moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bomby na lotnisku w Pyrzowicach

Kilkunastu saperów przeczesuje obszar portu lotniczego koło Katowic. W miejscu, gdzie w czasie wojny było lotnisko Luftwaffe, znaleźli 19 bomb i kilka pocisków. Prace związane z rozbudową portu w Pyrzowicach 6 Brygada Powietrznodesantowa zakończy w przyszłym roku.


O pomoc w oczyszczeniu Międzynarodowego Portu Lotniczego poprosił wojsko Leszek Budka, wiceprezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Wsparcie saperów było niezbędne, ponieważ rozbudowa portu jest możliwa tylko na terenie oczyszczonym z niebezpiecznych materiałów.

Zgodę na zaangażowanie wojska podpisał minister obrony Tomasz Siemoniak. Żołnierze będą prowadzić prace w ramach szkolenia, świadcząc tzw. specjalistyczne usługi wojskowe.

– Wszystkie koszty, które poniesie wojsko, wykonując to zadanie, zostaną zwrócone. Saperzy mają zapewniony nocleg i wyżywienie – wyjaśnia płk Artur Talik, szef Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwa Generalnego.

Prace w Pyrzowicach rozpoczęły się 16 czerwca. Saperów oddelegowują wszystkie jednostki 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jako pierwsi ruszyli żołnierze z 16 Batalionu Powietrznodesantowego. – Naszym zadaniem jest rozpoznanie północno-wschodniej części lotniska. To trudny teren, ponieważ jest porośnięty samosiejkami. Jeśli znajdziemy przedmioty wybuchowe i niebezpieczne, musimy je wstępnie zidentyfikować i zabezpieczyć – mówi ppor. Tomasz Wutka, dowódca plutonu saperów z 16 bpd. – Na lotnisku mamy wyznaczone miejsce, gdzie składamy znaleziony materiał. Dopiero później wzywamy patrol rozminowania, który może go wysadzić na miejscu albo wywieźć na poligon.

Po dwóch tygodniach saperów z 16 Batalionu zmienili koledzy z 6 Batalionu z Gliwic. Rotacje pododdziałów mają odbywać się co trzy tygodnie. Natomiast 28 Patrol Rozminowania z Gliwic jest w gotowości cały czas – przyjeżdża na lotnisko na wezwanie i detonuje znalezione ładunki.


Efekty widać już po pierwszych dwóch tygodniach. Saperzy wydobyli z ziemi 19 bomb lotniczych, największe ważyły 50 kg. Znaleźli także osiem pocisków artyleryjskich, dwa granaty przeciwpancerne, trzy zapalniki, dwa pociski moździerzowe oraz dziesięć sztuk amunicji strzeleckiej.

– To bardzo czasochłonna i wymagająca skupienia praca. Codziennie każdy z żołnierzy pracuje w wyznaczonym sektorze o powierzchni nieprzekraczającej pół hektara – opowiada jeden z saperów. W swojej pracy wykorzystują m.in. wykrywacze metalu W3PB.

Zgodnie z planem prace na lotnisku w Pyrzowicach żołnierze będą wykonywać do końca października 2015 roku.

Saperzy interweniują tu nie po raz pierwszy. W ubiegłym roku, gdy lotnisko przygotowywało teren pod budowę nowego pasa startowego, na wezwanie odpowiedział 28 Patrol Rozminowania z Gliwic. Teren lotniska sprawdzała wówczas cywilna firma. Jednak z zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownicy cywilni, gdy znajdą niewybuch lub niewypał, muszą powiadomić policję i wojsko. Prywatne firmy nie mają uprawnień, by niszczyć lub przewozić tego typu znaleziska. Podczas budowy pasa startowego saperzy wysadzili powojenny arsenał liczący ponad 30 tysięcy różnego rodzaju materiałów niebezpiecznych i wybuchowych. Wśród nich było kilka tysięcy bomb lotniczych, setki pocisków i granaty.

Arsenał ten pochodzi z okresu II wojny światowej i jest pozostałością po Luftwaffe, która miała tutaj swoje lotnisko i poligon doświadczalny – testowano na nim nowe niemieckie samoloty. Lotnisko było też wielokrotnie bombardowane.

MKS

autor zdjęć: arch. 2 Mazowieckiego Pułku Saperów, Tomasz Wutka

dodaj komentarz

komentarze


„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
They Will Check The Training Results in Combat
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
I zdobyliśmy!
Pierwsi na oceanie
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Gry wojenne w szkoleniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO