyczny kalendarz pod tytułem „Panny Niezłomne”. Powstał z myślą o łączniczkach, sanitariuszkach i kurierkach. Przestawia dwanaście portretów dziewczyn ubranych w mundury z II wojny światowej. – Godziny spędzone w plenerze, pisanie scenariuszy, powtarzanie ujęć. Łatwo nie było, chociaż warto było ponieść ten wysiłek – zapewnia Karolina Pawlak. Jej zdjęcie też znalazło się w „Pannach Niezłomnych”.


Autorski projekt „Borujska” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Kalendarze trafiły między innymi do Hiszpanii, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Irlandii i Kanady. Zamawiali go Polacy rozsiani po całym świecie.

Przygotowaniom kalendarza kibicowała mjr Danuta Szyksznian-Ossowska, ps. „Szarotka”, „Sarenka”, łączniczka wileńskiego okręgu Armii Krajowej, w oddziałach „Łupaszki” i „Kmicica”, dobry duch i patronka „Borujska”. – Jej bohaterski życiorys jest dla nas przykładem jak żyć i pielęgnować wszystko co polskie. Jest niesamowita i daje nam ogromną energię do działania, wszyscy jesteśmy w nią absolutnie zapatrzeni – wyznaje Magdalena Gabor, której zdjęcie również jest w kalendarzu.

Ale podobnych ludzi członkowie grupy znają więcej. To dla nich organizują np. partyzanckie ogniska czy społeczną akcję „Paczka dla Bohatera”. Ta ostatnia, podczas której przy wsparciu wolontariuszy organizują zbiórki żywności i artykułów codziennej potrzeby, odbywa się cyklicznie od 2011 roku. W ostatniej podarowali potrzebującym kombatantom blisko tonę produktów. – Dla tych ludzi nie jest najważniejszy chleb czy mleko, ale samo spotkanie i rozmowa z drugim człowiekiem. Cieszą się, że mogą opowiedzieć o sobie, o młodości, którą poświęcili ojczyźnie, o strachu, który im ciągle towarzyszył, i o tym, że wiedzieli, co to obowiązek i patriotyzm – mówi Tomasz Sawicki.

Z myślą o Polakach walczących w II wojnie „Borujsko” corocznie organizuje też akcję „Światełko dla bohatera”. Przed 1 listopada porządkują groby uczestników okresu wojny, w tym m.in. września 1939 roku, Armii Krajowej, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Potem zapalają znicze, a w krzyże zatykają biało-czerwone chorągiewki.

Członkowie GRH regularnie odwiedzają też szkoły. Chcą zarażać młodych ludzi historyczną pasją. – Jesteśmy zawsze w umundurowaniu, z replikami broni, mamy ze sobą filmy, zdjęcia. Historia przestaje być wówczas jedynie tekstem w podręczniku, a staje się czymś bardziej realnym. Młodzież uwielbia takie zajęcia – mówi Wojciech Prusaczyk.


Mundury, w których występują, kupują sami. Zamawiają je w firmach wyspecjalizowanych w ich szyciu. Starają się, by każdy z członków miał swój własny strój lub mundur, najlepiej niejeden. W przypadku spódnicy z cienkiego materiału to koszt 150 zł, podobnie kosztuje koszula. Cena furażerki to ok. 60 zł. Zakup munduru wyjściowego oficerskiego to już wydatek nawet kilku tysięcy. – Dlatego nie każdy nowy członek od razu inwestuje w taki zakup. Zawsze jednak może liczyć na mundurowe wsparcie „starych” członków – przekonuje Karolina Pawlak.

Żeby zostać członkiem grupy, nie wystarczy pasjonować się historią. – Bywa że niektórzy się wykruszają, bo myśleli, że przyjdą do naszej grupy i będą się dobrze bawić. Gdy trzeba posprzątać groby na 1 listopada czy pomóc kombatantowi, okazuje się, że nie mają ochoty. A u nas trzeba dać też coś od siebie, interesować się historią, by umieć szanować i doceniać  ludzi odchodzącego już pokolenia – stwierdza Karolina Pawlak.

Grupa wciąż szuka pomysłów na promocję historii Polski. W planach mają majowy wyjazd pod Monte Cassino, a potem udział w ogólnopolskim Dniu Weterana. Po wakacjach jadą pod Kock, gdzie uczczą ostatnią bitwę kampanii wrześniowej.

W listopadzie 2013 roku czterech członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Borujsko”: Szymon Łukaszewski, Robert Pawlak, Wojciech Prusaczyk i Zbigniew Sroczyński zostało odznaczonych srebrnymi Medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Odznaczenia zostały wręczone w imieniu prof. Władysława Bartoszewskiego, przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

PG

autor zdjęć: Wojciech Hnat, Kamila Kozioł, arch. GRH Borujsko

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO on Northern Track
Front przy biurku
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Optyka dla żołnierzy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
Zachować właściwą kolejność działań
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO