moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rajd śladami Pierwszej Pancernej

Od Normandii aż po Wilhelmshaven w Niemczech – w sumie ponad pięć tysięcy kilometrów pokonają uczestnicy IV Motocyklowego Rajdu szlakiem wojennym 1 Dywizji Pancernej. – Chcemy w ten sposób upamiętnić gen. Stanisława Maczka i jego żołnierzy, zwycięską bitwę pod Falaise oraz 20. rocznicę śmierci generała – mówią motocykliści ze Stowarzyszenia „Patria”.


„Motocyklowy Rajd Śladami Gąsienic Pierwszej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka” rozpoczął się w Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia. Bierze w nim udział 36 motocyklistów ze Stowarzyszenia „Patria”. W drogę wyruszyli ze Świętoszowa, gdzie stacjonuje 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, jednostka, której patronem jest polski generał. – To nie tylko motocykliści, ale prawdziwi pasjonaci historii. Wiedzą wszystko o generale Maczku, o szlaku, jaki pokonali żołnierze 1 Dywizji Pancernej, i o stoczonych przez nich bitwach – mówi porucznik Maria Wołk, oficer sekcji wychowawczej 10 Brygady.

„…bo wolność krzyżami się mierzy”

Pomysłodawcą motocyklowego rajdu jest Wojciech Krupa, miłośnik historii, były maszynista PKP z Rzeszowa. Jego ojciec, plutonowy Stanisław, przemierzył cały szlak bojowy jako żołnierz 3 Szwadronu Batalionu Łączności 1 Dywizji Pancernej. – Marzyłem o takim rajdzie od 17 roku życia. Po raz pierwszy zorganizowałem go w 2007 roku. Tegoroczna wyprawa jest już czwartą. W ten sposób oddajemy hołd naszym żołnierzom i ich bohaterstwu. Chcemy jednocześnie promować  historię wojsk pancernych, a przed wszystkim wiedzę na temat dokonań polskiego generała oraz jego żołnierzy. Robimy to z potrzeby serca – mówi Wojciech Krupa, który w tegoroczną podróż śladami ojca zabrał swojego syna.

Tegoroczny rajd odbywający się pod hasłem: „…bo wolność krzyżami się mierzy” ma być też upamiętnieniem wydarzeń sprzed 70 lat, w tym szczególnie zwycięskich bitew pod Falaise i Chambois we Francji. Motocykliści zamierzają pokonać ponad 5 tysięcy kilometrów. W ciągu dwóch tygodni dotrą do miejsc historycznie związanych z walkami Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej. Przejadą przez Niemcy, Francję, Belgię i Holandię. Obok powiewających na  motocyklach flag polskich umieszczone będą także flagi państw, przez które w danym momencie będą przejeżdżać.

Dotarli już w miejsce desantu 13 tysięcy Polaków

Za sobą mają już pierwszy przystanek: Arromanches-les-Bains, gdzie 6 czerwca 1944 roku rozpoczęła się inwazja aliantów i gdzie między 30 lipca a 4 sierpnia 1944 roku lądowało przeszło 13 tysięcy polskich żołnierzy. Już we Francji dołączyli do nich trzech kolejni Polacy, na stałe mieszkający we Francji. Z kolei na 22 sierpnia zaplanowano przystanek na wzgórzu 262 Mont Ormel koło Chambois. To słynna reduta obronna polskich pancerniaków. W tym miejscu corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające polskie zwycięstwo. Motocykliści wzięli udział w uroczystościach odsłonięcia pierwszego w Normandii pomnika dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Stanie tuż obok memoriału upamiętniającego bitwę pod Falaise i Chambois.

Podczas podróży motocykliści odwiedzą też miejscowości wyzwalane przez Polaków w 1944 roku, w tym np. Abbeville, Hesdin, St. Omer czy belgijskie Ypres. W tym ostatnim miejscu, pod tablicą z polskim orłem wojskowym i znakiem dywizji motocykliści zostawią wieńce z biało czerwonymi szarfami. Na pamiątkowej tablicy widnieje napis w trzech językach - po flamandzku, francusku i polsku: „Na pamiątkę dnia 6 września 1944 roku, w którym Pierwsza Polska Dywizja Pancerna wkroczyła do Ypres, walcząc za waszą i naszą wolność”.

Oddadzą cześć poległym

Uczestnicy rajdu złożą też kwiaty na największych cmentarzach wojennych. We Francji odwiedzą m.in. cmentarz poległych żołnierzy Pierwszej Pancernej w Urville-Langanneire przy szosie Caen- Falaise (spoczywa tu 615 naszych rodaków), w Holandii pojadą na polski cmentarz wojenny w Bredzie (pochowano tu gen. Maczka i 161 polskich żołnierzy), a w Belgii położony w Lommel cmentarz wojskowy (spoczywa tu 257 maczkowców i lotników poległych o wyzwolenie Belgii w 1944 roku).

– Ten rajd to także okazja do zobaczenia się z żyjącymi weteranami Pierwszej Pancernej i ich rodzinami. Z roku na rok jest ich coraz mniej, odchodzą, dlatego te spotkania są dla nas bardzo ważne – mówi Wojciech Krupa.

Historyczny rajd zakończy się w niemieckim Wilhelmshaven, gdzie 6 maja 1945 roku generał Maczek przyjął niemiecką kapitulację. – Niezwykle ważne jest dla naszej Brygady to, że poza nami ktoś także kultywuje tradycje 1 Dywizji Pancernej. Dzięki temu pamięć o bohaterach, o generale Maczku i jego żołnierzach jest ciągle żywa – mówi kpt. Justyna Balik, oficer prasowy 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

1 Dywizja Pancerna została sformowana w Wielkiej Brytanii rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z 25 lutego 1942 r. Pod koniec lipca 1944 r. polskich żołnierzy przerzucono do Normandii. Po bitwie pod Falaise żołnierze dywizji u boku aliantów wyzwalali miasta Belgii i Holandii. Szlak bojowy zakończyli zdobyciem 5 maja 1945 r. bazy niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven. Przez następne dwa lata Polacy pełnili zadania okupacyjne w północno-zachodnich Niemczech. W czerwcu 1947 r. dywizja została przerzucona do Anglii i rozwiązana.

PG

autor zdjęć: arch. 10 BKPanc, Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Hiszpański palimpsest
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Weterani i bokser „Master”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Na straży wschodniej flanki NATO
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Święto wojskowego sportu
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Cena wolności
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojsko inwestuje w Limanowej
Optyka dla żołnierzy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO