moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Reprezentacja armii świętuje

Witają królów, prezydentów i najwyższych wojskowych dowódców. Pełnią wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza i każdego roku uczestniczą w 1700 uroczystościach w kraju i zagranicą. Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego słyną z perfekcyjnej musztry i nienagannego wyglądu. Dziś  obchodzili swoje święto.

– Jesteśmy jedyną taką formacją w polskim wojsku. Reprezentujemy polską armię występując na najważniejszych uroczystościach w mundurach czterech rodzajów sił zbrojnych – mówił ppłk Leszek Szcześniak, dowódca  Batalionu Reprezentacyjnego, podczas uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Dowódca przypomniał, że batalion tworzą trzy kompanie reprezentacyjne, orkiestra, pluton salutowy i szwadron kawalerii konnej. W sumie około 400 żołnierzy nazywanych wizytówką polskiej armii.


Nic dziwnego, że w szeregi tego elitarnego batalionu niełatwo się dostać. Obowiązują podstawowe wymagania takie w całej armii, czyli pozytywna ocena ze sprawdzianu z WF-u, niekaralność, co najmniej gimnazjalne wykształcenie i odbyta zasadnicza służba wojskowa lub służba przygotowawcza do NSR. Ale batalion ma też swoje kryteria kwalifikacji. Kandydaci muszą mieć co najmniej 178 centymetrów wzrostu, nienaganną aparycję, najlepiej blond fryzurę i kondycję… spadochroniarza. Ważne jest też poczucie rytmu i koordynacja ruchowa. Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego każdego roku biorą udział w blisko 1700 uroczystościach w kraju i za granicą, pełnią warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pałacem Prezydenckim, witają zagraniczne delegacje.


– Batalion zmieniał się wraz z polską armią, stał się zawodowy, pojawiły się w nim panie, przejęliśmy od wojsk lądowych baterię salutową – mówił podczas uroczystości płk Adam Wronecki, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa, któremu podlega jednostka.

W trakcie tegorocznego święta batalion przejął, zgodnie z decyzją ministra obrony, dziedzictwo wszystkich dotychczasowych pododdziałów reprezentacyjnych polskiej armii. – To dla nas zaszczyt i honor, a kultywowanie tradycji jest pomostem pomiędzy historią i współczesnością – podkreślał ppłk Szcześniak.


Obchody uświetniła uroczysta zmiana posterunku honorowego oraz złożenie wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Żołnierze batalionu otrzymali też wyróżnienia oraz akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Święto zakończył pokaz musztry paradnej Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Formalnie batalion obchodzi swoje święto dopiero za miesiąc, jednak obchody zorganizowano już teraz, ponieważ w lipcu żołnierze będą brać udział w wielu zaplanowanych już uroczystościach.


Święto Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przypada 20 lipca. Ustanowiono je na pamiątkę powołanego w 1926 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego pierwszego etatowego pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Nosił on nazwę Kompanii Zamkowej. Po II wojnie światowej zadanie honorowej asysty powierzono żołnierzom Garnizonu Warszawa, a dziesięć lat później sformowano Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W 2001 roku powstał Batalion Reprezentacyjny. W 2009 roku w jego struktury włączono Szwadron Kawalerii jako konny pododdział reprezentacyjny.

AD

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Dodatkowe siły do ochrony granicy
 
Przysięga w Limanowej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Broń Hitlera w rękach AK
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pokazali bojowego ducha
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po śladach polskich bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Honor weteranom misji!
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ostatnia droga Pileckiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO