moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzea w 100. rocznicę wybuchu wojny

Latająca łódź Grigorowicz M-15, brytyjski Sopwith Camel oraz odrestaurowany czołg Renault FT-17 – te unikatowe eksponaty można obejrzeć w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i warszawskim Muzeum Wojska Polskiego. Oba muzea przygotowały specjalne wystawy na obchody 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.


Wystawę „Wielka Wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec belle époque” w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego uroczyście otwierał dziś m.in. szef MON. Pośród prezentowanych zbiorów na uwagę zasługuję m.in. oryginalne umundurowanie żołnierzy walczących podczas Wielkiej Wojny oraz samopowtarzalny karabin „Mondragon” i pistolet maszynowy MP 18 z Militärhistorischen Museum Der Bundeswehr z Drezna. Na ekspozycji prezentowane są także mundury gen. Józefa Hallera i gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Wystawie w gmachu głównym Muzeum Wojska Polskiego towarzyszy ekspozycja plenerowa, na której stanął odbudowany czołg Renault FT-17. Prezentowane są też inne unikatowe eksponaty m.in. francuskie armaty polowe wz. 1878 systemu de Bange’a kal. 120 mm, a także niemiecki moździerz ciężki wz. 1918 kal. 250 mm. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2015 roku.

O wydarzeniach związanych z Wielką Wojną pamiętało także Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W niedzielę otworzono tam nową wystawę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Na zaaranżowanej na nowo ekspozycji, stanęły unikatowe egzemplarze samolotów.– Z okresu pionierskiego lotnictwa i czasu Wielkiej Wojny na świecie zachowały się 73 samoloty. W Krakowie będzie można zobaczyć aż 13 z nich – wyjaśnia Krzysztof Mroczkowski, autor i pomysłodawca nowej wystawy. Przygotowano ją w przebudowanym małym hangarze. Dla zwiedzających przygotowano nie tylko tradycyjne opisy eksponatów, lecz także atrakcje multimedialne. Tłem dla unikatowych samolotów jest wielkoformatowy komiks autorstwa Jarosława Wróbla. – Stylistyka, którą proponujemy widzom, nie jest przypadkowa. Gdy wybuchła Wielka Wojna, żaden kraj nie wiedział, jakie możliwości niesie za sobą rozkwit lotnictwa. Młodzi piloci walkę w powietrzu początkowo traktowali jako sportową rywalizację i dobrą rozrywkę – wyjaśnia pomysłodawca wystawy.

Muzealnicy zapewniają, że będzie to jeden z najważniejszych i najciekawszych projektów, jakie powstały w Polsce z okazji upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu I wojny. – Nowa ekspozycja pokazuje szeroki kontekst historyczny. To jednocześnie historia techniki lotniczej, opowieść o losach pilotów oraz prezentacja wpływu, jaki awiacja miała na działania wojenne – wyjaśnia Jakub Link-Lenczowski z MLP.


W nowej aranżacji zaprezentowano osiem samolotów. To rozpoznawcza łódź latająca marynarki wojennej Imperium Rosyjskiego Grigorowicz M-15, zaprawiony w boju egzemplarz najsłynniejszego brytyjskiego myśliwca I wojny światowej, na którym zestrzelono 11 wrogich samolotów Sopwith F.1 Camel. Poza tym zobaczyć można niemieckie konstrukcje: jeden z pierwszych seryjnych uzbrojonych samolotów Albatros C.I, wywiadowczy DFW C.V., obserwacyjny Halberstadt CL.II, myśliwiec LFG Roland D.V oraz LVG B.II i gondolę silnika samolotu Zeppelin-Staaken R. VI.

W ramach projektu „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014” odbędzie się także cykl imprez towarzyszących. W Nowym Targu (10 sierpnia) i Łososinie Dolnej (7 sierpnia) będzie można oglądać symulowane walki w powietrzu w wykonaniu zespołów: Latający Cyrk Kindernaya (repliki samolotów z I wojny) i Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. Zwiedzający będą też mogli wziąć udział w warsztatach, wykładach i prezentacjach historycznych oraz spotkać się z grupami rekonstrukcji historycznej.


Wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny” powstała dzięki dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, wsparciu województwa małopolskiego oraz dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wartość nowej ekspozycji to ponad 880 tysięcy zł. Inwestycja wraz z remontem hangaru kosztowała przeszło milion złotych.

Muzeum Lotnictwa Polskiego powstało w 1963 roku. W krakowskiej kolekcji znajduje się ponad dwieście zabytkowych samolotów, śmigłowców, szybowców i lotni. Prezentowane są także dawne mundury i pamiątki lotników oraz kolekcja ponad 140 silników lotniczych.

W 2010 roku muzeum otworzyło nowy budynek ekspozycyjny, który bryłą przypomina śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce. Był wielokrotnie nagradzany.

MKS

autor zdjęć: Jakub Link-Lenczowski, Maciej Nędzyński / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Ramię w ramię z aliantami
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
V Korpus z nowym dowódcą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO