moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terapia z Szarikiem

Porter i Ciri to dwa psy, które pomagają ośmiu weteranom radzić sobie ze stresem i depresją. Uczestniczą oni w warsztatach terapeutycznych, które właśnie odbywają się w Wilkasach. Organizatorem jest Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. – Porter daje mi poczucie bezpieczeństwa, dzięki niemu łatwiej mi rozmawiać z terapeutą – mówi jeden z weteranów.


– W zajęciach bierze udział 55 uczestników. Są to weterani, ich żony, partnerki i rodzice poległych na misjach żołnierzy – mówi Marek Rzodkiewicz ze Stowarzyszenia, logistyk, ranny w wyniku ostrzału podczas III zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku. – Już po raz drugi zaprosiliśmy do współpracy terapeutów z Fundacji Szarik.

Labrador Porter i owczarek Ciri

– W zeszłym roku weterani byli sceptycznie nastawieni do terapii z naszymi psami – tłumaczy Katarzyna Gawlińska, terapeutka z Fundacji Szarik. – Teraz są bardzo ciekawi i zainteresowani tą formą pomocy.

Zajęcia z labradorem Porterem i owczarkiem niemieckim Ciri odbywają się grupowo i indywidualnie. – Podczas zajęć grupowych weterani dzielą się ze sobą swoimi doświadczeniami i przeżyciami, a terapeuci omawiają problemy, które mogą ich dotyczyć: depresję, napady agresji, zamknięcie się w sobie – mówi Katarzyna Gawlińska. Co  w tym wszystkim robią psy? – Porter i Ciri reagują na emocje uczestników spotkań – tłumaczy terapeutka. – Kiedy pojawia się napięcie – szczekają, kiedy weteran zaczyna być zbyt agresywny – pies zaczyna prosić go o zabawę, na przykład rzucanie patykiem – to rozładowuje emocje i wycisza.

Na zajęciach indywidualnych weteran spotyka się oko w oko z terapeutą. Omawiane są wtedy już konkretne problemy danej osoby. Pies jest obecny na takich spotkaniach. – Porter, który jest bardzo łagodny, pomaga mi dotrzeć do weterana – mówi Gawlińska. – Weterani tłumaczą mi, że łatwiej im się przede mną otworzyć, bo pies daje im poczucie bezpieczeństwa, pozwala się otworzyć, jest katalizatorem emocji. Warsztaty „Razem Łatwiej” i zajęcia dogoterapii potrwają do 13 lipca.

Tajna broń psychologów

Fundacja Szarik działa od ponad roku. Organizację założyło dwóch psychologów klinicznych: Jacek Zawadzki i Katarzyna Gawlińska, oboje mają doświadczenie w pracy z psami ratownikami i terapeutami. – Tworzymy zespół terapeutyczny i pracujemy dwutorowo. Z jednej strony ja, jako dyplomowany psycholog, prowadzę klasyczną terapię, z drugiej mam przy sobie psa, więc pełnię też funkcję dogoterapeuty – mówi Katarzyna Gawlińska.

Psy są „tajną bronią” psychologów. Piękne, zadbane i przyjacielskie odwracają podczas terapii uwagę weteranów od natrętnych myśli, tworzą przyjazną, spokojną atmosferę, dają poczucie bezpieczeństwa. – Pomagają przełamać negatywne uczucia, działają jak katalizator, rozczulają. Dzięki nim łatwiej nawiązać rozmowę, złapać dobry kontakt z pacjentem – przyznaje Gawlińska.

Fundacja wciąż się rozwija i szkolone są kolejne zespoły terapeutyczne (terapeuta plus pies). Aktualnie na warsztatach „Razem Łatwiej” szkoli się stażystka Dominika Miłek, studentka ostatniego roku psychologii na SWPS w Warszawie, która chce zostać w Fundacji na stałe. 

Fundacja Szarik, poza zajęciami z dogoterapii, organizuje comiesięczną akcję „Kawa dla weterana”. Pierwsza „Kawa” ruszyła w lutym. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na karmę dla Portera i Ciri, ich badania weterynaryjne oraz na wsparcie dogoterapią klasycznych metod terapii PTSD dla weteranów.

EK

autor zdjęć: arch. Fundacji Szarik

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Święto stołecznego garnizonu
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna na detale
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO