moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brązowy medal pięcioboistów

St. szer. Oktawia Nowacka i szer. Łukasz Klekot wywalczyli brązowy medal na mistrzostwach Europy w pięcioboju nowoczesnym w konkurencji sztafet mieszanych. Nasz duet przegrał z parami z Litwy i Wielkiej Brytanii. Na trzecim stopniu podium wraz z Polakami stanęli również reprezentanci Ukrainy. Mistrzostwa odbywają się w węgierskim mieście Székesfehérvár.


Tytuł mistrzowski zdobyli Laura Asadauskaite i Justinas Kinderis. Litwini zgromadzili 1491 punktów. O trzy oczka mniej mieli Samantha Murray i Joseph Evans. Para z Wielkiej Brytanii wyprzedziła duety z Polski i Ukrainy o 30 pkt. Walka o brązowy medal była bardzo zacięta. Biegnący na ostatniej zmianie szer. Łukasz Klekot i Dmytro Kirpuljanskij przekroczyli linię mety równocześnie. Ukrainiec tuż przed finiszem potknął się, ale „na kreskę” rzucił się niczym podczas finiszu na lekkoatletycznej bieżni. Sędziowie jednak zdyskwalifikowali ukraiński duet za to, że Kirpuljanskij nadepnął w końcówce biegu na nogę Klekota. Na trzecim stopniu podium stanęły jednak dwie pary. Sędziowie postanowili bowiem przyznać dwa brązowe medale po uznaniu protestu Ukraińców, którzy zarzucili polskiemu pięcioboiście popchnięcie ich zawodnika na ostatniej prostej przed finiszem.

Po pierwszej konkurencji biało-czerwoni zajmowali wraz z Francuzami i Hiszpanami ostatnią, dziesiątą pozycję. Na szermierczej planszy st. szer. Oktawia Nowacka z zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i szer. Łukasz Klekot z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wygrali 18 walk, a 26 przegrali. Natomiast najlepiej spisali się reprezentanci Ukrainy i Białorusi. Wygrali po 27 walk. Trzecie miejsce zajmowali Brytyjczycy i Litwini, którzy odnieśli po 25 zwycięstw.

W rywalizacji na pływalni Polacy z czasem 2 min 00,52 s uzyskali siódmy wynik dnia i po dwóch konkurencjach awansowali na dziewiątą pozycję. Najszybciej pływała para z Wielkiej Brytanii. Samantha Murray i Joseph Evans wygrali z czasem 1 min 53,98 s i objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Brytyjczycy z 579 punktami o sześć oczek wyprzedzali Ukraińców i o 14 Białorusinów. Biało-czerwoni do prowadzącej pary tracili 55 punktów.

Na parkurze trzy duety – z Polski Litwy i Niemiec – zdobyły maksymalną ilość punktów – po 300. Na czele klasyfikacji po trzech konkurencjach byli jednak dalej Brytyjczycy, którzy w jeździe konnej zdobyli 299 oczek (o jedną sekundę przekroczyli limit czasu na przejazd). Murray i Evans z 878 punktami wyprzedzali Litwinów (mieli 856 punktów), Węgrów (829), Ukraińców (826), Polaków (824) i Białorusinów (822).

Do biegu połączonego ze strzelaniem Brytyjka wystartowała 22 s przed Litwinką, 49 s przed Węgierką, 52 przed Ukrainką i 54 s przed Polką. Natomiast goniąca Nowacką Białorusinka Katsiaryna Arol traciła do naszej pięcioboistki tylko dwie sekundy. W ostatniej konkurencji najlepszy wynik uzyskała para litewska – 11 min 5,82 s. Biało-czerwoni mieli drugi wynik dnia – 11.06,85. Natomiast najlepsza para po trzech konkurencjach dopiero ósmy – 11.30,82. Brytyjczykom nie udało się utrzymać prowadzenia. Joseph Evans wpadł na metę trzy sekundy za Justinasem Kinderisem z Litwy i pół minuty przed Polakiem i Ukraińcem.

Sztafety mieszane były piątą konkurencją rozegraną podczas węgierskich mistrzostw. W weekend rozdano medale indywidualne i drużynowe w rywalizacji kobiet i mężczyzn. Najlepiej z biało-czerwonych spisała się st. szer. Oktawia Nowacka, która zajęła dziesiąte miejsce. Druga z Polek – Aleksandra Skarzyńska była 28. Triumfowała Niemka Lena Schöneborn przed Ukrainką Wiktorią Tereszuk i Rosjanką Donatą Rimsaite. Drużynowo złoto zdobyły Niemki, srebro Ukrainki, a brąz Włoszki. Polki zajęły ósme miejsce. W rywalizacji mężczyzn najlepsi byli Rosjanie. Triumfował Aleksander Lesun, a srebro wywalczył Ilia Frołow. Natomiast brąz zdobył Ukrainiec Pavlo Tymoszczenko. Najlepszy z Polaków był  szer. Łukasz Klekot. Zawodnik z 10 BKPanc zajął 27. lokatę. Szer. Remigiusz Golis był 32., a szer. Michał Gralewski (obaj z WZS Zegrze) 34. W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyli Węgrzy, srebro Włosi, a brąz Czesi. Polacy zajęli szóste miejsce.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Po przeprawie ruszyli do walki
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Rajd ku czci saperów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Armia Andersa w operacji „Honker”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojskowe Oscary przyznane!
Układ nerwowy Mieczników
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zmiany w dodatkach stażowych
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wioślarze i triatlonistka na podium
I zdobyliśmy!
Pierwsi na oceanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO