moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W spadochronowym Pucharze Świata mamy mistrzów

Kapitan Monika Sadowy-Naumienia i sierżant Rafał Zgierski wygrali trzecie w tym sezonie zawody spadochronowe zaliczane do klasyfikacji o Puchar Świata. Polacy pokonali wszystkich w niemieckiej miejscowości Peiting. To pierwszy podwójny sukces biało-czerwonych w historii startów w zawodach o Puchar Świata.


Kapitan Monika Sadowy-Numienia pokonała 34 rywalki. Zawodniczka z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu w ośmiu skokach uzyskała rezultat 7 cm i o 1 cm wyprzedziła Francuzkę Deborah Ferrand oraz o 10 cm Szwajcarkę Ericę Franz. Szóste miejsce – z wynikiem 25 cm – zajęła druga z Polek Bogna Bielecka z Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków. W Peiting startowały jeszcze dwie spadochroniarki Wawelu: Ewa Wesołowska i Irena Paczek-Krawczak. Pierwsza uplasowała się na 14. miejscu (z wynikiem 38 cm), a ta druga na 21. (48 cm).

Po pierwszej kolejce skoków na prowadzeniu były trzy zawodniczki, które jako jedyne wykonały bezbłędne skoki: Polka Bogna Bielecka, Austriaczka Karn Adelbrecht i Niemka Gerda-Maria Klostermann. Kpt. Monika Sadowy-Naumienia w pierwszym skoku przystawiła piętę 1 cm od celu i zajmowała czwartą lokatę. Po drugiej serii jednak objęła prowadzenie wraz z Rumunką Stelianą Popą (obie miały wynik 1 cm). Po trzeciej kolejce Polka została samodzielną liderką. W trzecim skoku uzyskała wynik 1 cm, a Rumunka 10 cm. W czwartej i piątej kolejce kpt. Monika Sadowy-Naumienia była bezbłędna i umocniła się na pierwszej pozycji. W szóstej serii Polka miała wynik 1 cm, w siódmej – 3 cm, a w ósmej – 1 cm. Lepiej od niej nie skakała żadna z rywalek, a wśród mężczyzn lepszy wynik uzyskał tylko jej były kolega klubowy z krakowskiego Wawelu sierż. Rafał Zgierski.

Zwycięzca w rywalizacji mężczyzn – sierż. Rafał Zgierski z 6 Brygady Powietrznodesantowej i WKS Wawel – wyprzedził 134 konkurentów. Triumfował z wynikiem 6 cm. Drugi był Włoch Fabrizio Mangia – był gorszy o 1 cm. Natomiast brązowy medal wywalczył Niemiec Stefan Wiesner, który przegrał z Polakiem o 2 cm. Niewiele brakowało, a na podium stanęłoby dwóch reprezentantów Wojska Polskiego. Po siedmiu skokach, przed ostatnią kolejką, na drugiej pozycji plasował się bowiem chor. Piotr Błażewicz z poznańskiego OSWRiS oraz WKS Skrzydło Poznań. Z 6 cm prowadził Zgierski, a tuż za nim – z gorszym wynikiem o 1 cm – byli Błażewicz i Włoch Mangia. Niestety, w ostatniej kolejce drugi z Polaków zaliczył drobną wpadkę – wylądował 7 cm od celu i ostatecznie z 14 cm został sklasyfikowany na 12. pozycji.

Poza Zgierskim i Błażewiczem w Niemczech startowali również ich koledzy z WKS Wawel i WKS Skrzydło. Zajęli miejsca: 36. st. szer. Tomasz Rapita (28 cm), 44. kpt. Artur Gosiewski i st. szer. rez. Jan Mach (po 32 cm), 54. mł. chor. Maciej Lamentowicz (36 cm), 60. st. szer. Rafał Filus i Robert Krawczak (po 38 cm), 113. st. szer. Tomasz Matysek (78 cm), 114. st. kpr. Jakub Majchrzak (81 cm).

W klasyfikacji drużynowej w stawce 34 zespołów pierwszą lokatę wywalczyła reprezentacja Francji (z wynikiem 85 cm), przed pierwszą reprezentacją Włoch (91) i drugą reprezentacją Włoch (92). Siódme miejsce zajęła reprezentacja Wojska Polskiego w składzie: Zgierski, Błażewicz, Rapita, Lamentowicz, Filus, (1,22 m). Natomiast na ósmej pozycji sklasyfikowano reprezentację Polski kobiet (1,61 m), a na 22. drużynę „Kraków – Wawel” (2,61 m). Reprezentacja Polski kobiet wystąpiła w czteroosobowym składzie: Sadowy-Naumienia, Bielecka, Wesołowska i Paczek-Krawczak. Z konieczności organizatorzy musieli do naszej drużyny dołączyć piątego zawodnika. Był nim Jim Patterson z Kanady, który w rywalizacji mężczyzn zajął 74. lokatę z wynikiem 43 cm. Natomiast w zespole promującym Kraków i WKS Wawel startowali: Gosiewski, Mach, Krawczak, Matysek i Majchrzak.

W tegorocznej edycji Pucharu Świata spadochroniarze spotkają się jeszcze na trzech zawodach: 8-10 sierpnia w Belluno (Włochy),  5-7 września w Thalgau (Austria) i 24-26 października w Locarno (Szwajcaria).

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Układ nerwowy Mieczników
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Podróż po AWACS-ie
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cień atomowej zagłady
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAM wraca po latach
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO