moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najważniejszy pilot NATO w Polsce

Jestem zadowolony ze współpracy polskich i francuskich lotników – mówił szef sił powietrznych NATO generał Frank Gorenc podczas wizyty w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Amerykański dowódca obejrzał start pary dyżurnej myśliwców, chwalił też warunki do szkolenia, jakie mają w Polsce francuscy piloci.


– Sojusznicza współpraca sprawdza się w Malborku i sprzyja deeskalacji napięcia związanego z kryzysem ukraińskim – podkreślał gen. pilot Frank Gorenc, szef sił powietrznych NATO. Amerykański gość w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego spotkał się z polskimi pilotami i stacjonującymi tu francuskimi lotnikami. W Malborku od maja przebywa kontyngent złożony z 60 lotników i czterech myśliwców Mirage 2000. Maszyny te zastąpiły stacjonujące tam wcześniej przez kilka tygodni samoloty Rafale.

Francuzi na zmianę z naszymi lotnikami pełnią dyżur Air Policing w polskiej przestrzeni powietrznej oraz uczestniczą we wspólnych ćwiczeniach. W 22 Bazie zajęli miejsce polskich pilotów, którzy biorą teraz udział w natowskiej misji Baltic Air Policing, patrolując niebo nad Estonią, Litwą i Łotwą.

Polaków na Litwie wspierają natomiast lotnicy z Wielkiej Brytanii oraz stacjonujący w estońskiej bazie Amari Duńczycy. – Międzynarodowa misja przebiega sprawnie, co dowodzi, że struktury i procedury NATO były na nią przygotowane – zaznaczył gen. Gorenc. Dodał też, że przez wzmocnioną formułę misji Air Policing, NATO chciało pokazać, że jest razem, a kolektywna obrona jest kośćcem Sojuszu.

W Malborku amerykański generał obejrzał ćwiczebny start pary dyżurnej myśliwców na sygnał alarmowy „Tango Scramble”. Chwalił też warunki do szkolenia, jakie mają piloci w Polsce.


Z generałem Gorencem spotkał się w Warszawie minister obrony Tomasz Siemoniak. Rozmawiano m.in. o obecności wojsk sojuszniczych w Polsce, wspólnych ćwiczeniach, modernizacji polskiej armii i doświadczeniach, jakie NATO wyniosło z kryzysu na Ukrainie.

Francuzi pozostaną w naszym kraju do końca sierpnia. Od września ich miejsce zajmie komponent z Holandii z czterema maszynami F-16. – W najbliższym czasie Holendrzy przylecą do Polski na wstępny rekonesans – zapowiedział gen. dyw. Jan Śliwka, inspektor sił powietrznych.

Poza francuskimi samolotami w Polsce przebywa 12 amerykańskich F-16 oraz 200 lotników z USA. Stacjonują oni w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku i trenują wspólnie z polskimi żołnierzami. W tym tygodniu wszyscy piloci ćwiczą wspólnie nad Polską w ramach manewrów „Eagle Talon”.

Wizyta gen. Gorenca w Polsce potrwa do jutra. W Warszawie spotka się m.in. z dowódcą generalnym gen. broni pil. Lechem Majewskim. Oficerowie będą rozmawiać m.in. o użytkowaniu myśliwców F-16 w polskich siłach powietrznych. Gość odwiedzi też bazę w Łasku, gdzie stacjonują polskie F-16 i przebywa kontyngent amerykańskich żołnierzy.


Gen. Frank Gorenc jest najważniejszym lotnikiem w NATO. Podlegają mu między innymi trzy sojusznicze centra dowodzenia operacjami powietrznymi: we włoskim Poggio Renatico, Torrejon w Hiszpanii i Uedem w Niemczech. Dowodzą one w czasie pokoju obroną powietrzną i przeciwrakietową wszystkich europejskich państw NATO i podrywają do startów bojowych wszystkie pary dyżurne myśliwców, także polskie. Obok funkcji szefa sił powietrznych NATO, gen. Gorenc pełni jednocześnie funkcję dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: HQ Aircom

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
I zdobyliśmy!
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO