moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poznaj sekrety tajnego schronu

Na wybudowanych w Świnoujściu stanowiskach potężne niemieckie działa broniły w czasie II wojny bazy Kriegsmarine. W doskonale wyposażonych schronach, połączonych podziemnymi tunelami, można było się ukrywać nawet kilka miesięcy. Nic dziwnego, że w latach PRL-u powstał tu tajny kompleks dowodzenia. Teraz każdy może go zwiedzić.


Podziemne miasto na wyspie Wolin to sieć korytarzy długości prawie kilometra, kilkadziesiąt pomieszczeń oraz kilka wielkich schronów ukrytych pod nadmorskimi wydmami. – To unikatowa budowla i ostatni tego typu kompleks w Polsce, zachowany w tak dobrym stanie – podkreśla Dariusz Krzywda, prezes Towarzystwa Miłośników Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, które pod koniec ubiegłego roku przejęło obiekt od wojska.

Nadbrzeżną baterię wznieśli w latach międzywojennych Niemcy. W czasie PRL-u istniało tu tajne zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższego dowództwa Wojska Polskiego. Była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu zimnej wojny.

Ostatnio w bunkrach gospodarowała 8 Flotylla Obrony Wybrzeża. Kilka lat temu marynarka wojenna zdecydowała, że obiekt nie będzie jej dłużej potrzebny. Wtedy zainteresowali się nim miłośnicy historii. – W 2010 roku po pierwszej wizycie w kompleksie rozpoczęliśmy starania o jego przejęcie – opowiada Dariusz Krzywda.


Pasjonaci z muzeum obawiali się, że jeśli obiekt zostanie opuszczony, popadnie w ruinę lub zostanie rozgrabiony przez wandali. – Dzięki przychylności ministra obrony narodowej, prezydenta Świnoujścia, Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz Dyrekcji Lasów Państwowych, do których teren należy, pod koniec 2013 roku muzeum zostało gospodarzem kompleksu schronów – dodaje Krzywda.

Obiekt przejęto w niezłym stanie. Zachowały się instalacje elektryczne, urządzenia wentylacyjne, agregaty, studnia, hydrofornia, a nawet wielkie podświetlane mapy operacyjne Europy oraz toalety z wyposażeniem jeszcze z niemieckich czasów. – Musieliśmy tylko położyć nowe tynki, pomalować ściany i wymienić część instalacji – wyliczają muzealnicy.

Teraz obiekt jako oddział Muzeum Obrony Wybrzeża będzie upowszechniać wojskową historię Pomorza Zachodniego, zwłaszcza z okresu zimnej wojny. – Resort obrony obiecał nam pomoc w pozyskaniu sprzętu i wyposażenia wojskowego z lat 50. i 60. – zdradzają pasjonaci ze Świnoujścia.

Kompleks będzie otwarty w maju i czerwcu w weekendy, a od wakacji – codziennie. Dodatkowe informacje na stronie: www.podziemne-miasto.pl.


Pierwsze umocnienia na wyspie Wolin Niemcy zbudowali w okresie międzywojennym. W latach 1935–1938 powstała bateria Vineta, w której skład wchodziły cztery wielkie schrony koszarowo-bojowe, schron dowodzenia, magazyn amunicyjny oraz maszynownia. Na szczycie powstały stanowiska dla czterech armat kalibru 150 mm, których zasięg wynosił około 20 km. Pod koniec wojny prowadzono stąd ostrzał radzieckich statków. Wiosną 1945 roku stacjonujące tu wojska zostały ewakuowane, a działa wysadzone w powietrze. Po wojnie kompleks zajęła polska armia. Teren ufortyfikowano, a baterię przekształcono w zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższych władz wojskowych. Schrony połączono kilometrem podziemnych tuneli, wybudowano salonkę i apartament dla dowódcy, zamontowano filtry wentylacyjne, hydrofory i nowoczesny system łączności. Powstało podziemne miasto. W razie wojny można tu było przebywać nawet kilka miesięcy. O tajnych schronach wiedzieli tylko najwyżsi oficerowie. Kompleks służył jako zapasowe stanowisko dowodzenia dla szefa Sztabu Generalnego WP, potem dla dowódcy Marynarki Wojennej RP, a w końcu dla dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

* * * * *

Muzeum Obrony Wybrzeża powstało w 2001 roku w pruskim nadbrzeżnym forcie Gerharda, zbudowanym w połowie XIX wieku w Świnoujściu. Prywatna placówka podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większość jej muzealiów stanowią eksponaty z prywatnych kolekcji przekazanych jako darowizny oraz depozyty z innych muzeów, prezentujące historię obrony wybrzeża i nadbrzeżnych fortyfikacji.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. Towarzystwa Miłośników Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

dodaj komentarz

komentarze

~choraży mar
1414761960
tania sensacja zapasowe stanowisko dowodzenia dw MarWoj w Ognicy co za tajnosc bylem tam na cwiczeniach i znalo to miejsce ci co pracowali w sztabie. takie same st dow bylo w bud OPI w redlowie a potem w bunkrze na terenie bat nadbrzerznej
D8-1E-1F-71

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Hiszpański palimpsest
Animus Fortis, czyli mężny duch
Jak wyszkolić pilota F-16?
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Psiakrew, harmata!
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO