moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Naval: Podróż jak wojskowa operacja

Wizę do Nepalu możesz dostać bez większego problemu na lotnisku w Katmandu. Ale pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dwa zdjęcia, bo tamtejsi fotografowie zedrą z ciebie każde pieniądze. Co zrobić, by w podróży uniknąć przykrych niespodzianek i skupić się na przygodach? Zaplanować ją od A do Z – radzi Naval, były operator GROM.


Zanim zaczniecie planować, włączcie Internet i przeczytajcie wszystko, co znajdziecie o trasie waszej wyprawy: blogi podróżników, wspomnienia, rady, przestrogi (niektóre czasami sprawiają, że rezygnuję z podróży!). Jeśli nie jesteście wprawionymi podróżnikami, znajdziecie w sieci gotowe trasy opisane niemal krok po kroku.

Każdą wyprawę planuję tak, jakby to była operacja wojskowa. Takie mam nawyki z GROM-u. Moje plany są bardzo szczegółowe. Od dokładnego wytyczenia trasy po spakowanie takich gadżetów jak czarna taśma (za chwilę przekonacie się, jak mi się przydała). Nie, nie obawiam się, że tak zaplanowana wycieczka będzie pozbawiona smaku przygody, bo wolę być do niej jak najlepiej przygotowany.

Rozpoznanie

Gdy trasy mamy już wybrane, czas dobrze je poznać. Tu znowu z pomocą przychodzi sieć. Wejdźcie na Google Earth i wirtualnie przejdźcie po trasie albo jej okolicach. Co zyskujemy? Czas! Oszczędzamy sobie szukania dróg, które doprowadzą nas w miejsca, które chcemy odwiedzić. Ale w ten sposób dowiemy się też, gdzie w okolicy jest najbliższy szpital, ambasada, posterunek policji. Niby drobiazg, ale spróbujcie szukać tych placówek, kiedy potrzebujecie pomocy! Pamiętajcie, żeby wydrukować sobie mapy i oznaczyć ważne miejsca.

Kiedy wylatywaliśmy do Nepalu, w Internecie dowiedziałem się, że wizę otrzymuje się na lotnisku w Katmandu bez problemu. Haczyk? Potrzebujesz dwóch fotografii. I radzę – zabierz je z kraju, bo fotografowie na lotnisku zedrą z ciebie każde pieniądze.


Transport

Na pewno wiecie, że przejazdy i przeloty rezerwujemy w Internecie. Szukamy, szukamy, szukamy. Czego? Najtańszych biletów i okazji. Przy zakupie biletów pamiętajmy o zmieniających się strefach czasowych i ilości bagażu, jaki możemy ze sobą zabrać.

Plecak w transporcie lotniczym jest łatwym łupem dla lotniskowych złodziei. Mój sposób na nich? Szczelnie zabezpieczam swój bagaż wieloma warstwami folii. Nie tylko zniechęci to złodziei do odwijania folii, ale też dodatkowo chroni plecak podczas transportu lotniczego.

Logistyka

Chyba nikt nie czerpie przyjemności z dźwigania ciężkiego plecaka. Dobór odpowiedniego sprzętu i jego ilości to klucz do tego, by nasze wędrówki były komfortowe. Nie można przesadzić w żadną stronę. Pamiętajcie, że w niektórych miejscach na świecie trudno zdobyć nawet podstawowy sprzęt. A propos sprzętu. Pisałem o czarnej taśmie. Wrzuciłem ją do plecaka, nie była ciężka, nie zajmowała wiele miejsca. A satysfakcja w chwili, w której zaklejałem nią nieszczelne okno, chroniąc pokój przed śnieżycą – bezcenna.


Warto podczas pakowania zadbać o bezpieczeństwo naszych dokumentów, mieć skserowany paszport i nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Kupcie wodoodporne opakowania – zabezpieczą dokumenty przed wodą czy rozlanym w plecaku napojem.

Zabezpieczenie medyczne

Zaczynamy dbać o swoją kondycję już wiele miesięcy przed wyprawą. Pamiętajcie, że niektóre szczepionki zaczynają działać dopiero kilka miesięcy po zaszczepieniu. Dla mnie sprawą oczywistą jest posiadanie podręcznej apteczki. A dla Was? Apteczkę trzeba mieć stale pod ręką. Pamiętacie naszą przygodę z wypadkiem motocyklisty? To tylko dowód na to, że nie zna się dnia ani godziny, gdy sprzęt medyczny będzie potrzebny.

Spakowani? To ruszajcie! Po wyprawie prześledźcie ścieżkę naszego planowania, a na wyprawę spójrzcie jak na misję, którą się zaplanowało, wykonało i ma się z niej satysfakcję oraz wspaniałe wspomnienia.


Naval ze znajomymi – dwoma byłymi operatorami GROM-u i dwojgiem pasjonatów trekkingu wrócili dwa tygodnie temu z podróży w Himalaje. Pokonali 150 kilometrów wokół Annapurny, dziesiątej najwyższej góry świata.

Naval

autor zdjęć: Naval

dodaj komentarz

komentarze

~Sarmata
1405098540
Multitool Gerbera. Widać, że zawodowiec.:)
C2-2B-10-22
~StoProcentSok
1399718820
Pana Navala jak zwykle czyta się świetnie ;p tylko jeden problem, może to ja nie mogę się doszukać numeracji ale czy wpisy dotyczące Wyprawy w Himalaje są w jakikolwiek sposób numerowane? Odnoszę wrażenie jakoby serwis je lekko mieszał w liście.
97-65-B6-99
~Janek
1399467660
Bardzo fajny artykuł. Chociaż, co do oklejania plecaka taśmą czytałem, że właśnie takie bagaże złodzieje biorą na pierwszy ogień (skoro ktoś inwestował w zabezpieczenie to znaczy, że ma tam coś cennego). Zapraszam też na www.operator-paramedyk.pl po rady z innej ręki, jak bycie specjalsem przenieść na życie codzienne.
94-95-CB-1A

Ramię w ramię z aliantami
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Charge of Dragon
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO