moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oddaj szpik i odwiedź komandosów

Uratujesz komuś życie? Zaprosimy cię do naszej jednostki – tak do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku zachęcają specjalsi z JWK Lubliniec. Co cztery minuty ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Co 10 minut na ten rodzaj nowotworu ktoś umiera. Jedynym sposobem, by uratować życie choremu, jest przeszczep szpiku od genetycznego bliźniaka.


Jednostka Wojskowa Komandosów już po raz drugi zachęca swoich fanów do włączenia się w akcję ratowania życia. Kilka tygodni temu specjalsi prosili o dołączenie do honorowych krwiodawców. W zamian oferowali miniplecak Wira. Liczba osób, które przystąpiły do akcji, przerosła ich oczekiwania. Nagród nie starczyło dla wszystkich, ale nikt nie narzekał. – Nie spodziewałem się, że jest tak dużo ludzi gotowych nieść pomoc. Jako żołnierze JWK jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni i dumni z nich – mówi Wir, komandos, ratownik medyczny, laureat tegorocznych Buzdyganów.

Teraz czas na trudniejsze zadanie. Oddanie krwi to dopiero początek. – Już jakiś czas temu powstał pomysł, by zorganizować akcję, która doprowadzi do rejestracji potencjalnych dawców szpiku. W Polsce jest ich ciągle niewielu, a statystyki mówiące o zachorowaniu na raka krwi nie są optymistyczne – tłumaczy Wir.

Co cztery minuty na całym świecie lekarze diagnozują białaczkę. Co 10 minut choroba odbiera komuś życie. Ratunkiem dla chorych jest przeszczep szpiku. Aby mógł się odbyć, musi znaleźć się tak zwany bliźniak genetyczny, czyli osoba, która ma identyczne jak osoba chora antygeny zgodności tkankowej (MHC). Jedna trzecia pacjentów znajduje dawcę wśród swojej rodziny. Inni muszą szukać bliźniaków w bazach dawców szpiku.

Akcja rejestrowania potencjalnych dawców szpiku pomoże rozbudować istniejącą już bazę. Skorzystają z niej lekarze, którzy szukają bliźniaków genetycznych dla swoich pacjentów. Co trzeba zrobić, aby zostać potencjalnym dawcą? Zadanie jest proste. – Zgłoś się od 15 do 31 sierpnia do Regionalnej Stacji Krwiodawstwa (RCK) najbliższej miejsca zamieszkania. Powiedz, że chcesz oddać krew oraz zostać potencjalnym dawcą szpiku. Wypełnij odpowiednie dokumenty i oddaj 450 ml krwi oraz próbkę potrzebną do rejestracji – tłumaczą organizatorzy.

Wśród osób, które zarejestrują się w bazie, prześlą kopię (skan lub zdjęcie) zgłoszenia do rejestru i zaświadczenie o oddaniu krwi bądź wpis do książeczki honorowego dawcy na adres: mamtowekrwi@cisiiskuteczni.pl, komandosi rozlosują 10 plecaków Wira. Identycznych jak ten, którego ratownicy JWK używają na co dzień między innymi w Afganistanie.

Wszystkie osoby, które prześlą kopie zaświadczeń o zgłoszeniu do rejestru dawców, otrzymają pamiątkowy certyfikat. Ale to nie koniec. – Zaprosimy do jednostki pierwszych pięć osób, które oddały szpik i w wyniku akcji Mam To We Krwi uratowały czyjeś zdrowie i życie. Otrzymają one od nas pamiątkowy sztylet sił specjalnych wręczony przez ratowników pola walki JWK – zachęcają komandosi.

Przypominają jednak: ci, którzy chcą wziąć udział w akcji, powinni dokładnie przemyśleć swoją decyzję, tak by być jej pewnym i nie rozmyślić się, gdy okaże się, że ich szpik jest potrzebny. Większość zabiegów przeszczepiania szpiku polega na pobraniu komórek macierzystych z krwi. Zabieg trwa kilka godzin i przypomina zwykłe pobieranie krwi. Rzadziej szpik pobiera się z kości biodrowej. Wówczas dawca musi zostać w szpitalu 2–3 dni. Po takim zabiegu istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia. Mija on po kilku dniach, a na ciele nie pozostają widoczne ślady.

Ewa Korsak, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. JWK

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Hiszpański palimpsest
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto wojskowego sportu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Weterani i bokser „Master”
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Cena wolności
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO