moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Apel poległych w hołdzie bohaterom

Powstanie pokazało, że dla Polaków wolność to nie jest puste słowo, ale czasami niesłychanie trudne zobowiązanie – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W apelu poległych na Placu Krasińskich uczestniczyli także m.in. Tomasz Siemoniak minister obrony, kombatanci i mieszkańcy stolicy.

Podczas apelu na placu Krasińskich uczczono pamięć poległych powstańców Warszawy, ich dowódców oraz ludności cywilnej stolicy. - Dziś razem oddajemy hołd bohaterom najbardziej heroicznego zrywu całej Polski walczącej z okresu okupacji. To powstanie pokazało, że dla Polaków wolność to nie jest puste słowo, ale czasami dramatyczne i niesłychanie trudne zobowiązanie. Dzisiejszą 70. rocznicę powstania mamy zaszczyt świętować w obecności bohaterów tamtych dni. Ta wspólna obecność pod tym pomnikiem sprawia, że wydarzenia sprzed lat 70 ożywają we wspomnieniach powstańców, ale ożywają także w sercach całej Polski - powiedział w swoim przemówieniu Bronisław Komorowski.

W zorganizowanych w ramach obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego uroczystościach wzięli też udział m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej,politycy, przedstawiciele wojska, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy. Przybyli także uczestnicy powstania warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci – uczestnicy walk na różnych frontach II wojny światowej, a także harcerze.

– Żadna inna bitwa drugiej wojny światowej nie została opłacona śmiercią tak wielu naszych rodaków, ponad 150 tysięcy mieszkańców miasta zginęło. Wielu z nas zna opowieść powstańczą z przekazów rodzinnych. To ważne i piękne źródło wiedzy i tradycji, ale jego dopełnieniem musi być przekaz masowy – dodał Bronisław Komorowski. Prezydent podziękował twórcom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania filmów „Miasto 44” oraz „Powstanie Warszawskie”, dzieł, które pozwolą zachować pamięć o heroicznej walce Polaków i cierpieniu Warszawy.

Prezydent zaapelował też o wzajemny szacunek w tych szczególnych dniach. Przypomniał, że wciąż trwa spór o sens powstania, o znaczenie powstańczego zrywu. – Niech ten spór trwa nadal, jest konieczny i uzasadniony, jest nam wszystkim potrzebny. Nigdy jednak nie powinien on zmącić ciszy nad powstańczymi grobami. Mam nadzieję, że 1 sierpnia pozostanie dniem świętym, a nie okazją do demonstracji. Powstańcy walczyli o jedność narodu, o prawo do okazywania przez naród szacunku swojemu państwu polskiemu. Okażmy ten szacunek także jutro – zaapelował prezydent.

W imieniu powstańców głos zabrał Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich. W swoim przemówieniu szczególną uwagę poświęcił ludności cywilnej, która bohatersko wspomagała walkę powstańców. - Z głęboko tkwiącym w sercu bolesnym cierniem wspominamy ogrom ofiar poniesionych przez cywili, którzy choć bez broni, bohatersko walczyli, jednocząc się wokół tych samych, najdroższych wszystkim Polakom ideałów: wolności i niepodległości. W powstaniu walczono nie tylko o Warszawę, lecz o Polskę, a samo powstanie było konsekwencją wielkiego boju narodu polskiego o narodową godność i należne miejsce wśród wolnych narodów świata, o prawo do życia według własnych norm moralnych i obyczajowych – powiedział Zbigniew Ścibor-Rylski. Prezes dodał, że wzruszającym dla wszystkich powstańców momentem było wczoraj podpisanie przez prezydenta ustawy, dzięki której znak Polski Walczącej będzie uznany za dobro narodowe i jako taki chroniony prawem.

Wcześniej na Placu Krasińskich odprawiona została uroczysta polowa msza św. w intencji poległych powstańców warszawskich i ludności cywilnej. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. - Nie możemy przejść obojętnie wobec wydarzeń sprzed 70 lat, które ukazały głębię miłości do ojczyzny naszych rodaków, zdolność do poświecenia w obronie jej niepodległości i niezależności, męstwa i heroizmu mieszkańców Warszawy – mówił biskup Guzdek.

Dzisiejsze uroczystości zakończyło widowisko słowno-muzyczno-wizualne pt. „Śpiew murów 44”, którego reżyserem i scenografem jest Jerzy Bielunas. Centralna część koncertu to opowieść o latach wojny, bohaterskiej walce Polaków i tragedii Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Widzowie mogli obejrzeć projekcje filmowe i fotograficzne materiałów archiwalnych - ujęć Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego i czasów II wojny światowej, w tym powstania oraz zdjęć współczesnych.

Kanwą spektaklu były wiersze Anny Świrszczyńskiej, sanitariuszki w powstańczym szpitalu, zebrani mogli też usłyszeć teksty autorstwa m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Aleksandra Kamińskiego oraz fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Nie zabrakło piosenek o stolicy, w tym m. in. odtwarzanego z archiwalnego nagrania przedwojennego utworu „Warszawo, piękna Warszawo” w wykonaniu Chóru Juranda z 1932 r.

 

Pomnik Powstania Warszawskiego przy Placu Krasińskich zaprojektował Wincenty Kućma. Moument został odsłonięty w 1989 roku, w 45. rocznicę Powstania. Przedstawia dwa epizody – wybiegających powstańców spod ogromnego bloku, symbolizującego ruiny miasta oraz nieco od niego oddaloną grupę ludzi stojących nad zejściem do kanałów.

PG

autor zdjęć: Łukasz Kamiński/Kancelaria Prezydenta

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Charge of Dragon
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO