moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko w akcji „Motoserce 2014”

Jutro w 50 miastach Polski rusza ogólnokrajowa zbiórka krwi. Organizują ją kluby motocyklowe, ale do akcji włączą się także żołnierze. Krew będzie można oddać w mobilnych ambulatoriach, a przy okazji obejrzeć parady motocykli i pokazy ratownictwa czy wojskowego sprzętu, np. czołgu PT-91 lub pojazdu podwodnego. „Motoserce” jest organizowane już po raz szósty.


– Wielu motocyklistów regularnie oddaje krew. Kilka lat temu wpadliśmy na pomysł, żeby w ramach jakiejś ciekawej akcji robić to wspólnie. I tak wystartowaliśmy z „Motosercem” – mówi Janusz „Jano” Jankowski, jeden z pomysłodawców, krajowy koordynator akcji.

Organizatorzy podkreślają, że inicjatywa ma propagować ideę krwiodawstwa oraz zwrócić uwagę na brak krwi w polskich szpitalach. Ale dla pasjonatów jednośladów jest także sposobem na przełamanie stereotypu polskiego motocyklisty, kojarzonego głównie z brawurową jazdą.– Chcemy pokazać, że pomagamy innym w tak ważnych sprawach – dodaje Jankowski. Od 2009 roku w pięciu edycjach „Motoserca” udało się zebrać 14823 l krwi.

W tym roku akcja wystartuje po raz szósty. W ponad pięćdziesięciu miastach, m.in. w Warszawie, Radomiu, Kołobrzegu, Częstochowie, Grudziądzu, Olsztynie, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie i Siedlcach, krew będzie można oddać w najbliższą sobotę. – Udział w akcji zadeklarowały 82 miasta. Ale nie wszystkie regionalne centra krwiodawstwa są w stanie przyjąć tak dużą ilość krwi w jednym czasie. Dlatego akcja będzie prowadzona w różnych terminach. Trwać będzie aż do września. Wtedy zostanie zorganizowana duża impreza ze zbiórką krwi w Gdańsku – wyjaśnia Janusz Jankowski.


Film: www.motoserce.pl

Głównymi organizatorami są motocykliści z ponad 80 klubów z całego kraju. Są wśród nich prawnicy, lekarze, przedsiębiorcy, także policjanci i żołnierze. – To dla nas nie tylko spotkanie z kolegami z innych klubów, lecz przede wszystkim doskonała okazja by pomóc potrzebującym. Taki jest zresztą jeden z celów naszej działalności – mówi sierż. Sebastian Skonieczny, prezes Wojskowego Klubu Motocyklowego z Gliwic.

Po raz pierwszy w „Motosercu” wezmą udział żołnierze z Żandarmskiego Klubu Motocyklowego, który powstał w marcu. – Dotychczas kilku z nas uczestniczyło w tej akcji indywidualnie, teraz weźmiemy w niej udział jako klub. Sam jestem honorowym krwiodawcą, więc się cieszę, że jako zrzeszeni pasjonaci będziemy mogli wspólnie zrobić coś dobrego dla potrzebujących – mówi ppłk Piotr Koniec, prezes klubu.

Ale nie tylko żołnierze – motocykliści wezmą udział w „Motosercu”. Na największej z imprez w Parku Bródnowskim w Warszawie krew tradycyjnie już będą oddawać także żołnierze wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. – Ponadto każdy z rodzajów sił zbrojnych przygotuje swoje stoisko promocyjne oraz pokaz sprzętu. To będzie pierwsza tak duża akcja promocyjna organizowana przez powstałe w styczniu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – mówi ppłk Mirosław Mika z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Będzie można zobaczyć m.in. czołg PT-91. Współczesne uzbrojenie żołnierzy pokaże 1 Warszawska Brygada Pancerna, a nowoczesny sprzęt łączności – 9 Brygada Wsparcia Dowodzenia. Żołnierze 2 Mazowieckiego Pułku Saperów przywiozą ze sobą sprzęt saperski, w tym m.in. robota Inspektor oraz kombinezon EOD-9. Lotnicy z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego zaprezentują wyposażenie i specjalne umundurowanie pilotów, a także sprzęt używany podczas szkolenia. Dzięki 3 Flotylli Okrętów oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej będzie można zobaczyć łódź hybrydową, pojazd podwodny, specjalistyczny sprzęt nurkowy oraz sprzęt ratownictwa morskiego i medycznego.


W tegoroczne „Motoserce” włączy się również Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które wesprze pracę cywilnych regionalnych centrów krwiodawstwa. Wojskowy ambulans będzie czekał na dawców już od godziny 10.00 do 17.00 naprzeciwko Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Jak zapewniają organizatorzy, w tych miastach, w których nie będzie „krwiobusu”, krew będzie można oddać w mobilnych stacjach krwiodawstwa lub specjalnie do tego przygotowanych namiotach. – Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji. To nic nie boli, nic nie kosztuje, a naprawdę można w ten sposób komuś pomóc – mówi Jankowski.

Zbiórkom krwi w całej Polsce będą towarzyszyć wystawy motocykli i samochodów, koncerty, pokazy ratownictwa medycznego i drogowego, nauka udzielania pierwszej pomocy dla dzieci i dorosłych, pokazy sztuk walki oraz kaskaderskie. – Najważniejsza jednak będzie zbiórka krwi. Zainteresowanie tą akcją zwiększa się z roku na rok. Liczymy więc, że i w tym roku chętnych do oddania krwi nie zabraknie – mówi Jankowski.

Akcję wspiera prezydent Bronisław Komorowski. To niezwykle ważne, że ta szlachetna inicjatywa co roku mobilizuje tysiące Polaków do złożenia najpiękniejszego, bo bezinteresownego daru, który ratuje życie. Z serca dziękuję krwiodawcom oraz wszystkim osobom i instytucjom wspierającym akcję. Państwa ofiarność i zaangażowanie umożliwiają ratowanie zdrowia innych ludzi – napisał prezydent do organizatorów.

Głównymi partnerami akcji są Polski Czerwony Krzyż i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

* * * * *

Organizatorem ogólnopolskiej akcji „Motoserce” jest Kongres Polskich Klubów Motocyklowych. Tylko kluby, grupy czy też instytucje, które uzyskały aprobatę Kongresu, mogą ją organizować. Wszelkie działania prowadzone pod tą nazwą, a niezarejestrowane na stronie www.motoserce.pl, są nielegalne. Znak towarowy, jak i nazwa „Motoserce” są chronione patentem nr 225596 przez Urząd Patentowy.

PG

autor zdjęć: www.motoserce.pl

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna na detale
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO