moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi z Lublińca najlepsi na strzelnicy

W zawodach strzeleckich o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2014” specjalsi z Jednostki Wojskowej Komandosów byli nie do pokonania. Zwyciężyli w klasyfikacji indywidualnej, drużynowej i duetów. W turnieju, który rozegrano w Krakowie, swoich sił próbowali m.in. policyjni antyterroryści, funkcjonariusze CBŚ i Straży Granicznej.Zawody na strzelnicy garnizonowej „Pasternik” w Krakowie zorganizowano z okazji Święta Wojsk Specjalnych. W klasyfikacji indywidualnej rywalizowało 21 zawodników, a w konkurencji par 10 duetów.

O puchar Wojsk Specjalnych walczyli reprezentanci Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Straży Granicznej z Lubania Śląskiego, Centralnego Biura Śledczego z Katowic, Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z Komend Wojewódzkich w Katowicach i Krakowie, Wydziału Realizacji Ministerstwa Finansów i Fundacji Szturman.


Film: Jacek Szustakowski / polska-zbrojna.pl

Zawodnicy strzelali z dwóch rodzajów broni: pistoletu maszynowego i pistoletu samopowtarzalnego. Do papierowych tarcz, celów metalowych i kombinowanych (po trafieniu pierwszego celu ukazywał się następny) musieli trafić z postawy klęczącej i stojącej (z ukrycia lub przez otwory okienne).

W rywalizacji indywidualnej najlepiej strzelał „Kwinto”, operator z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Podczas konkurencji w ciągu dnia zyskał przewagę nad rywalami, którzy nie zdołali już odrobić do niego strat w drugiej części zawodów – strzelaniu nocą. „Kwinto” na pokonanie toru dziennego i nocnego potrzebował w sumie 135,49 s. W klasyfikacji wyprzedził aspiranta Piotra Krusza. Zawodnikowi z pododdziału antyterrorystycznego policji z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach zabrakło 20 s do komandosa. Trzecie miejsce wywalczył asp. Grzegorz Górski, także z Katowic.


„Kwinto” nie był jednak pewny końcowego zwycięstwa, gdy rozpoczynały się konkurencje nocne. – Przewaga nie jest tak znacząca, także wszystko jeszcze może się zdarzyć. Będę strzelał najlepiej jak umiem. Najważniejsze, nie dać się ponieść emocjom – mówił komandos JWK przed nocnym strzelaniem.

Żołnierz pokonał tor bez zbytniego pośpiechu. Ta taktyka okazała się skuteczna – złotą statuetkę operatora za zwycięstwo wręczył mu płk Ryszard Pietras, zastępca dowódcy Centrum Operacji Specjalnych i były dowódca lublinieckiej jednostki.

W konkurencji strzelania parami, która rozegrana została w ciągu dnia, duety dwukrotnie pokonywały tor. Najlepszy czas uzyskała jedna z par wystawiona przez lubliniecką Jednostkę Wojskową Komandosów. Zwycięski duet, który tworzyli „Kwinto” i „Guma”, uzyskał wynik 181,49 s. Tu jednak najwięcej trudności sprawiało strzelanie ze skomplikowanych pozycji. – 75 procent powierzchni ciała musiało być ukryte za przeszkodą. Aby niektóre cele w ogóle zobaczyć, trzeba się było trzymać ręką za belkę. To karkołomna pozycja do strzelania – przyznaje „Kwinto”. – Nowością było również strzelanie z lewej ręki – dodaje komandos, który jednak i w tym razem spisał się najlepiej.


Drugie miejsce zajęli zawodnicy, którzy w rywalizacji indywidualnej wywalczyli drugą i trzecią lokatę: asp. Grzegorz Górski i asp. Piotr Krusz z pododdziału antyterrorystycznego policji w Katowicach. Trzeci byli reprezentanci Ministerstwa Finansów – „Biały” i „Bolek”.

„Kwinto” w przeciwieństwie do „Gumy” startował już w podobnych zawodach strzeleckich. W ubiegłym roku w Lubaniu Śląskim w mistrzostwach Straży Granicznej zajął drugie miejsce. A rok temu wziął udział w mityngu strzeleckim w Lublińcu.

Zawody strzeleckie w Strzelaniu Specjalnym o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2014” w Krakowie zorganizowało Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych przy współpracy z Jednostkami Wojskowymi: Nil oraz Komandosów, Klubem Wojsk Specjalnych, Związkiem Strzelectwa Dynamicznego w Krakowie i Ośrodkiem Szkolenia Specjalistycznego Delta. Ich dyrektorem i projektantem torów do specjalnego strzelania był dr inż. Maciej Zimny z COS-DKWS.

Wyniki

Indywidualne

1. „Kwinto” (Jednostka Wojskowa Komandosów Lubliniec II) 135,49 s
2. asp. Piotr Krusz (Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji Komendy Wojewódzkiej w Katowicach) 156,37
3. asp. Grzegorz Górski (Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji Komendy Wojewódzkiej w Katowicach) 175,98.

Duety

1. Jednostka Wojskowa Komandosów Lubliniec II („Kwinto” i „Guma”) 181,49 s
2. Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji Komendy Wojewódzkiej w Katowicach (asp. Grzegorz Górski i asp. Piotr Krusz) 206,87
3. Wydział Realizacji Ministerstwa Finansów („Biały” i „Bolek”) 211,57.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~kentucky
1401903120
Oglądałem filmik z tych zawodów. I może niepotrzebnie bo trzeba było pozostać przy oglądaniu zdjęć. Poziom który panowie komandosi reprezentują, jest naprawdę zadziwiająco niski. Po "specjalsach" spodziewałem się zobaczyć naprawdę wysoki poziom umiejętności strzeleckich i "ruchowo strzeleckich". Panowie, zaproście nastepnym razem cywilnych strzelców sportowych z IPSC a zobaczycie co to znaczy doskonałe wyszkolenie strzeleckie. Te tory można zrobić w czasie dosłownie 2 lub 3 krotnie krótszym ! To teraz już wiem dlaczego na zawody IPSC kompletnie nie przyjeżdzają wojskowi. Teraz już wiem. Naprawdę nie takiego poziomu się spodziewałem po takich jednostkach. Ten komentarz zapewne usuną za 2 minuty.
2D-ED-4D-E0
~scooby
1401707040
Ku przestrodze by nie zrobili z Was gwiazdeczek. http://wyborcza.pl/1,75478,16069321,Postepowanie_dyscyplinarne_wobec_antyterrorystow_.html p.s. Już nie podoba mi się , ze nazywają Was "operatorami" tutaj jeszcze macie normalna gadkę https://www.youtube.com/watch?v=QZ5C3lhPJUE 0.38 tutaj już nadętą https://www.youtube.com/watch?v=DrywFdlwbFM&list=UU-xae08tWqIm1zTOYYRLg1g 8.26
39-FF-C3-6D
~scooby
1401572460
Komandosi z Lublińca - Pokora siła mą .
39-FF-C3-6D
~scooby
1401570180
Zmierzcie się z "młodymi " z ASG . W zurbanizowanym. Zobaczycie co to refleks i koncepcja.
39-FF-C3-6D
~Davie
1401559500
Ktoś widział jak wyglądają zawody IPSC albo IDPA tam strzelanie z tzw słabej ręki to nic nowego a tory do pokonania naprawdę są rozbudowane. Dziwią mnie te stwierdzenia panów zwycięzców.
3D-46-12-CF

Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Dobrowolsi – czas start!
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rusza kwalifikacja wojskowa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
Palmiry – miejsce kaźni
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wojna o porządek świata
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Wielki test w West Point coraz bliżej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO