moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unikatowe czołgi odzyskają życie

Ruszył remont dwóch unikatowych czołgów, które niedawno trafiły do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Pierwszy to niemiecki Pz.Kpfw III podarowany przez Norwegów. Drugi brytyjski Cromwell. Przez lata stał zapomniany w bazie pod Lizboną. Do Polski przyjechały dzięki staraniom wojska, MON i MSZ.


Pz.Kpfw III trafił do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu. – Maszynę przede wszystkim trzeba oczyścić z rdzy oraz betonu i w ten sposób przygotować ją do piaskowania – tłumaczy Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej, które działa przy poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Zalany betonem i zamieniony w schron

Czołgi tego typu walczyły między innymi w bitwie na Łuku Kurskim. Egzemplarz należący do muzeum w połowie 1944 roku został przezbrojony i przerzucony do Norwegii. Tam wziął udział w Wojnie Lapońskiej. Po kapitulacji hitlerowskich Niemiec wszystkie ich czołgi, które znajdowały się w tym rejonie Europy przejęli Brytyjczycy, a potem przekazali je norweskiej armii. „Poznański” Pz.Kpfw III był wykorzystywany do początku lat 50. Po wycofaniu ze służby Norwegowie wkopali go w ziemię i zalali kilkudziesięcioma tonami betonu. W ten sposób czołg został zamieniony w schron i kolejne kilkadziesiąt lat spędził na lotnisku w Bardufoss. Pasjonaci z Polski odkryli go trochę przez przypadek. Po wspólnych staraniach przedstawicieli armii i polskich dyplomatów, maszyna trafiła do Poznania.

Czy „trójka” ruszy z miejsca

Niedługo potem entuzjaści skupieni wokół muzeum zaapelowali do wszystkich, którzy mogliby pomóc w remoncie. – Dostaliśmy trochę części, ale nadal sporo nam brakuje – przyznaje Boruń. – Problemem są na przykład ogniwa gąsienic. Mamy dziesięć, a potrzebujemy aż 190 – dodaje. Tymczasem kilka tygodni temu pomoc zadeklarowało Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które posiada wrak „trójki”. – Do Poznania trafi między innymi wanna czołgu, silnik, skrzynie biegów i gąsienice. Muzeum stwierdziło, że warto wspomóc Poznań, tym bardziej, że są to części, które nie są u nas wykorzystywane – przyznawał w rozmowie z PAP Zdzisław Zajdler, główny inwentaryzator MWP.


Na razie nie wiadomo, jak długo może potrwać renowacja i jakim rezultatem ostatecznie się zakończy. – Chcemy, aby „trójka” mogła ruszyć z miejsca – podkreśla Boruń. Gdyby tak się stało, byłby to jedyny w Polsce niemiecki czołg z czasów II wojny światowej, który jeździ.

Cromwell w rękach pancernych magików

Ale na tym nie koniec. Równolegle prowadzony jest bowiem remont Cromwella – brytyjskiego czołgu z czasów II wojny światowej, który dzięki staraniom przedstawicieli wojska, MSZ i MON trafił do Poznania z Portugalii. To właśnie takich maszyn używali żołnierze 1 Dywizji Pancernej 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Renowacją Cromwella zajmują się zaprzyjaźnieni z muzeum „pancerni magicy” z firmy Artura Zysa.

Czołg jest już w Pławcach pod Środą Wielkopolską. – Pierwszym krokiem był demontaż wieży i błotników. W ten sposób maszyna została przygotowana do piaskowania – tłumaczy Boruń.

Poznańskie Muzeum Broni Pancernej ma w swoich zbiorach przeszło 40 eksponatów. Wśród nich są czołgi, działa samobieżne, pojazdy opancerzone, samochody.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze

~gery
1408305000
zamorro@ Ale klepiesz bzdury! W Polsce jest jezdzaca tylko replika Pantery a Hetzer to dzialo samobiezne ,tzw. niszczyciel czolgow.
57-31-8C-2A
~zamorro
1401029880
Zdaje się, że niemieckich - jeżdżących czołgów z II wojny światowej w Polsce jest trochę więcej, choćby Panthera i Hetzer.
DE-FC-70-82

Abramsy pod dobrą opieką
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwszy skok
Tajna misja polskiej agentki
Offset dla „Wisły”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Palmiry – miejsce kaźni
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Wielki test w West Point coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rusza kwalifikacja wojskowa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO