moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mundur ochroni przed ogniem

Umundurowanie polskich żołnierzy zaprojektowano według wielopoziomowego systemu ochrony NATO. Ma chronić przed zimnem, deszczem, wiatrem i ogniem. Dlatego bielizna, także letnia, będzie się składać z bluzy z długim rękawem i kalesonów. Zostanie uszyta ze specjalnych, oddychających materiałów.


Zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony wszyscy żołnierze wojsk lądowych oraz piloci i marynarze zostaną wyposażeni w nowe wzory mundurów do 2018 roku.

Rozpoczęła się już, realizowana przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, operacja wycofywania uniformów wzór 93. W ubiegłym roku wprowadzono mundury polowe i specjalne wzór 2010, a w przyszłym roku wojskowi mają otrzymać nowe mundury wyjściowe i galowe.

Specjaliści z Inspektoratu, którzy opracowali i wdrażają koncepcję zmian umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Sił Zbrojnych RP, chcą, aby wojskowi byli chronieni nie tylko przed złą pogodą, lecz również przed ogniem i oparzeniami.

– Opracowana w Inspektoracie koncepcja zakłada, że nowe umundurowanie i wyposażenie żołnierza będzie tworzyć wielopoziomowy system ochrony. Poszczególne części ubioru będą jej poziomami – mówi płk Grzegorz Mosiołek, szef Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Polski system ma być siedmiostopniowy. Pierwszy stopień ma tworzyć bielizna letnia trudnopalna oraz skarpetki letnie. Drugi – to bielizna zimowa trudnopalna oraz skarpetki zimowe. Trzeci poziom będą stanowić mundury wzór 2010: polowy, polowy letni i tropikalny oraz trzewiki. Poziom czwarty – to bluza ocieplająca pod mundur polowy wzór 2010, poziom piąty – ocieplacz ubrania ochronnego, szósty – ubranie ochronne, a siódmy – ubranie ocieplające.

W systemie tym za ochronę przed ogniem i oparzeniami będzie odpowiadać przede wszystkim bielizna, która jest wykonana ze specjalnych materiałów. – Armie na całym świecie odchodzą z przyczyn ekonomicznych od wyposażania wszystkich żołnierzy w mundury ognioodporne lub trudnotopliwe. U nas również w tego typu mundury, a dokładniej w kombinezony będą wyposażeni tylko czołgiści, załogi wozów bojowych, piloci i lotniczy personel pokładowy. Reszta żołnierzy otrzyma trudnopalną bieliznę – wyjaśnia płk Mosiołek.

Zgodnie z harmonogramem pierwsze systemy ochronne mają trafić do wyposażenia polskich żołnierzy już za dwa lata. Na razie kilkudziesięciu żołnierzy z PKW w Afganistanie oraz z kilku jednostek: 17 Brygady Zmechanizowanej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Rozpoznawczego, Zespołu Działań Specjalnych Sił Powietrznych oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich – otrzymało do testów mundury wraz z przedmiotami umundurowania i wyposażenia tworzącymi natowski system ochronny.

Podpułkownik Witold Fedejko z Szefostwa Służby Mundurowej IWspSZ podkreśla, że z zebranych dotychczas opinii wynika, iż żołnierze bardzo wysoko oceniają nowe mundury, w tym również trudnopalną bieliznę.

– Zastanawialiśmy się, jak żołnierze zareagują na to, że nowa bielizna letnia to bluza z długim rękawem i kalesony. Okazało się jednak, że doceniają fakt, iż zapewnia im ona ochronę przed ogniem i poparzeniami, a przy tym oddycha w wystarczającym stopniu – wyjaśnia ppłk Fedejko.

Ponieważ zmiany wiązać się będą z wprowadzeniem nowych przedmiotów umundurowania i wyekwipowania, specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pracują również nad nowelizacją przepisów mundurowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1399309920
A co z mundurami dla reszty " służb mundurowych" ? Jeżeli równe mechanizmy wynagrodzenia to i równe traktowanie.
39-FF-C3-6D
~cichy
1399294860
Sprawa "leveli" ubioru, a właściwie trzewików letnich 926/MON. Jak można nazwać "letnimi" obuwie z każdej strony obudowane gąbkami, zaszywkami i pseudo membraną (o niewiadomych wlaściwościach). Nie wspomnę o plastikowych wkładkach usztywniających bok buta... Są cieplejsze od zwykłych Józefów (i bardzo szybko łapią nieprzyjemny zapach). Nie można zrobić prostego buta z bokami z cordury jak np. Jungle? Po co te udziwnienie?
C8-6E-7B-FC
~sz
1399289700
Miło by było zobaczyć nowy i bardziej niezawodny kamuflaż naniesiony na tych mundurach niż "pantera"
8E-E6-DE-3B
~rafal
1399289580
Najpierw niech ogarną temat szerokich nogawek do butów...juz dawno powinniśmy nosic spodnie na buty lub powinny byc inaczej skrojone spodnie...
0F-DC-6D-FF
~Squilo
1399283460
a na jaką cholerę mi te mundury wyjściowe? jestem kapralem i nigdy nie założyłem wyjściówki!!! nie mam na to czasu!!! wisi w szafie, zajmuje miejsce a MON wydaje bezsensownie kasę na wydawanie takich mundurów. PO CO??? wyjściówki niech dostają Ci co mają czas w nich chodzić!!!
20-69-69-91
~tolek
1399279800
a co w temacie nowego kamuflażu czy takowy jest projektowany z tego co pamiętam miał być opracowany do tytana czy ktoś z reakcji może coś na ten temat napisać
C9-D1-B0-94

Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
 
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zawsze gotowi do pomocy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Ostatnia droga Pileckiego
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Cień atomowej zagłady
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Piedimonte – samobójcza misja
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO