moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczniowie poznają armię od kuchni

Na początek – zaprawa, potem zajęcia na strzelnicy i ćwiczenia na symulatorze „Śnieżnik”. Dwudniowa gra taktyczna sprawdzi zdolności planowania i działań na polu walki. Blisko 100 uczniów klas mundurowych bierze udział w wojskowym obozie zorganizowanym przez wrocławską Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych.


Wojskowe szkolenie dla uczniów potrwa tydzień. Do Wrocławia z różnych części Polski przyjechało 94 nastolatków. – To uczniowie czterech szkół, z którymi mamy podpisane porozumienia o współpracy – mówi mjr Wojciech Czerechowski, dowódca zgrupowania, specjalista w wydziale wychowawczym Wyższej Szkoły Oficerskiej.

 

Coraz więcej chętnych do wojska

Program zajęć jest długi. Uczniów czekają zaprawy, zajęcia na strzelnicy, ćwiczenia na symulatorze szkolno-treningowym „Śnieżnik” i jedynym w Polsce systemie symulacji taktycznej PACAST. Potem – dwudniowa gra taktyczna. – Będą się sprawdzać w bytowaniu w terenie leśnym. A do wykonania będzie 14 zadań taktycznych, między innymi udzielanie pomocy rannym na polu walki – mówi mjr Czerechowski. Najlepsza klasa zdobędzie puchar rektora-komendanta.

 

Na obóz do Wrocławia przyjechali m.in. uczniowie z6 liceum im. Zesłańców Sybiru w Toruniu. – Te zajęcia są dla nas podsumowaniem dwuletniego cyklu szkolenia. Biorą w nich udział uczniowie drugiej klasy wojskowej – mówi Janusz Myrcha, opiekun klasy. Podkreśla, że obóz daje możliwość poznania wojska od podszewki. – Z doświadczenia mogę powiedzieć, że młodych ludzi takie spotkania utwierdzają w przekonaniu, że właśnie z wojskiem chcą związać swoje zawodowe życie. Osób, które decydują się na start do wrocławskiej uczelni, jest coraz więcej. Tylko w tym roku swoich sił będzie próbowało sześciu naszych absolwentów – mówi Janusz Myrcha.

 

Dni otwarte we Wrocławiu

Maturzyści, którzy chcą rozpocząć we Wrocławiu wojskowe lub cywilne studia, mogą także odwiedzić szkołę podczas tzw. dni otwartych. Uczelnia organizuje je dwa razy w miesiącu. Kilka dni temu skorzystało z takiej możliwości ponad 100 osób. Do Wrocławia przyjechali z całej Polski. Mogli zobaczyć np. salę kierowania ogniem, strzelnicę, nowo otwarty budynek Instytutu Dowodzenia. W sali łączności zwiedzający obejrzeli różnego typu radiostacje, a w Zakładzie Logistyki – czołg i przekroje bojowego wozu piechoty.

– To najlepszy sposób, by zyskać pewność co do swojego wyboru. Zdarza się bowiem, że ktoś, kto nie miał wcześniej do czynienia z wojskiem, rozpoczyna studia i zderza się z zaskakującą dla niego rzeczywistością – mówi por. Małgorzata Kowalska z wydziału wychowawczego. Podkreśla, że warto na własne oczy zobaczyć, z czym wiążą się wojskowe studia.

Dla wielu osób najważniejsze są informacje o tym, jak wyglądają egzaminy. – Specjalnie na ten dzień kadra i podchorążowie przygotowali praktyczny pokaz testu sprawnościowego i zaprezentowali poszczególne sportowe konkurencje, które muszą zaliczyć kandydaci na żołnierzy – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej. Goście mogli też porozmawiać z podchorążymi, zapytać np. o najtrudniejsze przedmioty i jak wygląda przeciętny dzień w szkole.

***

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki jest uczelnią wojskowo-cywilną, prowadzącą dwustopniowe studia na trzech kierunkach. Uczą się tu przyszli dowódcy oraz studenci cywilni. Dodatkowo uczelnia prowadzi różnego rodzaju kursy (kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy). Kandydaci na żołnierzy mają do wyboru kierunki: zarządzanie lub inżynierię bezpieczeństwa. Z kolei chętni na studia cywilne mogą wybrać studia na bezpieczeństwie narodowym, inżynierii bezpieczeństwa i zarządzaniu.

PG

autor zdjęć: arch. WSOWL

dodaj komentarz

komentarze

~Arkan
1404288480
Szkoda, że tylko dla "mundurówek" :( Sam się tyle lat interesuje wojskiem a widząc niektórych uczniów mundurówki to nie to, że hańbią swój mundur ( na którym jest orzełek ). To są tacy chamscy, że nie wiem co . A sam nie poszedłem do takiej szkoły bo chciałem iść na profil lepszy niż human( profil tej klasy mundurowej ) na rzecz mat-fizu.
5D-9C-5F-9C
~scooby
1403018880
~Chce byc anonimowy - od od nie dawna MON dowiedział się , że są w Polsce patrioci i, że Naród chce bronić własnej ojczyzny. Młodzi się garną , starsi są chętni i, że Polscy są narodem żołnierzy. ..
39-FF-C3-6D
~Chce byc anonimowy
1402926660
A dlaczego taka inicjatywa nigdy nei bylo zoorganizowana z przeznaczeniem dla studentów cywilnych? Wielkie dzięki, że przez pięc lat jedyne co zoorganizowaliscie oprocz nudnych cwiczen to gra w terenie.
FF-63-88-09

Układ nerwowy Mieczników
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Orzeł dla bohaterów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
W obronie wschodniej flanki NATO
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Po przeprawie ruszyli do walki
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO