moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powrót do kraju trudniejszy niż misja

To pierwszy film dokumentalny o żołnierzach, którzy służyli na misjach w Iraku i Afganistanie. – Nie koloryzujemy rzeczywistości. Pokazujemy prawdziwe przeżycia i emocje bohaterów – zapewnia Marek Mucha, reżyser. Dokument „Weterani wojny” opowiada przejmującą historię pięciu wojskowych i ich trudnego powrotu do życia po misji.


– Obudziłem się po trzech dniach po tym jak zostałem ranny. Jak ci powiem, jak zacząłem sprawdzać czy mam ręce, nogi, czy nic mi nie urwało, to będziesz w stanie to sobie wyobrazić? Nie będziesz, bo ciężko sobie wyobrażać takie sytuacje – mówi Daniel Kubas, który służył jako celowniczy podczas II zmiany w Iraku. W 2004 roku został ranny – miał obrażenia mózgu, złamaną czaszkę i uszkodzony kręgosłup.

To pierwsza scena „Weteranów wojny”, dokumentu nakręconego przez Marka Muchę, absolwenta PWSFTViT w Łodzi i dziennikarza szczecińskiego oddziału TVP. Niemal godzinny film opowiada historię pięciu żołnierzy, którzy służyli na misjach w Iraku i Afganistanie. Mówią oni o swojej służbie, relacjach z bliskimi i szukaniu zrozumienia. Padają mocne słowa, jak te, wypowiedziane przez Daniela Kubasa, że „powrót do kraju oznaczał powrót na kolejną wojnę, jeszcze trudniejszą niż misja”.

– Życie wielu z nas zmieniło się o 180 stopni. Wróciliśmy do kraju z obrażeniami fizycznymi i psychicznymi. Dziwne spojrzenia ludzi, lęk przed dużymi skupiskami, nienormalność „zwykłych”, pozbawionych adrenaliny sytuacji – to wszystko budziło obawy. Jako ludzie o niepełnej sprawności musieliśmy odnaleźć się na nowo. I na nowo zaadaptować w społeczeństwie – mówi bohater „Weteranów wojny” Marek Rzodkiewicz, logistyk, ranny w wyniku ostrzału podczas III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Weterani występujący w dokumencie, wspominają też brak zrozumienia, nie tylko wśród społeczeństwa, mającego dość mgliste pojęcie o misjach, ale i wśród najbliższych.

– To film o podróży w nieznane, w głąb duszy i umysłu ludzi, którzy będąc na misji zbyt dużo widzieli. Są tu przejmujące historie, materiały filmowe ze służby żołnierzy i opowieści o radzeniu sobie z życiem po powrocie z misji – mówi reżyser.


Trailer dokumentu „Weterani wojny”. Film: Marek Mucha

Marek Rzodkiewicz przyznaje, że na początku nie było łatwo otworzyć się i opowiadać o wspomnieniach. – Miałem opory przed mówieniem wprost o swoich przeżyciach, ale z czasem one zniknęły. Film nie koloryzuje rzeczywistości, pokazuje misjonarzy takimi jakimi są, także ich obawy i strach – mówi Marek Rzodkiewicz.

Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 2011 roku i trwały blisko dwa lata. – Temat jest trudny, wymagał zrozumienia, przeanalizowania, a także czasu, by poznać bohaterów i zdobyć ich zaufanie – mówi reżyser.

Dziś żołnierze, którzy wystąpili w filmie, zaznaczają, że wiele problemów o których wówczas mówili, jest już dla nich przeszłością. Wielu wróciło do zawodowej aktywności. Dzięki terapiom psychologicznym Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego, warsztatom organizowanym przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz przedsięwzięciom integrującym środowisko, większość wróciła do psychicznej równowagi.

– Od czasu, gdy były kręcone zdjęcia wiele się w naszej sytuacji zmieniło. Ale temat trudnego powrotu z misji do rzeczywistości pozostaje uniwersalny, bo przecież dotyczy każdego z misjonarzy wracającego do domu – mówi Tomasz Kloc, były saper, ranny w 2003 roku podczas I zmiany PKW w Iraku.

Dlatego ci, którzy poradzili sobie w tych trudnych sytuacjach, dziś w podobny sposób pomagają kolegom wracającym z misji. Marek Mucha, reżyser dokumentu, liczy, że dzięki filmowi służba żołnierzy na misji będzie bardziej doceniana w społeczeństwie, a ich problemy lepiej rozumiane.

Premiera „Weteranów wojny” miała miejsce pod koniec maja, na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Dokument został wyświetlony na pokazie pozakonkursowym w ramach cyklu „Panorama Filmu Polskiego”.

Marek Mucha nie tylko wyreżyserował „Weteranów wojny”, był także producentem, scenarzystą i montażystą. Zdjęcia wykonał Marcin Przylecki, a muzykę napisał Szymon Karpierz (Zombie_DNB).

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Dan
1401795240
Przestańcie z misjonarzy robić psycholi. Byłem w Iraku i Afganistanie i często większy stres powodowała u mnie głupota w kraju - przełożonych, podwładnych, urzędników, brak pieniędzy. Na misji masz poczucie stabilizacji finansowej a to jest bardzo ważne, reszta, cóż strach jest, nerwy są ale nie okaleczają one trwale, chyba, że masz już skłonności z cywila. Nie wszyscy misjonarze nadają się na misję, ale nie róbcie z nas psycholi, to szkodzi nawet w sądach, jak wracają zdradzeni do domów i żony chłopakom bzdurne problemy w sądach robią, bo wymyślają, że psychol itd. Czy pokolenie I i II WŚ to całe pokolenie psycholi? Mam dość szukania sensacji tam gdzie jej nie ma!
E7-C3-B9-7F

Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lista trupich główek
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Którą drogą do armii?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Bruksela przed szczytem
Tajna misja polskiej agentki
Wojenny bohater na szubienicy
Wojna o porządek świata
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwszy skok
Abramsy pod dobrą opieką
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Palmiry – miejsce kaźni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO