moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Teleinformatyczny poligon w Bydgoszczy

Prawie tysiąc żołnierzy i pracowników wojska z osiemnastu państw przyjechało do Polski. Przetestują 175 systemów, aplikacji i urządzeń teleinformatycznych. W Bydgoszczy trwają największe w tym roku ćwiczenia NATO pod kryptonimem CWIX 2014. Żołnierze sprawdzają, czy systemy dowodzenia i łączności ich armii dobrze ze sobą współpracują.


– Nigdy nie będziemy w stanie uniknąć błędów ludzkich. Ale jesteśmy w stanie dać naszym żołnierzom więcej bezpieczeństwa, wyposażając ich w najlepszy sprzęt i najlepsze rozwiązania techniczne – mówi kmdr Kunt Behrends z niemieckiej armii, który kieruje ćwiczeniami w Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Największe w tym roku warsztaty z systemów wsparcia dowodzenia i łączności zorganizowało Naczelne Dowództwo NATO ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT). W CWIX 2014 bierze udział prawie tysiąc żołnierzy oraz pracowników wojska z osiemnastu państw. Testują 175 systemów, aplikacji i urządzeń teleinformatycznych.

Podobnie jak rok temu, CWIX odbywają się nie tylko w bydgoskim JFTC, lecz także w dwudziestu jeden natowskich ośrodkach, m.in. w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Niemczech i Francji. Żołnierze w tych krajach i w Polsce ćwiczą wspólnie dzięki natowskiej sieci komputerowej – CFBL Net. – Wykorzystując natowską sieć o klauzuli tajnej, możemy testować komunikację między systemami niejawnymi z różnych krajów – podkreślił kmdr Kunt Behrends.

Scenariusz tegorocznych ćwiczeń zakłada, że w północnej części Europy wybucha konflikt. Jedno z państw NATO zostaje zaatakowane przez sąsiada i do akcji wkraczają siły sojuszu w postaci korpusu dowodzonego przez Francuzów oraz trzech podległych mu brygad (w tym polskiej).

Kell Hvolbol, zastępca kierownika ćwiczeń, podkreśla, że scenariusz CWIX 2014 opiera się na linearnym konflikcie, nie zaś, jak w poprzednich latach, na doświadczeniach z misji w Afganistanie.


Polska, która odpowiada za całą logistykę ćwiczeń, jest również jednym z jego najaktywniejszych uczestników. Podpułkownik Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zaznacza, że nasze wojsko będzie testować kilkanaście systemów teleinformatycznych. Nie tylko systemy dowodzenia przeznaczone dla wojsk lądowych, jak Topaz, Jaśmin, Hektor i Szafran, ale również systemy dla lotnictwa, np. Link-16. Polacy przetestują także Łebę, czyli system dowodzenia, który właśnie wdraża do służby marynarka wojenna.

– W ćwiczeniach CWIX biorą udział także przedstawiciele branży teleinformatycznej, która zaopatruje wojsko. Mogą sprawdzić najnowsze wersje ciągle rozwijanych lub nowych produktów. Dzięki temu teleinformatycy wiedzą, czy dobrze inwestują w technologie, czy nie odstają od sojuszników. W wielonarodowym NATO, przy zróżnicowanych rozwiązaniach IT, musimy mieć czas i miejsce na takie sprawdziany – wyjaśnił ppłk Artur Goławski.

W ćwiczeniach CWIX 2014 polską armię reprezentują wojskowi z 12 Dywizji Zmechanizowanej, 16 Dywizji Zmechanizowanej, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia DGRSZ, Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego, Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi, Resortowego Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Sieci i Usług Teleinformatycznych, Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego oraz Inspektoratu Systemów Informacyjnych.

Ćwiczenia CWIX potrwają do 19 czerwca. W Bydgoszczy odbywają się już po raz czwarty.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~cxzs
1402600200
haha, bardzo potrzebne ćwiczenia. niezle w analogicznej sytuacji wykazało sie nato gdy turcy zajęli terytorium członkowskie - grecji. zero reakcji :)
3F-09-6D-BA

Krwawa noc pośród puszczy
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Rajd ku czci saperów
Po przeprawie ruszyli do walki
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Uwaga, transformacja!
Pytania o europejską tarczę
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Flota Bayraktarów w komplecie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Armia Andersa w operacji „Honker”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO