moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uprzątnęli cmentarz z I wojny światowej

Wycinali chwasty, karczowali zarośla i wywozili śmieci – piętnastu polskich i niemieckich żołnierzy sprzątało założony w 1915 roku wojenny cmentarz w Marynie. Spoczywa na nim ponad tysiąc Niemców i Rosjan, którzy walczyli w czasie I wojny światowej. – Ocalając mogiły, zachowujemy pamięć o poległych. To nasza żołnierska powinność – mówi por. Zbigniew Perkowski.


Cmentarz wojenny żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej z I wojny światowej położony jest w gminie Bakałarzewo w miejscowości Maryna (woj. podlaskie). Żołnierze 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej wspólnie z wojskowymi z Bundeswehry już po raz drugi zabrali się za porządkowanie nekropolii. Tym razem w akcji uczestniczyło piętnastu żołnierzy, w tym dziesięciu z armii niemieckiej. Codziennie od rana do wieczora wycinali chwasty, karczowali zarośla, zbierali śmiecie i gałęzie. – To niełatwa praca, bo polega tylko na sile rąk. Ze względu na to, że to teren zabytkowy, nie może wjechać ciężki sprzęt. Każda ingerencja mogła zniszczyć na przykład kamienne płyty, które się jeszcze zachowały – tłumaczy por. Zbigniew Perkowski, szef sekcji wychowawczej 14 Dywizjonu. Cmentarz wymaga także prac budowlanych: odtworzenia ogrodzenia, wykonania furtki i obudowy krzyża. Czy i kiedy zajmą się tym żołnierze, zależeć będzie od decyzji konserwatora zabytków.

Prace w Marynie zakończono w czwartek. Żołnierze złożyli wieńce i oddali hołd poległym. – Z każdym takim miejscem wiążą się nie tylko wielkie wydarzenia, ale często także historia pojedynczych ludzi. Zazwyczaj żołnierze opiekują się takim miejscami z poczucia obowiązku, przyzwoitości i woli oddania szacunku poległym. W ten sposób chronią je też przed zapomnieniem – mówi por. Perkowski.


Akcję zainicjowała polsko-niemiecka Fundacja „Pamięć”, która opiekuje się grobami żołnierzy polskich w Niemczech i niemieckich w Polsce. – Zazwyczaj przeprowadzamy od czterech do sześciu takich akcji w ciągu roku. Teraz oprócz cmentarza w Marynie porządkowana jest nekropolia w Mławce w województwie warmińsko-mazurskim. Tam w pracę włączyli się żołnierze z Przasnysza. To cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej, powstały w latach 1940–1944, a zrekonstruowany w 1996 roku – wyjaśnia Iza Gruszka, prezes Fundacji „Pamięć”.

Kolejny będzie cmentarz w Pleśnej w powiecie tarnowskim. Kiedy jednak zaczną się prace i ilu żołnierzy weźmie w nich udział, jeszcze nie wiadomo. Rekonesans przedstawicieli Polski i Niemiec ma się odbyć w lipcu. – Żołnierze chętnie włączają się w takie prace. Wielu niemieckich wojskowych przyjeżdża do Polski w ramach urlopów, a i polscy żołnierze robią to często po godzinach – dodaje prezes Fundacji.

Podobne akcje przeprowadzane są od kilkunastu lat. Na terenie całej Polski organizowane są obozy młodzieżowe, jak również obozy Bundeswehry i żołnierzy polskich. Ich uczestnicy pomagają przy pracach remontowych na cmentarzach z I wojny światowej i budowlanych na nowo budowanych obiektach cmentarnych z II wojny światowej. W latach 1999–2011 zorganizowano 126 obozów młodzieżowych i 65 obozów z udziałem Bundeswehry. W 2007 roku żołnierze obu krajów porządkowali m.in. cmentarz wojenny w Poćwiardówce w województwie łódzkim, a w ubiegłym roku podobne prace prowadzili na cmentarzu z okresu I wojny światowej w gminie Łopuszno w województwie świętokrzyskim.


Cmentarz wojenny w Marynie

Według karty cmentarza z 1990 roku, którą dysponuje suwalska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, cmentarz powstał najprawdopodobniej w 1915 roku. Z tego bowiem czasu pochodzi najstarszy istniejący nagrobek. Oprócz niego na cmentarzu znajdują się inne pochodzące z I połowy XX wieku nagrobki, płyty i mogiły, są one jednak nieczytelne.

Według niemieckich źródeł z 1966 roku, na cmentarzu pochowanych zostało 489 żołnierzy niemieckich i 607 rosyjskich. Nekropolia została wpisana do rejestru zabytków listopadzie 1991 roku.

Na terenie Polski znajduje się około 550 cmentarzy z okresu I wojny światowej. Wszystkie podlegają prawu o ochronie zabytków. Na nekropoliach tych spoczywa blisko 400 tysięcy żołnierzy niemieckich.

PG

autor zdjęć: Radio5

dodaj komentarz

komentarze


Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bruksela przed szczytem
Palmiry – miejsce kaźni
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wojna o porządek świata
Szwecja kolejnym członkiem NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Offset dla „Wisły”
Pierwszy skok
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowy szef CWCR
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Którą drogą do armii?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO