moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawa oddała hołd bohaterom

To wielka radość, że dożyliśmy i możemy dziś uczestniczyć w tych obchodach. Że możemy patrzeć, jak etos Powstania zakorzenia się w sercach i umysłach młodych ludzi – mówi Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Uroczystościami pod pomnikiem Gloria Victis i dźwiękiem syren w godzinę „W” stolica uczciła 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.


O godzinie 17, w godzinę „W”, będącej początkiem największego zrywu niepodległościowego Armii Krajowej, w miastach całej Polski rozległ się dźwięk syren. W samej tylko stolicy uruchomiono ich 278. Tysiące warszawiaków zatrzymało się, by minutą ciszy uczcić powstańców. Chwilę później, przed pomnikiem Gloria Victis na wojskowych Powązkach rozpoczęła się najważniejsza uroczystość podczas obchodów rocznicy wybuchu powstania.

Modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. kombatantów i weteranów. Hołd oddali im m.in. żyjący powstańcy, weterani II wojny, prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a także samorządowcy, harcerze i tysiące mieszkańców Warszawy. W imieniu narodu i w asyście gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego prezydent RP złożył wieniec pod pomnikiem. – Oddanie hołdu powstańcom to najbardziej wzruszający moment obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętam jego odsłonięcie 1 sierpnia 1946 roku, gdy na Powązki trzeba było dotrzeć pieszo, bo nie było jeszcze takich luksusów, jak tramwaje – mówi Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

W obchodach tegorocznej, okrągłej rocznicy wybuchu powstania bierze udział blisko 1200 uczestników zrywu. Przyjechali z całego świata. Dla wielu to wzruszający moment. – My powstańcy, staramy się zachować pamięć o wszystkim, co związane jest z tamtymi wydarzeniami z 1944 roku – mówił dziś Eugeniusz Tyrajski ps. Sęk, wiceprezes Środowiska Żołnierzy Pułku AK „Baszta”.

W imieniu narodu i w asyście gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego wieniec pod pomnikiem Gloria Victis złożył prezydent Bronisław Komorowski.

Dla powstańczych bohaterów najważniejsza więc staje się pamięć kolejnych pokoleń o dramatycznych, 63 dniach walki nie tylko o Warszawę, ale i o całą Polskę. – To wielka radość, że dożyliśmy i dziś możemy uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, możemy patrzeć, jak etos tego powstańczego zrywu zakorzenia się w sercach i umysłach młodych ludzi. Uważam, że to ważne dla przyszłych pokoleń – podkreśla Edmund Baranowski „Jur”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

– To dla nas wszystkich niezwykły dzień. Gdy cmentarz opustoszeje, wrócimy na groby naszych poległych kolegów, by w ciszy i skupieniu oddać im hołd – dodaje Stanisław Aronson „Rysiek”, żołnierz Kedywu, na co dzień mieszkaniec Izraela. Jest podporucznikiem Armii Krajowej i podpułkownikiem Sił Obronnych Izraela, wyróżnionym m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Do Polski przyjechał specjalnie na obchody rocznicy Powstania i przekazania tradycji swojego oddziału – Kolegium A Kedywu – Oddziałowi Specjalnemu Żandarmerii Wojskowej.

Hołd powstańcom oddali premier Donald Tusk oraz Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Zanim wybiła godzina „W” uroczystości upamiętniające powstanie odbyły się też przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej. – Nie braliśmy pod uwagę możliwości niepowodzenia zrywu czy tego, że nie przeżyjemy. My wszyscy chcieliśmy żyć, chcieliśmy być wolni, ale wiedzieliśmy, że o wolność trzeba walczyć – mówił Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podkreślała jak wiele dla Polski zrobili powstańcy. – Istnieje taka wartość, za którą, jeśli trzeba, płaci się własnym życiem. Tą wartością jest ojczyzna. Wielu podczas powstania za nią zginęło, wielu cierpiało, wszyscy byli na to gotowi, bo wiedzieli, że tak po prostu trzeba. Dlatego my, obdarzeni tak wyjątkową spuścizną, przez cały czas, niezmiennie rok po roku, mówimy: dziękujemy i pamiętamy – powiedziała Ewa Kopacz.

Wieczorem odbyły się jeszcze uroczystości przy pomniku Polegli-Niepokonani 1939-1945 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Spoczywa tu ponad 100 tys. żołnierzy i cywili poległych i zamordowanych w 1944 roku. Odprawiona została msza, a duchowni różnych wyznań odmówili modlitwę ekumeniczną.

Oficjalne uroczystości zakończyły się o godzinie 21.00. Wtedy to na szczycie kopca Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej zapalone zostało Ognisko Pamięci. Ogień będzie płonął do 2 października, daty zakończenia powstania.

Dzisiejsze obchody 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowane zostały złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Wiązanki kwiatów złożono też przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”w parku im. gen. Dreszera.

Następnie wystartował Marsz Mokotowa, mający upamiętnić powstańcze walki tej części Warszawy. Ulicą Puławską, pod obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z „Baszty” przy ulicy Dworkowej, przemaszerowało blisko dwa tysiące osób.

Tuż przed południem w Alei Drzew Pamiątkowych w Ogrodzie Saskim gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich oraz Hanna Gronkiewicz Waltz, prezydent Warszawy wspólnie posadzili dąb szypułkowy. –Dąb jest drzewem silnym i długowiecznym. Niech od dziś będzie również symbolem naszej pamięci o niezłomnych powstańcach Warszawy, a złożone wieńce i kwiaty nich będą świadectwem i sygnałem, że stolica czci swoich bohaterów i wie co im zawdzięcza – powiedziała prezydent Warszawy.

W uroczystościach na pl. Piłsudskiego wział udział Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej.

W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana posterunku honorowego. Odczytana została odezwa wzywająca do uczczenia rocznicy wybuchu powstania, na płycie Grobu złożone zostały wieńce, a żołnierze oddali salwę honorową.

Kwiaty złożono też pod Pomnikiem gen Stefana „Grota” Roweckiego i przy grobie gen. Antoniego Chruściela na Powązkach.

Pomnik „Gloria Victis” to miejsce corocznych uroczystości 1 sierpnia. Jego autorką jest Helena Kłosowicz, łączniczka i żołnierz Powstania Warszawskiego. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie obelisku odbyło się w 1 sierpnia 1946 roku w drugą rocznicę Powstania Warszawskiego. Na monumencie widnieją napisy „Żołnierzom Armii Krajowej poległym za wolność” – „1939 – 1944” – „Powstanie Warszawskie 1.VIII – 2.X.1944” oraz wizerunek orderu Virtuti Militari.

W 1994 roku w okolicach „Glorii Victis”  wzniesiono pomnik-grobowiec ku czci generałów: Stefana Roweckiego „Grota”, Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Leopolda Okulickiego i Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

PG

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski / KPRM, Maciej Nędzyński/DPI MON, Dowództwo Garnizonu Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
 
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sandhurst: końcowe odliczanie
Front przy biurku
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna na detale

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO