moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstaje film o pułkowniku Pileckim

Chcemy, aby nasz film o życiu jednego z największych polskich bohaterów budził emocje i przemawiał do wszystkich pokoleń – mówi Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Fabularyzowany dokument o Witoldzie Pileckim, który uciekł z obozu Auschwitz, a wcześniej organizował w nim ruch oporu, ma być gotowy jesienią.


Główną rolę zagra Marcin Kwaśny, aktor stołecznego Teatru Kwadrat. – To dla mnie ogromne wyróżnienie. Pilecki był patriotą przez duże P, bohaterem o olbrzymim harcie i pogodzie ducha, który całe swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce – stwierdza aktor.

W filmie o pułkowniku realizatorzy wykorzystają m.in. nagrane już rozmowy z jego dziećmi – Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim. Uzupełnią je sceny fabularne, nad którymi prace ruszą 13 maja. Jak zdradza Bogdan Wasztyl, zdjęcia będą kręcone m.in. w dworku Tetmajerów pod Nowym Targiem, przypominającym rodzinny majątek Pileckich w Sukurczach na Białorusi, i w Oświęcimiu.

Film jest finansowany ze zbiórki publicznej. 1500 darczyńców wpłaciło blisko 180 tysięcy złotych. – Pełny koszt filmu szacujemy na około 200 tys. zł, jednak zgromadzona kwota wystarczy już na zakończenie zdjęć – podają realizatorzy. Choć zbiórka formalnie została zakończona, wciąż można wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl.

Zdjęcia potrwają do połowy czerwca, a godzinny dokument ma być gotowy na jesieni tego roku. Będzie go można obejrzeć w TVP i na otwartych pokazach w polskich miastach. Możliwe, że także w Internecie. – Chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców – stwierdza Bogdan Wasztyl.

– Chcemy pokazać płk. Pileckiego jako człowieka, oficera i obywatela, który walczył i pracował dla kraju – tłumaczy reżyser i scenarzysta filmu Mirosław Krzyszkowski. Filmowiec współpracował już ze Stowarzyszeniem Auschwitz Memento nad dokumentem o historii oddziału AK „Sosienki", walczącego w pobliżu Auschwitz.

Stowarzyszenie zrealizowało też kilka innych historycznych filmów, m.in. o spotkaniu byłych więźniów Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia oraz wyprawie członków zespołu rockowego Forteca śladami ucieczki Pileckiego.

* * * * *

Pułkownik Witold Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. We wrześniu 1940 r. podczas ulicznej łapanki pozwolił się pojmać Niemcom, by trafić do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Stworzył tam ruch oporu. 26 kwietnia 1943 r. wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Jako jeden z pierwszych przedstawił relację o Holokauście – tzw. Raporty Pileckiego. Brytyjski historyk Michael Foot w książce „Sześć twarzy odwagi" uznał go za jedną z sześciu najodważniejszych postaci ruchu oporu II wojny. Oficer walczył potem w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na śmierć w pokazowym procesie, w którym oskarżono go o zdradę i szpiegostwo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Ciało pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce na warszawskim cmentarzu powązkowskim. Możliwe, że miejsce pochówku ustalą prowadzący tam badania historycy. Na razie na Łączce ekshumowano ok. 200 ofiar terroru komunistycznego i zidentyfikowano 28 z nich. Prace mają być wznowione tej wiosny.

Został zrehabilitowany w 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Minister Tomasz Siemoniak, uznając zasługi Pileckiego, pośmiertnie mianował go jesienią 2013 r. na stopień pułkownika.

AD

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~pasta
1398604020
http://www.youtube.com/watch?v=-2elOo6jii4
E4-8F-A7-98

Zachować właściwą kolejność działań
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sprawa katyńska à la española
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO